Էդգարս Ռինկեւիչս. Կարեւոր է վերանայել ԵՄ-Հայաստան կապերի հիմքը
Մեդիամաքս-ի բացառիկ հարցազրույցը Եվրամիության Խորհրդի նախագահող Լատվիայի արտաքին գործերի նախարար Էդգարս Ռինկեւիչսի հետ
- Պարոն նախարար, Հայաստանի ղեկավարությունը հայտարարում է, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը (ԵՏՄ) անդամակցությունը չի հակասում Հայաստանի երկխոսությանը ԵՄ-ի հետ: ԵՄ-ն եւ Հայաստանը իսկապե՞ս կարող են նախկինի պես շարունակել աշխատել:
- Հայաստանի՝ ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագիրը չնախաստորագրելու որոշումից հետո Եվրոպական Միությունը եւ Հայաստանը վերահաստատեցին իրենց հանձնառությունը՝ զարգացնելու եւ ամրապնդելու ընդգրկուն համագործակցությունը Արեւելյան գործընկերության շրջանակում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում:
Եվրամիությունը շարունակելու է համագործակցությունը Հայաստանի հետ բոլոր ոլորտներում, որոնք համադրելի են Հայաստանի կատարած ընտրության հետ: Միաժամանակ՝ մենք ակնկալում ենք, որ Հայաստանը կշարունակի բարեփոխումներին ուղղված ջանքերը:
- Հունվարի 20-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-Եվրամիություն Համագործակցության խորհրդի նիստի օրակարգի գլխավոր հարցերից մեկը ՀՀ-ԵՄ հետագա հարաբերությունների իրավական հիմքի ձեւավորումն էր: Դա ենթադրում է միանգամայն նո՞ր շրջանակ, թե՞ առկա ձեւաչափը կհարստացվի նոր գլուխներով:
- Հայաստանի հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ կարգավորվում են ԵՄ-Հայաստան Գործընկերության եւ համագործակցության համաձայնագրով (1999թ.), որը թույլ է տալիս մեզ լայն համագործակցություն ծավալել քաղաքական երկխոսության, առեւտրի, ներդրումների, տնտեսության, օրենսդրական եւ մշակույթի ոլորտներում: Այնուամենայնիվ, ԵՄ-ն եւ Հայաստանը կարծում են, որ կարեւոր է վերանայել ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների հիմքը: Իրավական նոր շրջանակի վերաբերյալ քննարկումներն այժմ ընթացքի մեջ են:
- ԵՏՄ-ին միանալու որոշումից հետո Հայաստանի ղեկավարներն ասում էին, որ պատրաստ են ստորագրել Ասոցացման համաձայնագրի «քաղաքական մասը»: ԵՄ-ն պատասխանեց, որ Խորը եւ Համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագիրն Ասոցացման համաձայնագրի անբաժան մասն է, եւ այդ փաստաթղթերը չեն կարող մասնատվել: Կարո՞ղ ենք ասել, որ ներկայում Հայաստանն ու ԵՄ-ն բանակցում են Ասոցացման համաձայնագրի «քաղաքական մասին» շատ նման փաստաթղթի շուրջ:
- Նոր իրավական ձեւաչափի շուրջ բանակցությունները պաշտոնապես դեռ չեն մեկնարկել: Այդ բանակցությունները սկսելու համար նախ պետք է որոշակի նախնական աշխատանք կատարվի եւ հաստատվի նոր ԵՄ մանդատը: Մենք սատարում ենք բանակցությունների մեկնարկը Ռիգայում նախատեսված Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովին ընդառաջ:
-2014թ. դեկտեմբերին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Դուք հայտարարեցիք, որ գագաթաժողովն ուշադրությունը կկենտրոնացնի արեւելյան գործընկերների հետ «անհատական հարաբերությունների» զարգացման վրա: Ինչպե՞ս եք պատկերացնում «անհատական մոտեցումը» Հայաստանի համար:
- ԵՄ Արեւելյան գործընկերության նախաձեռնության զարգացումը ԵՄ Խորհրդում Լատվիայի նախագահության կարեւոր առաջնահերթություններից է: Ռիգայի գագաթաժողովը պետք է ուղերձ հղի այն մասին, որ Եվրամիությունը հետաքրքրված է ամրապնդել եւ շարունակել Արեւելյան գործընկերությունը: Ռիգայի գագաթաժողովը նաեւ ամփոփելու է Վիլնյուսյան գագաթաժողովի սահմանած նպատակների իրականացումը եւ նախնական գնահատական է տալու Ասոցացման համաձայնագրերի իրագործմանը: Կշարունակվեն նաեւ վիզային ռեժիմի ազատականացման գործընթացներն արեւելյան այն գործընկեր երկրների հետ, որոնք համապատասխանում են անհրաժեշտ չափանիշներին:
Էդգարս Ռինկեւիչսը եւ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում Էդգարս Ռինկեւիչսը եւ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում
Լուսանկարը` REUTERS/Sergei Karpukhin
ԵՄ-ն, վարելով Արեւելյան գործընկերության քաղաքականությունը, պետք է նաեւ հաշվի առնի յուրաքանչյուր արեւելյան գործընկերոջ անհատական շահերը եւ նրանց պատրաստակամությունը՝ համագործակցելու ԵՄ-ի հետ:
-Վերջին տարիներին Հայաստանն ու ԵՄ-ն քննարկում էին Հայաստանի համար դոնորների համաժողով կազմակերպելու հարցը: Կարո՞ղ ենք ասել, որ այս գաղափարն այժմ հանված է օրակարգից:
-ԵՄ-ն պատրաստ է շարունակել աջակցել Հայաստանին՝ իրականացնելու քաղաքական, սոցիալական եւ տնտեսական բնույթի բարեփոխումներ: 2014-2017 թթ. համար այդ աջակցության ծավալը կկազմի €140-170 մլն: Աջակցությունը կտրամադրվի մասնավոր հատվածի զարգացման, հանրային կառավարման եւ արդարադատության ոլորտում բարեփոխումների համար:
-Հայաստանի կառավարությունը տարբեր առիթներով հայտարարել է, որ պատրաստ է ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման բանակցություններ սկսել: Ե՞րբ է հնարավոր սկսել այդ բանակցությունները:
-Լատվիան ողջունում է Հայաստանի եւ ԵՄ միջեւ վիզային ռեժիմի դյուրացման եւ ռեադմիսիայի մասին համաձայնագրերի ուժի մեջ մտնելը: Մենք մշտապես խրախուսել ենք Հայաստանի կառավարությանը՝ շարունակելու այս համաձայնագրերի արդյունավետ իրականացումը: Սա որոշիչ պայման է վիզային ռեժիմի վերացման շուրջ բանակցությունները սկսելու համար: Այս պահին որեւէ ամսաթիվ կամ վերջնաժամկետ նշել չեմ կարող:
- Հասարակությունների միջեւ շփումները Արեւելյան գործընկերության շրջանակում համագործակցության առանցքային սկզբունքներից են: Ինչպե՞ս եք պատկերացնում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունների միջեւ հետագա երկխոսությունը՝ Ադրբեջանում քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետապնդումների լույսի ներքո:
-Մենք հավատում ենք, որ մարդկանց միջեւ շփումները Արեւելյան գործընկերության ամենակարեւոր սկզբունքներից են: Լատվիան աջակցում է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ մարդկանց շփումներին, ինչը կարեւոր է վստահության կառուցման համար: Հիմնարար արժեքների՝ ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների եւ լավ կառավարման հանդեպ հարգանքը ԵՄ եւ Արեւելյան գործընկերության մասնակից պետությունների միջեւ երկխոսության կարեւոր թեմաներից է: Այդ հարցերը մշտապես բարձրացվում են արեւելյան գործընկեր երկրների պաշտոնյաների հետ մեր հանդիպումներին: Եվրամիությունը շարունակելու է հետեւել այս բնագավառում կատարվող զարգացումներին:
- Հարավային Կովկասը՝ իր չկարգավորված հակամարտություններով հանդերձ, արդյոք լինելո՞ւ է Եվրամիության խորհրդում Լատվիայի նախագահության առաջնահերթությունների ցանկում: Եթե այո, ի՞նչ գործնական քայլեր կարող է ԵՄ-ն ձեռնարկել՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին «լիակատար սատարման» մասին հայտարարելուց բացի:
-Մենք՝ որպես ԵՄ խորհրդում նախագահող երկիր, սատարում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ տարվող բանակցությունները՝ ուղղված հակամարտության կարգավորմանը: Մենք հավատում ենք, որ անհրաժեշտ է պահպանել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բարձր մակարդակի ուղիղ հանդիպումները: Հակամարտության լուծման ջանքերը պետք է շարունակվեն, եւ Լատվիան սատարում է դրանք:
Լատվիան համոզված է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով, միջազգային իրավունքի շրջանակում: Կողմերը պետք է զսպվածություն ցուցաբերեն եւ խուսափեն իրավիճակը լարող քայլերից կամ հայտարարություններից:

Edgars Rinkevics: It is important to revise the basis of the EU-Armenia ties
- The Armenian leadership states that joining the Eurasian Economic Union (EEU) doesn’t contradict to Armenia’s dialogue with the EU. Do you really think that EU and Armenia can continue “business as usual” after Armenia’s EEU membership?
- After Armenia’s decision not to sign the Association Agreement with the EU, the European Union and Armenia reconfirmed their commitment to further develop and strengthen comprehensive cooperation in all areas of mutual interest within the Eastern Partnership framework. The European Union will continue cooperation with Armenia in all areas compatible with Armenia’s choice. At the same time we expect Armenia will continue with reform efforts.
-   During the ‎Armenia- ‎European Union Cooperation Council session in Brussels on January 20 one of the main topics was question of future legal basis of relations between EU and Armenia. It means a completely new legal framework or the existing format will be enriched with new chapters?
- EU relations with Armenia are governed by the EU-Armenia Partnership and Cooperation Agreement (1999), which allows for wide-ranging cooperation in the areas of political dialogue, trade, investment, economy, lawmaking and culture. However, the EU and Armenia believes it is important to revise the basis of the EU-Armenia relationship. The consultations about the scope of a new legal framework are currently ongoing.
-  After decision to join the EEU, Armenian leaders were saying there are ready to sign the “political part” of the Association Agreement. EU explained that DCFTA is an integral part of the Agreement and the document can’t be divided. Can we say that Armenia and EU are negotiating something very similar to the “political part” of the former Association Agreement?
- The negotiations about new legal framework have not been formally launched. In order to start to the negotiations the so called “scoping exercise” should be completed and the new EU mandate should be approved. We support the start of negotiations on the new legal framework by the Riga Summit.
- During your news conference in Yerevan in December 2014 you said that the Riga Summit will focus on development of “individual relations” with each Eastern partner. How do you see this “individual approach” for Armenia?
- The development of the EU Eastern Partnership initiative is an important priority of the Latvian presidency. The Riga Summit should send a signal that the European Union has clear interests in the strengthening and continuation of the Eastern Partnership. The Riga Summit will also take stock of the fulfilment of objectives set by the Vilnius Summit and provide a preliminary assessment of implementation of the Association Agreements.
Edgars Rinkevics and Russia's Foreign Minister Sergei Lavrov in Moscow, January 12, 2015
Photo: REUTERS/Sergei Karpukhin
The process of visa liberalisation with the Eastern Partnership countries which comply with the criteria should be taken forward. The EU, while pursuing the Eastern Partnership policy, should be looking at the individual interest of each EaP country and their readiness to cooperate with the EU.
- During past years Armenia and EU have been discussing issue of organizing Donors' Conference for Armenia. Can we say that this idea is excluded from the agenda?
- The EU is ready to continue to assist Armenia's efforts to carry on the launched political, social and economic reforms. For 2014-2017 this will amount to between 140 and 170 million EUR, focused on private sector development, public administration and justice sector reform.
- Armenian government on many occasions reaffirmed readiness to start visa free regime negotiations with EU. When will it be possible to start these negotiations?
- Latvia welcomes the entry into force of the EU–Armenia Visa Facilitation and Readmission Agreements. We have always encouraged the Armenian Government to continue the effective implementation of these Agreements. It is one of the crucial conditions to start a visa free regime negotiations with the EU. I would not currently set any dates or deadlines.
- People-to-people contacts are one of the key elements and principles of cooperation in the framework of Eastern Partnership. How do you imagine further dialogue between civil societies of Armenia and Azerbaijan after recent abuses and crackdowns against civil society in Azerbaijan?
- We believe people-to-people contacts are one of the most important elements of the Eastern Partnership. Latvia supports people-to-people contacts between Armenia and Azerbaijan which is important for building the trust.
The respect of fundamental values such as democracy, the rule of law, human rights and good governance is one of the key issues in the EU dialogue with Eastern Partnership countries. These issues are constantly being raised during the meetings with the officials from Eastern Partnership countries. The European Union will continue to follow the developments in these areas.
- Please tell if the South Caucasus with its unresolved conflicts will be among the priorities of Latvian Presidency's of the Council of the EU? If yes, what real steps EU can do besides stating that it “fully supports” the OSCE Minsk Group efforts?
- We, as the Presidency of the Council of the European Union, support the negotiations mediated by the OSCE Minsk Group Co-Chairs aimed at settling the conflict. We believe it crucial to maintain direct high-level contacts between Armenia and Azerbaijan in a conflict settlement process. Efforts to reach the conflict settlement should be continued and Latvia supports them.
Latvia is convinced that Nagorno Karabakh conflict should be resolved only by using peaceful means taking into an account the basic principles of international law. The sides should show restraint and avoid any actions or statements which could escalate the situation.