Բրիտանացի նախարարը ՀՀ-ի հետ կապերն ընդլայնելու ներուժ է տեսնում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի եւ Ամերիկաների հարցով պետնախարար Ալան Դանքնն ասել է, որ «իր առաջին այցը Հայաստան հնարավորություն կտա նշանավորելու Մեծ Բրիտանիայի աջակցությունը Հայաստանին՝ որպես ժողովրդավարական, կայուն եւ բարեկեցիկ երկիր կայացման ճանապարհին»:
«Մենք վստահ ենք, որ մեր համագործակցությունն է՛լ ավելի խորացնելու հնարավորություններ կան: ՀՀ նախագահ Սարգսյանի, վարչապետ Կարապետյանի, արտաքին գործերի նախարար Նալբանդյանի եւ Հայաստանի այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ ծրագրված հանդիպումների ընթացքում ես կներկայացնեմ Մեծ Բրիտանիայի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանի՝ ժողովրդավարության, լավ կառավարման եւ մարդու իրավունքների խթանմանն ուղղված ջանքերին եւ ուսումնասիրելու երկու երկրների միջեւ առեւտրի խթանման ուղիները»,- ասել է Մեծ Բրիտանիայի պետնախարարը:
Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Միացյալ Թագավորությունը սատարում է Հայաստանի կառավարության բարեփոխումների ծրագրին՝ ի թիվս այլնի աջակցելով, որպեսզի Ազգային ժողովը նախապատրաստվի ավելի մեծ վերահսկողական գործառույթների ստանձնմանը, արդարադատության նախարարությունն իրականացնի հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը եւ պաշտպանության նախարարությունը ներդնի մարդու իրավունքների եվրոպական ստանդարտները:

UK Minister for Europe sees potential for deeper cooperation with Armenia - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. UK Minister of State for Europe Alan Duncan stated that his first visit to Armenia “will to celebrate the UK’s support to Armenia in its consolidation as a democratic, resilient and prosperous country”.
“We believe there are further opportunities to deepen our cooperation. I look forward to meeting President Sargsyan, Prime Minister Karapetyan, Foreign Minister Nalbandian and other high level officials in Armenia. I will outline the UK’s readiness to support Armenia’s efforts to embed democracy, good governance and human rights and explore ways to boost trade between our two countries,” said the UK Minister for Europe.
The British Embassy in Armenia informed that the UK suppors the Government’s reform programme, including helping the National Assembly prepare for its greater oversight powers, supporting the Ministry of Justice implement an anti-corruption strategy and working with the