Հայաստանը կարող է Մաքսային միությանը եւ Միասնական տնտեսական գոտուն անդամակցել 2014-ին, ասել է Խրիստենկոն - Mediamax.am
4083 դիտում
Հայաստանը կարող է Մաքսային միությանը եւ Միասնական տնտեսական գոտուն անդամակցել 2014-ին, ասել է Խրիստենկոն
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն
Լուսանկարը` http://image.zn.ua/
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Վիկտոր Խրիստենկոն հայտարարել է, որ Հայաստանը կարող է ստորագրել Մաքսային միությանը եւ Միասնական տնտեսական գոտուն միանալու վերաբերյալ համաձայնագրերը 2014 թ.-ին:
«Հայաստանի որոշումն այդ երկրի ինքնիշխան ընտրությունն է: Ավելին, դա զուտ երկրի ղեկավարության քաղաքական որոշումը չէ: Այս որոշումը հիմնված է Մաքսային միության նորմատիվային եւ իրավական բազայի լրջագույն հետազոտման վրա: Հայաստանցի մեր գործընկերների հետ միասին շատ կարճ ժամանակում հսկայական աշխատանք է կատարվել: Դեկտեմբերի վերջին հաստատվել է «ճանապարհային քարտեզը», որը շուրջ 300 կետ է պարունակում»,- ասել է Խրիստենկոն «Էքսպերտ» ամսագրի հետ հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ Հայաստանի եւ Մաքսային միության անդամ երկրների միջեւ ընդհանուր սահմանի բացակայությունը «ոչ մի խնդիր չի առաջացնում»:
«Երբ Հունաստանն անդամակցեց Եվրոպական միությանը, այն եւս ընդհանուր սահման չուներ ԵՄ հետ: Կիպրոսը եւս ոչ մի սահման չունի Եվրամիության հետ, այն կղզի է: Ռուսաստանը Կալինինգրադի մարզի հետ ընդհանուր սահման չունի, եւ ի՞նչ»  »,- ասել է Վիկտոր Խրիստենկոն:
«Հայաստանն ունի բավականին զարգացած մաքսային, ֆիտոսանիտարական ենթակառուցվածքներ, տեխնիկական կարգավորումները սպասարկող լաբորատոր համակարգ: Մեր համատեղ գործողությունների ընթացքում մեր հայ գործընկերների պետական կառավարման համակարգը ցույց է տվել օպերատիվ աշխատանքի բարձր պատրաստվածություն եւ արդյունավետություն: Հայաստանում շատ նորմեր առավել զարգացած են, քան Մաքսային միությունում: Չեմ բացառում, որ դրանցից որոշ կետեր մենք կարող ենք ինտեգրել մեր անդրազգային օրենսդրության մեջ` որպես առավել առաջադեմ նորմեր»,- ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահը:

Armenia may join Customs Union and Common Economic Space in 2014, Khristenko states
Yerevan /Mediamax/. Chairman of the Eurasian Economic Commission Victor Khristenko stated that Armenia may sign an agreement on joining the Customs Union and Common Economic Space in 2014.
“Armenia's decision is the sovereign choice of the country. Moreover, it's not merely the political will of the country's leadership. The decision was bolstered with a very serious elaboration of the normative basis of the Customs Union. Jointly with our Armenian counterparts, huge work has been done over very short period of time. In late December, the roadmap containing 300 provisions was approved”, said Khristenko in his interview to Expert magazine.
He noted that Armenia’s not having a common border with the Customs Union states “is not a problem at all”.
“When Greece joined the European Union, it didn't have a common border with the EU either. Cyprus doesn't have a common border with EU, it's an island. Russia doesn't have a common border with Kaliningrad region, so what?”, said Victor Khristenko.
“Armenia has rather developed customs, phytosanitary infrastructures, system of laboratories supporting technical regulation. The state government system of our Armenian counterparts demonstrated high readiness to productive work and effectiveness over the period of our joint efforts. Many norms in Armenia advanced more than even in the Customs Union. And I don’t rule out that we will be able to integrate some of them into transnational legislation as more progressive ones”, said the Chairman of the Eurasian Economic Commission.