ԵԱՀԿ նախագահը կոչ է արել ԼՂ հարցում «վստահություն ձեւավորել» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցն այսօր ասել է, որ «այժմ ճիշտ ժամանակն է կենտրոնանալ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում վստահության մեխանիզմների ձեւավորման վրա»։
ԵԱՀԿ գրասենյակի փոխանցմամբ՝ այս մասին Սեբաստիան Կուրցն ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ հանդիպմանը։
«Մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած մարտական գործողությունները եւ բռնությունները, որոնք վերջին երկու տասնամյակի ամենավատ դրսեւորումներն էին, հանգեցրին ավերածությունների, տառապանքի եւ մարդկային կորուստների։ Սա վառ ապացույց էր, թե որքան արագ կարող է պատերազմի մեխանիզմը խարխլել խաղաղության հասնելու ջանքերը։ Այս կապակցությամբ մենք բոլոր կողմերին կոչ ենք անում զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք վտանգում են հրադադարը»,- ասել է Սեբաստիան Կուրցը։
Նա կոչ է արել բոլոր կողմերին հանձնառություն ստանձնել՝ խստորեն հետեւելու միջազգային պարտավորությունների կատարմանը, քանի որ «պատերազմական գործողությունները երբեք չեն կարող արդարացված լինել»:
ԵԱՀԿ գործող նախագահը հույս է հայտնել, որ կողմերը նոր խթան կհաղորդեն բանակցություններին։
«Շփման գծում արձանագրված բախումները եւ հրադադարի լուրջ խախտումները մեզ հատկապես մտահոգել են վերջին մեկ տարվա ընթացքում։ Ներկայում ճիշտ ժամանակն է կենտրոնանալ վստահության մեխանիզմների ձեւավորման, ինչպես նաեւ բովանդակային բանակցությունների վերսկսման համար պրագմատիկ եւ գործնական քայլեր անելու ուղղությամբ»,- ընդգծել  է նա։
Սեբաստիան Կուրցն իր ցավակցությունն է հայտնել ապրիլյան պատերազմի ընթացքում զոհված անձանց ընտանիքներին։
«Մեկ տարի առաջ տեղի ունեցածի հետեւանքները հայերի եւ ադրբեջանցիների համար դժվարացնում են հավատալ խաղաղությանը, բայց ինչպես ես բազմիցս հայտարարել եմ, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը ռազմական լուծում չի կարող ունենալ։ Մենք այժմ պետք է խաղաղության ծրագրեր կազմենք եւ թույլ չտանք պատերազմի վերսկսումը՝ իր բոլոր ահավոր հետեւանքներով հանդերձ»,- հավելել է ԵԱՀԿ նախագահը:
Նա ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ համանախագահությունը պատրաստակամ է բոլոր ջանքերը ներդնել Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար։

Ереван /Медиамакс/. Действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Австрии Себастьян Курц сказал сегодня, что «настало самое время сфокусироваться на создании механизмов доверия в вопросе Нагорного Карабаха».
Как сообщает офис ОБСЕ, об этом Себастьян Курц сказал на встрече с сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
«Произошедшие год назад боевые действия и насилие, которые стали худшей эскалацией за последние два десятилетия, привели к разрушениям, страданиям и человеческим жертвам. Это яркий пример того, как механизм войны может разрушить усилия по достижению мира. В этой связи мы призываем все стороны воздержаться от действий, ставящих под угрозу режим прекращения огня», - сказал Себастьян Курц.
Он призвал все стороны строго придерживаться международных обязательств, поскольку «военным действиям никогда не может быть оправдания».
«Столкновения и серьезные нарушения режима прекращения огня, наблюдаемые на линии соприкосновения, вызывают особое беспокойство в течение последнего года. Сейчас самое время сфокусироваться на формировании механизмов доверия, а также возобновить содержательные переговоры по осуществлению прагматичных и практических шагов», - подчеркнул он.
Себастьян Курц выразил соболезнования семьям солдат, погибших в ходе апрельской войны.
«Последствия событий прошлого года мешают армянам и азербайджанцам поверить в мир, но, как я неоднократно заявлял, карабахский конфликт не может иметь военного решения. Сейчас нам нужно строить мирные планы и не допустить повторения войны, со всеми ее страшными последствиями», - добавил председатель ОБСЕ.