Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովը մեկնարկել է - Mediamax.am
ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ մասնակիցներին նիստի մեկնարկից առաջ ողջունել են ԵԽ նախագահ Դոնալդ Տուսկը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերը եւ ԵՄ խորհրդի նախագահող երկրի` Էստոնիայի վարչապետ Յուրի Ռատասը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ գագաթաժողովի շրջանակում այսօր ակնկալվում է ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրի ստորագրումը:
Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության եւ ընդլայնման բանակցությունների հարցերով հանձնակատար Յոհանես Հանը, նոյեմբերի 23-ին մեկնաբանելով ԱլԳ գագաթաժողովի եզրափակիչ հռչակագրի բովանդակության շուրջ առկա տարաձայնությունները, ասել էր.
«Նման մեծ միջոցառումների եզրափակիչ փաստաթղթերը քննարկվում կամ համաձայնեցվում են մինչեւ ամենավերջին պահը: Բայց ես ներքին ամուր համոզվածություն ունեմ, որ վաղը մենք կստորագրենք հռչակագիր, որը, իհարկե, ոչ 100 տոկոսով, բայց կգոհացնի գագաթաժողովի բոլոր 31 մասնակից երկրներին»:

Стартовал саммит Восточного партнерства - Mediamax.am
Пресс-служба президента Армении сообщает, что перед началом заседания участников приветствовали президент Совета ЕС Дональд Туск, председатель Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер и премьер-министр председательствующей в совете ЕС Эстонии Юри Ратас.
Медиамакс отмечает, что в рамках саммита сегодня ожидается подписание нового соглашения между Арменией и Европейским союзом.
Комиссар ЕС по вопросам расширения и политики соседства Йоханнес Хан, комментируя 23 ноября разногласия вокруг содержания заключительной декларации саммита Восточного партнерства, заявил:
«Заключительные документы подобных крупных мероприятий обсуждаются или согласовываются до самого последнего момента. Но у меня есть внутренняя убежденность в том, что завтра мы подпишем декларацию, которая, конечно, не на 100 процентов, но удовлетворит все 31 стран, участвующих в саммите».