ԱՄՆ-ը կարեւորում է գործակցությունը Հայաստանի հետ պաշտպանության ոլորտում, ասել է Էվելին Ֆարկասը - Mediamax.am
ԱՄՆ-ը կարեւորում է գործակցությունը Հայաստանի հետ պաշտպանության ոլորտում, ասել է Էվելին Ֆարկասը
Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալ Էվելին Ֆարկասը
Երեւան: Մեդիամաքս: Միացյալ Նահանգները կարեւորում են Հայաստանի հետ պաշտպանական բնագավառում փոխգործակցության զարգացումը:
Այդ մասին այսօր ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ Երեւանում կայացած հանդիպման ժամանակ ասել է Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալ Էվելին Ֆարկասը:
Էդվարդ Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշել է, որ հայ-ամերիկյան գործընկերությունը տարբեր բնագավառներում, ներառյալ պաշտպանական եւ անվտանգության ոլորտը, վերջին տարիներին դինամիկ կերպով զարգանում է, եւ առկա են նախադրյալներ դրանց ընդլայնման համար:
Էվելին Ֆարկասն ասել է, որ Միացյալ Նահանգները կարեւորում են Հայաստանի հետ պաշտպանական բնագավառում փոխգործակցության զարգացումը, եւ իր այցելությունը միտված է դրա առավել ամրապնդմանը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի մասնակցությանը միջազգային խաղաղապահ գործունեությանը եւ կարեւորվել է Աֆղանստանում եւ Կոսովոյում խաղաղապահ առաքելություններին Հայաստանի ունեցած ներդրումը:
Քննարկվել են նաեւ Հայաստան-ՆԱՏՕ  հարաբերությունները։ ՀՀ արտգործնախարարն անդրադարձել է նաեւ տարածաշրջանում սպառազինությունների վերահսկման խնդիրներին, մասնավորապես, տարածաշրջանային խաղաղության պահպանման համար Եվրոպայում Սովորական սպառազինությունների պայմանագրի արդիականացման կարեւորությանը։

США придают важность взаимодействию с Арменией в оборонной сфере, сказала Эвелин Фаркас - Mediamax.am
4453 просмотров
США придают важность взаимодействию с Арменией в оборонной сфере, сказала Эвелин Фаркас
Помощник заместителя министра обороны США Эвелин Фаркас
Ереван /Медиамакс/. Соединенные Штаты придают важность развитию сотрудничества с Арменией в сфере обороны.
Об этом сегодня в Ереване на встрече с министром иностранных дел Эдвардом Налбандяном сказала помощник заместителя министра обороны США Эвелин Фаркас.
Эдвард Налбандян выразил удовлетворение армяно-американским партнерством в различных сферах, включая сферы обороны и безопасности, и отметил, что сотрудничество динамично развивается и есть предпосылки для его расширения.
Эвелин Фаркас сказала, что Соединенные Штаты придают важность взаимодействию с Арменией в оборонной сфере, и ее визит направлен на укрепление данного сотрудничества.
На встрече обсуждалось участие Армении в международных миротворческих операциях, и был отмечен вклад страны в миротворческих миссиях в Афганистане и Косово.
Обсуждались также отношения Армения-НАТО.
Глава МИД Армении отметил важность контроля над вооружениями в регионе, в частности, а также необходимость модернизации Договора об обычных вооруженных силах в Европе.