Տոմիսլավ Նիկոլիչ. «Սերբիան կատարյալ ԵԱՀԿ Գործող նախագահ կլինի ԼՂ խնդրի լուծմանը նպաստելու համար» - Mediamax.am
11076 դիտում
Տոմիսլավ Նիկոլիչ. «Սերբիան կատարյալ ԵԱՀԿ Գործող նախագահ կլինի ԼՂ խնդրի լուծմանը նպաստելու համար»
Տոմիսլավ Նիկոլիչը
Հոկտեմբերի 11-ին երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Սերբիայի Հանրապետության նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչը: Այցից առաջ Մեդիամաքս-ը բացառիկ հարցազրույց է ունեցել Սերբիայի նախագահ հետ:
- Պարոն նախագահ, որո՞նք են լինելու ձեր այցի օրակարգի առանցքային հարցերը:
- Այցի ժամանակ հայ գործընկերների հետ կփորձենք մեր երկրների միջեւ համագործակցությունը բարելավելու ուղիներ գտնել: Երբ ասում եմ «բարելավել համագործակցությունը», նկատի ունեմ մեր տնտեսական համագործակցությունը, որովհետեւ մեր բարեկամ ժողովուրդների միջեւ հարաբերությունները ավանդաբար գերազանց են եղել: Այնուամենայնիվ, 2014 թ.-ի առաջին կիսամյակում Սերբիայի եւ Հայաստանի միջեւ առեւտրաշրջանառության ծավալը կազմել է մոտ 10 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ սա գովելի արդյունք չէ, եւ տնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու մեծ ներուժ կա:
Մեր երկրների միջեւ առկա իրավա-պայմանագրային դաշտն այնքան էլ տպավորիչ չէ, դա մեզ մտահոգում է ու համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու տեղիք տալիս: Մեզ հետաքրքրում են կոնկրետ առաջարկներ եւ նախագծեր, որոնց իրականացումը կարող է նպաստել թե՛ Սերբիայի, թե՛ Հայաստանի բարեկեցությանը: Սրանք են լինելու իմ այցի ընթացքում կայանալիք քննարկումների հիմնական թեմաները:
- Ձեր կարծիքով, տնտեսության ո՞ր ոլորտներում կարող են համագործակցել մեր երկրները, եւ ինչպե՞ս եք պատկերացնում տնտեսական կապերի ակտիվացումը:
-  Արդեն երկու տարի է, ինչ Սերբիան ակտիվ աշխատանք է տանում՝ բարելավելու իր բիզնես միջավայրը, եւ դրական փոփոխություններն ակնհայտ են, հատկապես արտասահմանյան ներդրողների կողմից մեր երկրի վարկանիշը գնահատելու ցուցանիշի տեսանկյունից:
Մենք ամուր դիրքեր ունենք հատկապես գյուղատնտեսության ու էներգետիկայի ոլորտներում:  Բարելավելով բիզնես միջավայրը՝ մենք լայնորեն բացում ենք մեր դռները օտարերկրյա ընկերությունների առաջ: Վերջիններս արդեն հետաքրքրություն են ցուցաբերում՝ ներդրումներ կատարելով մեր երկրում, եւ կարծում եմ, որ հայկական ընկերությունների համար եւս լավ հնարավորություններ կան:
Մյուս կողմից, Հայաստանը, որը շարունակաբար զարգանալով, հիանալի շուկա է մեր ընկերությունների համար: Ես վստահ եմ, որ միասին աշխատելով, կարող ենք ընդհանուր շատ ուղիներ գտնել՝ մեր տնտեսական համագործակցությունը խորացնելու համար:
- Բելգրադում Հայաստանի ԱԳ նախարարի հետ վերջերս կայացած հանդիպման ժամանակ Սերբիայի արտաքին գործերի նախարարը Իվիցա Դաչիչը նշել էր, որ Սերբիան մտադիր է դեսպանություն հիմնել Երեւանում:  Ե՞րբ եք նախատեսում դա անել:
- Սա տեխնիկական խնդիր է, որը գտնվում է մեր երկրի ԱԳՆ լիազորությունների ոլորտում: Ամենակարեւորն այն է, որ առկա է կամք դա հնարավորինս շուտ իրագործելու համար: Համոզված եմ՝ բոլորս էլ կհամաձայնենք, որ խելամիտ չէ մեր հարաբերությունները կառավարել Աթենքում գտնվող մեր դեսպանությունների միջոցով:
- Սերբիայի նախորդ նախագահ Բորիս Տադիչի օրոք սերբ-ադրբեջանական հարաբերությունները բարձրացան ռազմավարական կապերի մակարդակի, ինչը, ոմանց կարծիքով, ետին պլան մղեց Երեւանի եւ Բելգրադի պատմական լավ հարաբերությունները: Ի՞նչ կասեք այս առնչությամբ:
-  Վերջին երկու տարում, ինչ ստանձնել եմ նախագահի պաշտոնը, արել եմ հնարավոր ամեն ինչ ՝ այնպիսի արտաքին քաղաքականություն ապահովելու համար, որը Սերբիայի դռները կբացի ողջ աշխարհի համար: Չեմ կարծում, որ Հայաստանի համար վատ է եղել այն, որ իմ նախորդը ցանկացել է հաստատել ավելի լավ հարաբերություններ Ադրբեջանի հետ: Այլ երկրների հետ հարաբերություններում Սերբիան գնում է իր նախորդի՝ Հարավսլավիայի հետքերով, եւ ունի միայն բարեկամներ: Աշխարհում կան շատ երկրներ, որոնց միջեւ առկա են լարված հարաբերություններ, բայց դրանք Սերբիայի համար բարեկամ երկրներ են:
Լավ չէ, որ նման հարաբերություններ դեռեւս հաստատված չեն մեր երկրների միջեւ:
Ափսոսում եմ դրա համար, քանի որ մենք անտեղի շատ ժամանակ ենք կորցրել: Բայց այժմ բոլորս լավ հնարավորություն ունենք ուղղելու այդ սխալը՝ ի նպաստ մեր ժողովուրդների:
- Սերբիայի ներկայացուցիչները բազմիցս շնորհակալություն են հայտնել Հայաստանին՝ Կոսովոյի հարցում դիրքորոշման համար:  Ինչպիսի՞ն է Սերբիայի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում:
- Ինչպես մենք ցուցադրել ենք Կոսովոյի եւ Մետոխիայի հարցում, Սերբիայի դիրքորոշումն հետեւյալն է՝ աշխարհում գոյություն չունի այնպիսի հակամարտություն, որը հնարավոր չէ լուծել խաղաղ ճանապարհով, բանակցությունների միջոցով:
Սերբիայի սկզբունքային դիրքորոշումն այն է, որ պետք է հարգվեն Մադրիդյան սկզբունքները, եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերը պետք է աջակցություն ստանան: Մնացած ամեն ինչ պարզապես ահավոր խառնաշփոթի նախաբան է, խառնաշփոթ, որը ճաշակեցինք մեր սեփական փորձով: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Սերբիան կողջունի ցանկացած նախաձեռնություն, որը կբերի խնդրի խաղաղ կարգավորմանը եւ կբացառի ժողովուրդների տառապանքը եւ նոր զոհերը: Պատերազմը երբեք ոչ մի լավ բան չի տվել:
- 2015թ. Սերբիան նախագահելու է ԵԱՀԿ-ում: Արդյո՞ք ԼՂ կարգավորումը լինելու է Ձեր երկրի նախագահության առաջնահերթությունների թվում:
-  ԵԱՀԿ-ում նախագահության շրջանում Սերբիան ձգտելու է իր լիակատար աջակցությունը ցուցաբերել Եվրոպայում առկա բոլոր, այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ եւ արդյունավետ կարգավորմանը միջազգային իրավունքի եւ յուրաքանչյուր երկրի տարածքային ամբողջականության հարգանքի հիման վրա: Ունենալով լավ հարաբերություններ խնդրի (ԼՂ հակամարտության –խմբ.) մեջ ներգրավված երկու երկրների հետ՝ Սերբիան, հավանաբար, կատարյալ ԵԱՀԿ Գործող նախագահ կլինի, որը կարող է նպաստել խնդրի լուծմանը:

11 октября с двухдневным официальным визитом Армению посетит президент Сербии Томислав Николич. Накануне визита он дал эксклюзивное интервью Медиамакс.
- Каковы ключевые вопросы повестки Вашего визита в Армению?
- В ходе визита вместе с армянскими коллегами мы попытаемся найти пути для улучшения сотрудничества между нашими странами. Когда я говорю «улучшить сотрудничество», то имею ввиду наши экономические связи, так как дружественные отношения между нашими народами являются традиционно превосходными. Тем не менее, товарооборот между Сербией и Арменией в первом полугодии 2014 года составил около 10 млн долларов США. Это не тот результат, которыми можно гордится, и существует большой потенциал для улучшения экономических отношений.
У нас не очень большой объем договорно-правовой базы, это нас беспокоит и побуждает предпринять соответствующие шаги. Нас интересуют конкретные предложения и проекты, реализация которых может способствовать благополучию Сербии и Армении.
- В каких отраслях экономики могут сотрудничать наши страны, и как Вы представляете активизацию экономических связей?
- Уже два года Сербия активно работает над улучшением своего бизнес-климата, и положительные изменения уже очевидны - особенно с точки зрения оценки рейтинга нашей страны иностранными инвесторами.
У нас сильные позиции в сельскохозяйственной и энергетической отраслях. Улучшив бизнес-климат, мы широко открываем наши двери перед многими иностранными компаниями. Они уже проявляют интерес, делая инвестиции в нашей стране, и я считаю, что хорошие возможности существуют и для армянских компаний.
С другой стороны, Армения, последовательно развиваясь, является отличным рынком для наших компаний. Уверен, что работая вместе, мы можем найти пути для углубления экономического сотрудничества.
- На недавней встрече с министром иностранных дел Армении в Белграде глава МИД Сербии Ивица Дачич отметил, что Сербия намерена открыть посольство в Ереване. Когда это произойдет?
- Это технический вопрос, находящийся в сфере полномочий МИД нашей страны. Важно то, что существует воля для скорейшего решения этого вопроса. Уверен, все согласятся с тем, что неразумно координировать наши отношения через посольства в Афинах.
- Во время правления вашего предшественника Бориса Тадича сербско-азербайджанские отношения вышли на уровень стратегических связей, что, по мнению многих, отодвинуло на задний план исторически хорошие отношения Еревана и Белграда. Что Вы скажете по этому поводу?
- За последние два года на посту президента я сделал все возможное для обеспечения такой внешней политики, которая открывает двери Сербии перед всем миром. Не думаю, что для Армении было плохо то, что мой предшественник хотел установить хорошие отношения с Азербайджаном. В своих отношениях с другими странами Сербия идет по следам своего предшественника - Югославии: у нее есть только друзья. В мире много стран, у которых напряженные отношения, но они являются друзьями Сербии. Плохо, что между нашими странами такие отношения еще не установлены. Мне жаль, что мы потеряли много времени. Но сегодня у нас есть хорошая возможность исправить эту ошибку во благо наших народов.
- Представители Сербии неоднократно благодарили Армению за ее позицию в вопросе Косово. Какова позиция Сербии в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта?
- Как мы продемонстрировали в вопросе Косово и Метохии, позиция Сербии заключается в том, что в мире нет такого конфликта, который нельзя решить мирным, переговорным путем.
Принципиальная позиция Сербии заключается в том, что следует уважать Мадридские принципы и поддерживать усилия Минской группы. Все остальное является прелюдией к ужасной неразберихе, которую мы испытали на собственном опыте. В вопросе нагорно-карабахского конфликта Сербия будет приветствовать любую инициативу по мирному урегулированию, чтобы исключить новые страдания народов и новые жертвы. Война никогда не приводила ни к чему хорошему.
- В 2015 году Сербия будет председательствовать в ОБСЕ. Будет ли карабахское урегулирование среди приоритетов председательства вашей страны?
- В период своего председательства в ОБСЕ Сербия будет стремиться оказать полную поддержку мирному и эффективному урегулированию существующих в Европе конфликтов, включая нагорно-карабахский, на основе уважения международного права и территориальной целостности каждой страны. Будучи в хороших отношениях с обеими странами, вовлеченными в проблему (карабахский конфликт – ред.), Сербия, наверное, является идеальным Действующим председателем ОБСЕ, который может содействовать решению карабахского конфликта.