Հայաստանը կարող է Մաքսային միությանը եւ Միասնական տնտեսական գոտուն անդամակցել 2014-ին, ասել է Խրիստենկոն - Mediamax.am
4083 դիտում
Հայաստանը կարող է Մաքսային միությանը եւ Միասնական տնտեսական գոտուն անդամակցել 2014-ին, ասել է Խրիստենկոն
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն
Լուսանկարը` http://image.zn.ua/
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն հայտարարել է, որ Հայաստանը կարող է ստորագրել Մաքսային միությանը եւ Միասնական տնտեսական գոտուն միանալու վերաբերյալ համաձայնագրերը 2014 թ.-ին:
«Հայաստանի որոշումն այդ երկրի ինքնիշխան ընտրությունն է: Ավելին, դա զուտ երկրի ղեկավարության քաղաքական որոշումը չէ: Այս որոշումը հիմնված է Մաքսային միության նորմատիվային եւ իրավական բազայի լրջագույն հետազոտման վրա: Հայաստանցի մեր գործընկերների հետ միասին շատ կարճ ժամանակում հսկայական աշխատանք է կատարվել: Դեկտեմբերի վերջին հաստատվել է «ճանապարհային քարտեզը», որը շուրջ 300 կետ է պարունակում»,- ասել է Խրիստենկոն «Էքսպերտ» ամսագրի հետ հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ Հայաստանի եւ Մաքսային միության անդամ երկրների միջեւ ընդհանուր սահմանի բացակայությունը «ոչ մի խնդիր չի առաջացնում»:
«Երբ Հունաստանն անդամակցեց Եվրոպական միությանը, այն եւս ընդհանուր սահման չուներ ԵՄ հետ: Կիպրոսը եւս ոչ մի սահման չունի Եվրամիության հետ, այն կղզի է: Ռուսաստանը Կալինինգրադի մարզի հետ ընդհանուր սահման չունի, եւ ի՞նչ»  »,- ասել է Վիկտոր Խրիստենկոն:
«Հայաստանն ունի բավականին զարգացած մաքսային, ֆիտոսանիտարական ենթակառուցվածքներ, տեխնիկական կարգավորումները սպասարկող լաբորատոր համակարգ: Մեր համատեղ գործողությունների ընթացքում մեր հայ գործընկերների պետական կառավարման համակարգը ցույց է տվել օպերատիվ աշխատանքի բարձր պատրաստվածություն եւ արդյունավետություն: Հայաստանում շատ նորմեր առավել զարգացած են, քան Մաքսային միությունում: Չեմ բացառում, որ դրանցից որոշ կետեր մենք կարող ենք ինտեգրել մեր անդրազգային օրենսդրության մեջ` որպես առավել առաջադեմ նորմեր»,- ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահը:

Армения может вступить в Таможенный союз и Единое экономическое пространство в 2014 году, заявил Христенко - Mediamax.am
4082 просмотров
Армения может вступить в Таможенный союз и Единое экономическое пространство в 2014 году, заявил Христенко
Председатель коллегии Евразийской экономической комиссии Виктор Христенко
Фото: http://image.zn.ua/
Ереван /Медиамакс/. Председатель коллегии Евразийской экономической комиссии Виктор Христенко заявил, что Армения может подписать договора о присоединении к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству в 2014 году.
«Решение Армении - суверенный выбор этой страны. Более того, это не просто политическая воля руководства страны. Это решение подкреплено очень серьезной проработкой нормативной и договорной базы Таможенного союза. Совместно с коллегами из Армении за очень короткое время была проделана колоссальная работа. В конце декабря утверждена «дорожная карта», в которой около 300 пунктов», - сказал Христенко в интервью журналу «Эксперт».
Он отметил, что отсутствие у Армении границ со странами Таможенного Союза «вообще не является проблемой».
«Когда Греция вступала в Европейский союз, у нее тоже не было границы с Европейским союзом. У Кипра нет никакой общей границы с Европейским союзом, это вообще остров. У России с Калининградской областью нет общей границы, и что?», - сказал Виктор Христенко.
«В Армении достаточно развитая таможенная, фитосанитарная инфраструктура, система лабораторий, обслуживающих техническое регулирование. Аппарат госуправления наших армянских коллег за время наших совместных действий показал высокую подготовленность к оперативной работе и эффективность. Многие нормы в Армении продвинулись дальше, чем даже в Таможенном союзе. И я не исключаю, что мы сможем какие-то из них интегрировать в наднациональное законодательство как наиболее передовые», - сказал председатель коллегии Евразийской экономической комиссии.