«ԵՄ եւ ԱլԳ երկրները չպետք է խթանեն սպառազինությունների մրցավազքը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր ասել է, որ Եվրամիության եւ Արեւելյան գործընկերության (ԱլԳ) երկրները պետք է զերծ մնան այն գործողություններից, որոնք հանգեցնում են տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքին:
ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ նախարարն այս մասին նշել է Մինսկում ԱլԳ երկրների ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը, որին ներկա է եղել նաւե Հարեւանության հարցերով Եվրամիության հանձնակատար Յոհանես Հանը:
«Ե՛վ ԵՄ անդամ երկրները, ե՛ւ Արեւելյան գործընկերության երկրները պետք է խստորեն ձեռնպահ մնան բոլոր այն գործողություններից, որոնք հանգեցնում են տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքին, զերծ մնան այնպիսի գործողություններից, որոնք խոչընդոտում են խաղաղության գործընթացը կամ խաթարում են բանակցությունների համաձայնեցված ձեւաչափի աշխատանքները»,- հայտարարել է Զոհրաբ Մնացականյանը։
Նախարարն ընդգծել է, որ «Արցախի եւ Ադրբեջանի միջեւ շփման գծի երկայնքով, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանային լարվածությունը, ռազմատենչ հռետորաբանությունը, մարդկանց միջեւ շփումների խոչընդոտումը պետք է հստակորեն մերժվեն»։
«Հայաստանը պատրաստակամ է ստանձնելու առավել լայն պատասխանատվություն եւ ներգրավվածություն Եվրամիության, ԵՄ անդամ պետությունների եւ գործընկեր երկրների հետ՝ անվտանգ, կայուն եւ բարգավաճ հարեւանությամբ ընդհանուր տարածաշրջանի ձեւավորման համար»,- շեշտել է ՀՀ ԱԳ ղեկավարը:
Անդրադառնալով հունիսի 21-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության խորհրդի առաջին նիստին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ այդ հանդիպումը գործնական հնարավորություն է ընձեռել գնահատելու գործընկերության առկա մակարդակը եւ ուրվագծելու առաջիկա գերակայությունները։
ՀՀ կառավարության ծրագրի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների առնչությամբ էլ նախարարը նշել է, որ Հայաստանը որդեգրել է շարունակական, կանխատեսելի եւ ամուր ներգրավվածություն բոլոր բարեկամների եւ գործընկերների հետ՝ ինքնիշխան հավասարության հիման վրա:

Yerevan/Mediamax/. EU and Eastern Partnership member states should refrain from actions that lead to arms race in the region, Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan has said today at the informal meeting of EaP Foreign Ministers in Minsk.
The meeting was also attended by Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn.
“Member states of both EU and EaP should refrain from any actions that lead to arms race in the region, any actions that hinder the peaceful settlement process or derail the established format of negotiations,” noted Mnatsakanyan.
He stressed that “the tension of Artsakh-Azerbaijan Line of Contact and Armenia-Azerbaijan border, the militant rhetoric and hindrances to human contact must be rejected”.
“Armenia is ready to have larger commitment and involvement with the European Union, EU members and partner states in building a safe, stable and prosperous region,” emphasized Mnatsakanyan.
Touching on the first EU-Armenia Partnership Council that took place in Brussels on June 21, Zohrab Mnatsakanyan noted that the meeting offered a real opportunity to assess current level of partnership and outline future priorities.
Mnatsakanyan also touched on foreign policy priorities in Armenian government’s program, noting that Armenia adopted the approach of continuous, predictable and strong cooperation with all friendly nations and partners on the basis of sovereignty.