«ԵՄ եւ ԱլԳ երկրները չպետք է խթանեն սպառազինությունների մրցավազքը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր ասել է, որ Եվրամիության եւ Արեւելյան գործընկերության (ԱլԳ) երկրները պետք է զերծ մնան այն գործողություններից, որոնք հանգեցնում են տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքին:
ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ նախարարն այս մասին նշել է Մինսկում ԱլԳ երկրների ԱԳ նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը, որին ներկա է եղել նաւե Հարեւանության հարցերով Եվրամիության հանձնակատար Յոհանես Հանը:
«Ե՛վ ԵՄ անդամ երկրները, ե՛ւ Արեւելյան գործընկերության երկրները պետք է խստորեն ձեռնպահ մնան բոլոր այն գործողություններից, որոնք հանգեցնում են տարածաշրջանում սպառազինությունների մրցավազքին, զերծ մնան այնպիսի գործողություններից, որոնք խոչընդոտում են խաղաղության գործընթացը կամ խաթարում են բանակցությունների համաձայնեցված ձեւաչափի աշխատանքները»,- հայտարարել է Զոհրաբ Մնացականյանը։
Նախարարն ընդգծել է, որ «Արցախի եւ Ադրբեջանի միջեւ շփման գծի երկայնքով, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ սահմանային լարվածությունը, ռազմատենչ հռետորաբանությունը, մարդկանց միջեւ շփումների խոչընդոտումը պետք է հստակորեն մերժվեն»։
«Հայաստանը պատրաստակամ է ստանձնելու առավել լայն պատասխանատվություն եւ ներգրավվածություն Եվրամիության, ԵՄ անդամ պետությունների եւ գործընկեր երկրների հետ՝ անվտանգ, կայուն եւ բարգավաճ հարեւանությամբ ընդհանուր տարածաշրջանի ձեւավորման համար»,- շեշտել է ՀՀ ԱԳ ղեկավարը:
Անդրադառնալով հունիսի 21-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության խորհրդի առաջին նիստին՝ Զոհրաբ Մնացականյանը նշել է, որ այդ հանդիպումը գործնական հնարավորություն է ընձեռել գնահատելու գործընկերության առկա մակարդակը եւ ուրվագծելու առաջիկա գերակայությունները։
ՀՀ կառավարության ծրագրի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների առնչությամբ էլ նախարարը նշել է, որ Հայաստանը որդեգրել է շարունակական, կանխատեսելի եւ ամուր ներգրավվածություն բոլոր բարեկամների եւ գործընկերների հետ՝ ինքնիշխան հավասարության հիման վրա:

«Страны ЕС и Восточного партнерства не должны стимулировать гонку вооружений» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян заявил сегодня, что страны Евросоюза и Восточного партнерства должны воздержаться от действий, которые приводят к гонке вооружений в регионе.
Согласно сообщению МИД, министр сказал об этом на прошедшей в Минске неофициальной встрече министров иностранных дел стран Восточного партнерства, на которой присутствовал также коммисар ЕС по вопросам расширения и политики соседства Йоханнес Хан.
«Как члены ЕС, так и страны Восточного партнерства должны строго воздерживаться от всех тех действий, которые приводят к гонке вооружений в регионе, от действий, которые препятствуют мирному процессу или наносят ущерб работам согласованного формата переговоров»,- заявил Зограб Мнацаканян.
Министр подчеркнул, что  «напряжение по всей линии соприкосновения между Арцахом и Азербайджаном, а также на армяно-азербайджанской границе, препятствование контактам между людьми должны четко отвергаться».
«Армения готова взять максимально широкую ответственность и вовлечение для формирования  безопасного, стабильного и процветающего общего региона вместе с Евросоюзом, членами ЕС и странами- партнерами»,- подчеркнул глава МИД Армении.
Коснувшись первого заседания Совета партнерства Армения-ЕС, состоявшегося 21 июня в Брюсселе, Зограб Мнацаканян отметил, что эта встреча предоставила возможность на практике оценить существующий уровень партнерства и наметить предстоящие приоритеты.
По части внешнеполитических приоритетов программы правительства министр отметил, что Армения придерживается политики продолжительного, предсказуемого и крепкого вовлечения со всеми дружественными странами и партнерами, на основе суверенного равенства.