Էդգարս Ռինկեւիչս. Կարեւոր է վերանայել ԵՄ-Հայաստան կապերի հիմքը
Մեդիամաքս-ի բացառիկ հարցազրույցը Եվրամիության Խորհրդի նախագահող Լատվիայի արտաքին գործերի նախարար Էդգարս Ռինկեւիչսի հետ
- Պարոն նախարար, Հայաստանի ղեկավարությունը հայտարարում է, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) անդամակցությունը չի հակասում Հայաստանի երկխոսությանը ԵՄ-ի հետ: ԵՄ-ն եւ Հայաստանը իսկապե՞ս կարող են նախկինի պես շարունակել աշխատել:
- Հայաստանի՝ ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիրը չնախաստորագրելու որոշումից հետո Եվրոպական Միությունը եւ Հայաստանը վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը՝ զարգացնելու եւ ամրապնդելու ընդգրկուն համագործակցությունը Արեւելյան գործընկերության շրջանակում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Եվրամիությունը շարունակելու է համագործակցությունը Հայաստանի հետ բոլոր ոլորտներում, որոնք համադրելի են Հայաստանի կատարած ընտրության հետ: Միաժամանակ՝ մենք ակնկալում ենք, որ Հայաստանը կշարունակի բարեփոխումներին ուղղված ջանքերը:
- Հունվարի 20-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-Եվրամիություն Համագործակցության խորհրդի նիստի օրակարգի գլխավոր հարցերից մեկը ՀՀ-ԵՄ հետագա հարաբերությունների իրավական հիմքի ձեւավորումն էր: Դա ենթադրում է միանգամայն նո՞ր շրջանակ, թե՞ առկա ձեւաչափը կհարստացվի նոր գլուխներով:
- Հայաստանի հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ կարգավորվում են ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագրով (1999թ.), որը թույլ է տալիս մեզ լայն համագործակցություն ծավալել քաղաքական երկխոսության, առեւտրի, ներդրումների, տնտեսության, օրենսդրական եւ մշակույթի ոլորտներում: Այնուամենայնիվ, ԵՄ-ն եւ Հայաստանը կարծում են, որ կարեւոր է վերանայել ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների հիմքը: Իրավական նոր շրջանակի վերաբերյալ քննարկումներն այժմ ընթացքի մեջ են:
- ԵՏՄ-ին միանալու որոշումից հետո Հայաստանի ղեկավարներն ասում էին, որ պատրաստ են ստորագրել Ասոցացման համաձայնագրի «քաղաքական մասը»: ԵՄ-ն պատասխանեց, որ Խորը եւ Համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագիրն Ասոցացման համաձայնագրի անբաժան մասն է, եւ այդ փաստաթղթերը չեն կարող մասնատվել: Կարո՞ղ ենք ասել, որ ներկայում Հայաստանն ու ԵՄ-ն բանակցում են Ասոցացման համաձայնագրի «քաղաքական մասին» շատ նման փաստաթղթի շուրջ:
- Նոր իրավական ձեւաչափի շուրջ բանակցությունները պաշտոնապես դեռ չեն մեկնարկել: Այդ բանակցությունները սկսելու համար նախ պետք է որոշակի նախնական աշխատանք կատարվի եւ հաստատվի նոր ԵՄ մանդատը: Մենք սատարում ենք բանակցությունների մեկնարկը Ռիգայում նախատեսված Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովին ընդառաջ:
-2014թ. դեկտեմբերին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Դուք հայտարարեցիք, որ գագաթաժողովն ուշադրությունը կկենտրոնացնի արեւելյան գործընկերների հետ «անհատական հարաբերությունների» զարգացման վրա: Ինչպե՞ս եք պատկերացնում «անհատական մոտեցումը» Հայաստանի համար:
- ԵՄ Արեւելյան գործընկերության նախաձեռնության զարգացումը ԵՄ Խորհրդում Լատվիայի նախագահության կարեւոր առաջնահերթություններից է: Ռիգայի գագաթաժողովը պետք է ուղերձ հղի այն մասին, որ Եվրամիությունը հետաքրքրված է ամրապնդել եւ շարունակել Արեւելյան գործընկերությունը: Ռիգայի գագաթաժողովը նաեւ ամփոփելու է Վիլնյուսյան գագաթաժողովի սահմանած նպատակների իրականացումը եւ նախնական գնահատական է տալու Ասոցացման համաձայնագրերի իրագործմանը: Կշարունակվեն նաեւ վիզային ռեժիմի ազատականացման գործընթացներն արեւելյան այն գործընկեր երկրների հետ, որոնք համապատասխանում են անհրաժեշտ չափանիշներին:
Էդգարս Ռինկեւիչսը եւ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում Էդգարս Ռինկեւիչսը եւ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում
Լուսանկարը` REUTERS/Sergei Karpukhin
ԵՄ-ն, վարելով Արեւելյան գործընկերության քաղաքականությունը, պետք է նաեւ հաշվի առնի յուրաքանչյուր արեւելյան գործընկերոջ անհատական շահերը եւ նրանց պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու ԵՄ-ի հետ:
-Վերջին տարիներին Հայաստանն ու ԵՄ-ն քննարկում էին Հայաստանի համար դոնորների համաժողով կազմակերպելու հարցը: Կարո՞ղ ենք ասել, որ այս գաղափարն այժմ հանված է օրակարգից:
-ԵՄ-ն պատրաստ է շարունակել աջակցել Հայաստանին՝ իրականացնելու քաղաքական, սոցիալական եւ տնտեսական բնույթի բարեփոխումներ: 2014-2017 թթ. համար այդ աջակցության ծավալը կկազմի €140-170 մլն: Աջակցությունը կտրամադրվի մասնավոր հատվածի զարգացման, հանրային կառավարման եւ արդարադատության ոլորտում բարեփոխումների համար:
-Հայաստանի կառավարությունը տարբեր առիթներով հայտարարել է, որ պատրաստ է ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման բանակցություններ սկսել: Ե՞րբ է հնարավոր սկսել այդ բանակցությունները:
-Լատվիան ողջունում է Հայաստանի եւ ԵՄ միջեւ վիզային ռեժիմի դյուրացման եւ ռեադմիսիայի մասին համաձայնագրերի ուժի մեջ մտնելը: Մենք մշտապես խրախուսել ենք Հայաստանի կառավարությանը՝ շարունակելու այս համաձայնագրերի արդյունավետ իրականացումը: Սա որոշիչ պայման է վիզային ռեժիմի վերացման շուրջ բանակցությունները սկսելու համար: Այս պահին որեւէ ամսաթիվ կամ վերջնաժամկետ նշել չեմ կարող:
- Հասարակությունների միջեւ շփումները Արեւելյան գործընկերության շրջանակում համագործակցության առանցքային սկզբունքներից են: Ինչպե՞ս եք պատկերացնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունների միջեւ հետագա երկխոսությունը՝ Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետապնդումների լույսի ներքո:
-Մենք հավատում ենք, որ մարդկանց միջեւ շփումները Արեւելյան գործընկերության ամենակարեւոր սկզբունքներից են: Լատվիան աջակցում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ մարդկանց շփումներին, ինչը կարեւոր է վստահության կառուցման համար: Հիմնարար արժեքների՝ ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների եւ լավ կառավարման հանդեպ հարգանքը ԵՄ եւ Արեւելյան գործընկերության մասնակից պետությունների միջեւ երկխոսության կարեւոր թեմաներից է: Այդ հարցերը մշտապես բարձրացվում են արեւելյան գործընկեր երկրների պաշտոնյաների հետ մեր հանդիպումներին: Եվրամիությունը շարունակելու է հետեւել այս բնագավառում կատարվող զարգացումներին:
- Հարավային Կովկասը՝ իր չկարգավորված հակամարտություններով հանդերձ, արդյոք լինելո՞ւ է Եվրամիության խորհրդում Լատվիայի նախագահության առաջնահերթությունների ցանկում: Եթե այո, ի՞նչ գործնական քայլեր կարող է ԵՄ-ն ձեռնարկել՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին «լիակատար սատարման» մասին հայտարարելուց բացի:
-Մենք՝ որպես ԵՄ խորհրդում նախագահող երկիր, սատարում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ տարվող բանակցությունները՝ ուղղված հակամարտության կարգավորմանը: Մենք հավատում ենք, որ անհրաժեշտ է պահպանել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բարձր մակարդակի ուղիղ հանդիպումները: Հակամարտության լուծման ջանքերը պետք է շարունակվեն, եւ Լատվիան սատարում է դրանք:
Լատվիան համոզված է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով, միջազգային իրավունքի շրջանակում: Կողմերը պետք է զսպվածություն ցուցաբերեն եւ խուսափեն իրավիճակը լարող քայլերից կամ հայտարարություններից:

Эдгарс Ринкевичс: Важно пересмотреть основы отношений Армении и ЕС
Эксклюзивное интервью Медиамакс с министром иностранных дел председательствующей в Совете ЕС Латвии Эдгарсом Ринкевичсом
- Господин министр, руководство Армении заявляет о том, что членство страны в Евразийском экономическом союзе (ЕЭС) не противоречит диалогу Армении с ЕС. Ереван и Брюссель действительно могут продолжить работать в прежнем ключе?
- После решения Армении не подписывать Соглашение об Ассоциации с ЕС, Армения и Евросоюз подтвердили свою приверженность развитию и укреплению полноценного сотрудничества во всех представляющих обоюдный интерес сферах в рамках Восточного партнерства. Европейский союз продолжит сотрудничество с Арменией во всех сферах, совместимых с выбором страны. В то же время мы ожидаем, что Армения продолжит усилия по реализации реформ.
- Одним из главных вопросов состоявшегося 20 января в ходе состоявшегося в Брюсселе заседания Совета сотрудничества Армения-Европейский союз было формирование будущей правовой основы отношений. Это предполагает новую правовую основу или же существующий формат будет дополнен новыми главами?
- Отношения Армении с ЕС регулируются Соглашением о партнерстве и сотрудничестве (1999 года), которое позволяет нам развивать широкое сотрудничество в сферах политического диалога, торговли, инвестиций, экономики, права и культуры. Тем не менее, ЕС и Армения полагают, что важно пересмотреть основу двусторонних отношений. Переговоры о формировании новой договорной базы в данный момент находятся на стадии обсуждений.
- После решения о присоединении к ЕЭС руководители Армении говорили, что готовы подписать «политическую часть» Соглашения об Ассоциации. Евросоюз разъяснил, что соглашение о Глубокой и всеобъемлющей зоне свободной торговли является неотъемлемой частью Соглашения об Ассоциации, и ЕС не может его «расчленить». Можно ли сказать, что Ереван и Брюссель ведут переговоры о заключении соглашения, близкого по своей сути к «политической части» Соглашения об Ассоциации?
- Переговоры о формировании нового правового соглашения официально еще не стартовали. Для начала этих переговоров должна быть проведена определенная подготовительная работа, и утвержден новый мандат ЕС. Мы поддерживаем начало этих переговоров к Рижскому саммиту Восточного партнерства.
- В ходе пресс-конференции в декабре 2014 года в Ереване Вы заявили, что в ходе Рижского саммита внимание будет сфокусировано на «индивидуальных отношениях» с каждым из восточных партнеров. Каким Вы видите этот «индивидуальный подход» для Армении?
- Развитие инициативы Восточного партнерства является приоритетом латвийского председательства в Совете ЕС. Рижский саммит должен послать сигнал, что Евросоюз заинтересован в укреплении и продолжении Восточного партнерства. Рижский саммит также должен закрепить реализацию целей Вильнюсского саммита 2013 года и дать предварительную оценку реализации Соглашений об Ассоциации. Будет также продолжен процесс либерализации визового режима с теми странами, которые соответствуют необходимым критериям.
Эдгарс Ринкевичс и министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в Москве Эдгарс Ринкевичс и министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в Москве
Фото: REUTERS/Sergei Karpukhin
Проводя свою политику Восточного партнерства, ЕС также должен учитывать интересы каждого из своих восточных соседей и их готовность к сотрудничеству с Евросоюзом.
- Последние годы Армения и ЕС обсуждали вопрос организации конференции доноров. Этот вопрос снят с повестки?
- ЕС готов продолжать свое содействие Армении в реализации реформ политического, социального и экономического характера. На 2014-2017 гг. эта поддержка составит €140-170 млн. евро. Поддержка будет предоставлена для проведения реформ в частном секторе, сферах публичного администрирования и юстиции.
- Правительство Армении заявляло, что готово начать переговоры с ЕС по либерализации визового режима. Когда будет возможно начать эти переговоры?
- Латвия приветствовала вступление в силу соглашений об облегчении визового режима и реадмиссии между Арменией и ЕС. Мы всегда поддерживали правительство Армении в эффективной реализации этих соглашений. Это является одним из главных предусловий для начала переговоров о либерализации визового режима между Арменией и Евросоюзом. На данный момент я не могу назвать точных временных рамок.
- Контакты между людьми являются одним из ключевых элементов и принципов сотрудничества в рамках Восточного партнерства. Как Вы представляете будущий диалог между гражданскими обществами Армении и Азербайджана на фоне преследований активистов в Баку?
- Мы полагаем, что контакты между людьми являются одним из важнейших элементов Восточного партнерства. Латвия поддерживает подобные контакты между представителями Армении и Азербайджана, что важно для построения доверия.
Уважение фундаментальных ценностей, таких как демократия, верховенство закона, права человека и качественное управление является одним из ключевых аспектов в диалоге ЕС с восточными  партнерами. Эти вопросы всегда поднимаются в ходе наших встреч с руководством стран партнеров. Евросоюз продолжит следить за развитиями в этой сфере.
- Будет ли Южный Кавказ в списке приоритетов латвийского председательства в Совете ЕС? Если да, какие реальные шаги может предпринять Евросоюз - помимо заявлений о «полной поддержке» Минской группы ОБСЕ?
- В качестве председательствующей в Совете ЕС страны мы поддерживаем переговоры под эгидой Минской группы ОБСЕ. Мы полагаем, что необходимо поддерживать прямой контакт на высшем уровне между Арменией и Азербайджаном. Усилия по разрешению конфликта должны продолжаться, и Латвия поддерживает их.
Латвия убеждена, что нагорно-карабахской конфликт должен быть разрешен исключительно мирным путем, учитывая основные принципы международного права. Стороны должны проявлять сдержанность и избегать любых действий или заявлений, которые могут обострить ситуацию.