ԵԱՀԿ նախագահը կոչ է արել ԼՂ հարցում «վստահություն ձեւավորել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցն այսօր ասել է, որ «այժմ ճիշտ ժամանակն է կենտրոնանալ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում վստահության մեխանիզմների ձեւավորման վրա»։
ԵԱՀԿ գրասենյակի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սեբաստիան Կուրցն ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպմանը։
«Մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած մարտական գործողությունները եւ բռնությունները, որոնք վերջին երկու տասնամյակի ամենավատ դրսեւորումներն էին, հանգեցրին ավերածությունների, տառապանքի եւ մարդկային կորուստների։ Սա վառ ապացույց էր, թե որքան արագ կարող է պատերազմի մեխանիզմը խարխլել խաղաղության հասնելու ջանքերը։ Այս կապակցությամբ մենք բոլոր կողմերին կոչ ենք անում զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք վտանգում են հրադադարը»,- ասել է Սեբաստիան Կուրցը։
Նա կոչ է արել բոլոր կողմերին հանձնառություն ստանձնել՝ խստորեն հետեւելու միջազգային պարտավորությունների կատարմանը, քանի որ «պատերազմական գործողությունները երբեք չեն կարող արդարացված լինել»:
ԵԱՀԿ գործող նախագահը հույս է հայտնել, որ կողմերը նոր խթան կհաղորդեն բանակցություններին։
«Շփման գծում արձանագրված բախումները եւ հրադադարի լուրջ խախտումները մեզ հատկապես մտահոգել են վերջին մեկ տարվա ընթացքում։ Ներկայում ճիշտ ժամանակն է կենտրոնանալ վստահության մեխանիզմների ձեւավորման, ինչպես նաեւ բովանդակային բանակցությունների վերսկսման համար պրագմատիկ եւ գործնական քայլեր անելու ուղղությամբ»,- ընդգծել  է նա։
Սեբաստիան Կուրցն իր ցավակցությունն է հայտնել ապրիլյան պատերազմի ընթացքում զոհված անձանց ընտանիքներին։
«Մեկ տարի առաջ տեղի ունեցածի հետեւանքները հայերի եւ ադրբեջանցիների համար դժվարացնում են հավատալ խաղաղությանը, բայց ինչպես ես բազմիցս հայտարարել եմ, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը ռազմական լուծում չի կարող ունենալ։ Մենք այժմ պետք է խաղաղության ծրագրեր կազմենք եւ թույլ չտանք պատերազմի վերսկսումը՝ իր բոլոր ահավոր հետեւանքներով հանդերձ»,- հավելել է ԵԱՀԿ նախագահը:
Նա ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ համանախագահությունը պատրաստակամ է բոլոր ջանքերը ներդնել Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար։

OSCE Chairperson urges to “build confidence” in NK settlement - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. OSCE Chairperson-in-Office, Austria’s Foreign Minister Sebastian Kurz said today that "it is now high time for a focus on steps for confidence-building” in the settlement of the Nagorno-Karabakh issue.
The OSCE Office informed that Sebastian Kurz made that statement at the meeting with the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
“The fighting and the violence we witnessed one year ago – the worst in the past two decades – caused destruction, suffering and human losses. It was a vivid reminder of how quickly the machinery of war can undermine efforts for peace. On this occasion, we call on all sides to refrain from any actions that jeopardize the ceasefire,” said Sebastian Kurz.
He urged all sides to live up to their commitment to strictly observe their international humanitarian obligations, as “war crimes can never be justified”.
OSCE Chairperson-in-Office expressed his hope that the sides will give fresh impetus to the negotiations.
“Clashes and serious violations of the ceasefire on the Line of Contact, resulting in casualties, were of particular concern to us throughout the past year. It is now high time for a focus on pragmatic and practical steps for confidence-building as well as a resumption of substantive negotiations,” he stressed.
Sebastian Kurz expressed his condolences to the families affected by the April war.
“The aftershock of the fighting one year ago has made it more difficult for Armenians and Azerbaijanis to believe in peace, but as I have stated on numerous occasions, there is no military solution to the Nagorno-Karabakh conflict. We should plan for peace now, and not allow war to return with all of its terrible consequences,” added OSCE Chairperson.
He emphasized that the OSCE Chairmanship stands ready to contribute to the efforts of the sides to implement the agreements reached during the summits in Vienna and St. Petersburg.