Նախագահը դիվանագետներին կոչ է արել «չթուլացնել զգոնությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը այսօր Հայաստանում նշվող դիվանագետի օրվա առթիվ ուղերձ է հղել դիվանագետներին՝ նրանց կոչ անելով «ոչ մի րոպե չթուլացնել զգոնությունը՝ պատրաստ լինելով հակազդելու ՀՀ պետականության եւ ազգային շահերի դեմ ուղղված ոտնձգություններին»։
Նախագահի խոսքով՝ դիվանագետի ծառայության առանձնահատկություններից մեկը համարվում է հասարակության համար նրա գործունեության մեծ մասի անտեսանելի մնալը։
«Հավատացած եղեք, որ ձեր կատարած աշխատանքը մեզ համար տեսանելի է եւ դրվատանքի արժանի»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։
«Մեզ շրջապատող աշխարհաքաղաքական իրողություններն իրենց յուրահատուկ կնիքն են դրել նաեւ մեր դիվանագիտական ծառայության վրա: Մասնագիտական բարձր պատրաստվածության պահանջներից զատ, թերեւս, ավելի շատ, քան այլ երկրների դիվանագետների պարագայում, ձեր աշխատանքը պահանջում է անմնացորդ նվիրվածություն եւ սեր հայրենիքի հանդեպ: Այդպես է, երբ ներկայացնում ես մի երկիր, որին պարտադրվել է պատերազմ ու շրջափակում»,-նշված է ուղերձում։

Президент Армении призвал дипломатов «не терять бдительность» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян выступил сегодня с обращением к армянским дипломатам по случаю их профессионального праздника.
Глава государства призвал дипломатов их «не терять бдительность и всегда быть готовыми ответить на посягательства против государственности и национальных интересов Армении».
По словам президента, одной из особенностей работы дипломатов является то, что большая часть их деятельности остается невидимой для общества.
«Поверьте, что ваша работа очевидна для нас и достойна похвалы», - сказал Серж Саргсян.
«Окружающие нас геополитические явления оставили свою печать на нашей дипломатической службе. Помимо высоких профессиональных требований, наверное, более чем в случае с дипломатами других стран, ваша работа требует полной отдачи и любви к родине. Так бывает, когда представляешь страну, которой были навязаны война и блокада»,- говорится в послании президента.