Փոխնախարարը խոսել է ՀՀ-ԵՄ քննարկումների «զգայուն կետերի» մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանն ասել է, որ մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանն ու ԵՄ-ն «կատարել են արդյունավետ եւ կառուցողական աշխատանք»:
Մեկ տարի առաջ, 2015 թվականի դեկտեմբերի 7-ին մեկնարկել էին Հայաստանի եւ ԵՄ-ի բանակցությունները նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ։
Գարեգին Մելքոնյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ բանակցային հաջորդ փուլը նախատեսվում է անցկացնել դեկտեմբերի 13-ից 14-ը Բրյուսելում: Եւս մեկ հանդիպում կկայանա 2017թ. փետրվարին:
Նա նշել է, որ բանակցությունները կավարտվեն այն ժամանակ, «երբ համաձայնություն ձեռք բերվի երկկողմ օրակարգում եղած բոլոր հարցերի շուրջ»:
ԵՄ հանձնակատար Յոհանես Հանը նոյեմբերին Մեդիամաքսի հետ բացառիկ հարցազրույցում ասել էր, որ «բանակցություններում լավ առաջընթաց է գրանցվել, սակայն մենք չպետք է թերագնահատենք առկա խնդիրները՝ հիմնականում առեւտրի ոլորտում»:
Մեկնաբանելով այս խոսքերը, Գարեգին Մելքոնյանն ասել է.
«Կան հարցեր, որոնք հավելյալ քննարկման կարիք ունեն: Այստեղ է, որ հատվում են կամ կարող են հատվել Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունները այլ ինտեգրացիոն ձեւաչափերում, մասնավորապես, Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցությամբ պայմանավորված»:
«Շատ հարցերում մենք կարողացել ենք արդյունավետ աշխատել: Սակայն կան հարցեր, որոնք տնտեսական հետաքրքրության տեսանկյունից շատ զգայուն են եւ՛ մեր, եւ՛ եվրոպական կողմի համար: Զգայունությունը արտահայտվում է որոշակի հարցերում կողմերի ակնկալիքների եւ մոտեցումների տարբերության մեջ»,-Մեդիամաքսի հետ զրույցում ասել է փոխնախարարը:
Գարեգին Մելքոնյանը հայտնել է, որ բանակցվող համաձայնագրում «Ներդրումներ» գլուխը դեռեւս բաց է, քանի որ եվրոպական կողմը այն պաշտոնապես հայկական կողմին չի տրամադրել:
«Հույս ունենք, որ ամենամոտ ապագայում մենք հնարավորություն կունենանք սկսել քննարկումները նաեւ այս մասով», - նշել է Գարեգին Մելքոնյանը:

Deputy Minister speaks of “sensitive issues” in EU-Armenia talks
Yerevan /Mediamax/. First Deputy Minister of Economic Development and Investments of Armenia Garegin Melkonyan said that in one year Armenia and the EU "carried out efficient and constructive work”.
A year ago, on 7 December 2015, Armenia and the EU launched negotiations on the new Framework Agreement.
Garegin Melkonyan told Mediamax that the next phase of the negotiations was scheduled on December 13-14 in Brussels. Another meeting will take place in February 2017.
He noted that the talks would finish “once we agree upon all issues of the bilateral agenda”.
EU Commissioner Johannes Hahn said in the exclusive interview to Mediamax in November, “Good progress has been achieved already in the negotiations, but we should not underestimate the remaining challenges, notably in the area of trade.”
In his comments to this statement Garegin Melkonyan said:
“There are issues in need of additional discussions. This is where Armenia’s commitments to other integration formats will or might interfere, in particular, conditioned by membership in the Eurasian Economic Union.”
“We made productive efforts in many issues. However, there are still some points, sensitive in terms of economic interest both for us and the EU. The sensitivity shows in the difference between the parties’ expectations and approaches in certain issues,” the Deputy Minister told Mediamax.
Garegin Melkonyan informed that the “Investments” chapter of the negotiated agreement was still open, as the European side had not presented it to Armenia officially.
“We hope to be able to begin talks on this part as well in the nearest future,” Garegin Melkonyan said.