Փոխնախարարը խոսել է ՀՀ-ԵՄ քննարկումների «զգայուն կետերի» մասին
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանն ասել է, որ մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանն ու ԵՄ-ն «կատարել են արդյունավետ եւ կառուցողական աշխատանք»:
Մեկ տարի առաջ, 2015 թվականի դեկտեմբերի 7-ին մեկնարկել էին Հայաստանի եւ ԵՄ-ի բանակցությունները նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ։
Գարեգին Մելքոնյանը Մեդիամաքսին ասել է, որ բանակցային հաջորդ փուլը նախատեսվում է անցկացնել դեկտեմբերի 13-ից 14-ը Բրյուսելում: Եւս մեկ հանդիպում կկայանա 2017թ. փետրվարին:
Նա նշել է, որ բանակցությունները կավարտվեն այն ժամանակ, «երբ համաձայնություն ձեռք բերվի երկկողմ օրակարգում եղած բոլոր հարցերի շուրջ»:
ԵՄ հանձնակատար Յոհանես Հանը նոյեմբերին Մեդիամաքսի հետ բացառիկ հարցազրույցում ասել էր, որ «բանակցություններում լավ առաջընթաց է գրանցվել, սակայն մենք չպետք է թերագնահատենք առկա խնդիրները՝ հիմնականում առեւտրի ոլորտում»:
Մեկնաբանելով այս խոսքերը, Գարեգին Մելքոնյանն ասել է.
«Կան հարցեր, որոնք հավելյալ քննարկման կարիք ունեն: Այստեղ է, որ հատվում են կամ կարող են հատվել Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունները այլ ինտեգրացիոն ձեւաչափերում, մասնավորապես, Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցությամբ պայմանավորված»:
«Շատ հարցերում մենք կարողացել ենք արդյունավետ աշխատել: Սակայն կան հարցեր, որոնք տնտեսական հետաքրքրության տեսանկյունից շատ զգայուն են եւ՛ մեր, եւ՛ եվրոպական կողմի համար: Զգայունությունը արտահայտվում է որոշակի հարցերում կողմերի ակնկալիքների եւ մոտեցումների տարբերության մեջ»,-Մեդիամաքսի հետ զրույցում ասել է փոխնախարարը:
Գարեգին Մելքոնյանը հայտնել է, որ բանակցվող համաձայնագրում «Ներդրումներ» գլուխը դեռեւս բաց է, քանի որ եվրոպական կողմը այն պաշտոնապես հայկական կողմին չի տրամադրել:
«Հույս ունենք, որ ամենամոտ ապագայում մենք հնարավորություն կունենանք սկսել քննարկումները նաեւ այս մասով», - նշել է Գարեգին Մելքոնյանը:

Замминистра рассказал о «чувствительных вопросах» на переговорах с ЕС - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Первый замминистра экономической интеграции и инвестиций Армении Гарегин Мелконян сказал, что за год Армения и ЕС «провели эффективную и конструктивную работу».
Год назад, 7 декабря 2015 года, между Арменией и ЕС стартовали переговоры вокруг нового рамочного соглашения.
Гарегин Мелконян сказал Медиамакс, что следующий этап переговоров планируется провести 13-14 декабря в Брюсселе. Еще одна встреча состоится в феврале 2017 года.
Он отметил, что переговоры завершатся, «когда будет достигнуто соглашение по всем вопросам двусторонней повестки».
Комиссар ЕС Йоханнес Хан в эксклюзивном интервью Медиамакс в ноябре этого года говорил, что «на переговорах достигнут хороший прогресс, но нельзя недооценивать существующие проблемы, в частности, в сфере торговли».
Комментируя данные слова, Гарегин Мелконян сказал:
«Есть вопросы, которые нуждаются в дополнительном обсуждении. Здесь пересекаются или могут пересекаться обязательства Армении в других интеграционных форматах, в частности, в связи с нашим членством в Евразийском экономическом союзе».
«Мы смогли продуктивно поработать по многих вопросах. Однако есть и вопросы, которые являются чувствительными с точки зрения экономических интересов - как для нас, так и для европейской стороны. Чувствительность выражается в расхождении подходов и ожиданий сторон по ряду вопросов», - сказал замминистра в беседе с Медиамакс.
Гарегин Мелконян сообщил, что в соглашении открытой остается глава «Инвестиции», поскольку европейская сторона пока официально не предоставила ее армянской стороне.
«Мы надеемся, что в ближайшем будущем у нас будет возможность начать переговоры и по этой части», - отметил Гарегин Мелконян.