ՆԱՏՕ-ի զորային պլանավորման վարչության պետ Ֆրանկ Բոլանդը
- Պաշտպանության բարեփոխումները շարունակական գործընթաց են: Այն փաստը, որ Հայաստանը Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման (SDR) գործընթացն ավարտելով դեռ 2010-ին, այժմ որոշել է ինստիտուցիոնալացնել այն՝ որպես կանոնավոր կառավարման գործընթացի մի մաս, չափազանց կարեւոր է: Այս բոլոր աշխատանքները իրականացվում են բավական սուղ ֆինանսական միջոցների պայմաններում, այնպես որ կարեւոր է, որպեսզի Հայաստանի Զինված ուժերը կարողանան առավելագույնը ստանալ այդ հատկացումներից:
ԶՈՒ-ի ղեկավարության հետ մեր աշխատանքներում փորձում ենք ուշադրություն դարձնել ոչ միայն ԶՈՒ-ի (չնայած գիտակցում եմ, որ դժվար է փոխել ռազմական կառուցվածքը, երբ դուք իրական կյանքում ներգրավված եք գործողություններում), այլեւ անձնակազմի կառուցվածքին: Օրինակ, արհեստավարժ սերժանտական համակարգը արդյունավետորեն վերափոխելու համար ՀՀ Զինված Ուժերը միջին օղակի ղեկավարման կազմ կունենան, եւ դա ինքնին շատ կարեւոր է:
Պետք է նաեւ նշել հակակոռուպցիոն աշխատանքները, որոնք իրականացվում են պաշտպանության նախարարության կողմից՝ ՆԱՏՕ-ի Բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի շրջանակում:
ՆԱՏՕ-ի զորային պլանավորման վարչության պետ Ֆրանկ Բոլանդը ՆԱՏՕ-ի զորային պլանավորման վարչության պետ Ֆրանկ Բոլանդը
Մենք հավատում ենք, որ ճիշտ ուղղությամբ ենք շարժվում եւ ուրախ ենք, որ այս գործընթացի մասն ենք կազմում:
Ի՞նչ ենք ակնկալում երկարատեւ հեռանկարում: Ավելի ամուր կառավարման կառուցվածք, որը հիմնված կլինի հստակ մշակված նպատակների վրա, որը ինքնին կպատասխանի այն հարցին, թե ինչպես առկա միջոցներից ստանալ առավելագույնը եւ արդյունքում ունենալ ավելի լավ պատրաստվածություն եւ ավելի լավ կրթություն զինվորական անձնակազմի համար: Մենք հավատում ենք, որ ճիշտ ուղղությամբ ենք շարժվում եւ ուրախ ենք, որ այս գործընթացի մասն ենք կազմում:
- Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությունն ակտիվ համագործակցում է ՆԱՏՕ-ի հետ` ՀՀ ԶՈՒ-ի փոխգործունակ կարողությունների զարգացման ուղղությամբ: ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի հրաձգային գումարտակն անցյալ տարի հաջողությամբ անցկացրել է ՆԱՏՕ-ի օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի (ՕԿՀ) շրջանակում 2-րդ մակարդակի (մարտական կարողությունների) ինքնագնահատում: Այս տարի սպասվում է 2-րդ մակարդակի գնահատում ՆԱՏՕ-ի ՕԿՀ-ի շրջանակում: Ինչպե՞ս կգնահատեք այս համագործակցությունը, եւ ի՞նչ արդյունքներ են արձանագրվել:
- Սա մի գործընթաց է, որը տանում է դեպի ՆԱՏՕ-ի 2-րդ մակարդակի գնահատումը, որտեղ մանրակրկիտ կուսումնասիրվեն բոլոր իրավասությունները, կարողություններն ու կարգերը: Կարեւոր է պատշաճ ձեւով պատրաստվել այդ աշխատանքներին: Բոլոր այս փուլերը՝ ՕԿՀ-ի շրջանակում 1-ին մակարդակի ինքնագնահատումը, այնուհետ՝ ՆԱՏՕ-ի 1-ին մակարդակի գնահատումը, եւ հիմա 2-րդ մակարդակի ինքնագնահատումը, շատ կարեւոր են: Այս ամենի վերջում, գումարտակի՝ 2-րդ մակարդակի գնահատումն անցնելուց հետո, ինչպես մենք ենք ակնկալում, այն կգնահատվի մարտունակ այն գործողությունների համար, որոնց կմասնակցի:
Սակայն ավելի կարեւոր է, թե ինչպես է ՊՆ ղեկավարությունը հաստատում իր ուսումնական ընթացակարգերը, եւ մեր կողմից արտասահմանյան չափանիշների ներկայացումը կօգնի նրանց բարելավել այն ճանապարհը, որով ընթանում են:
- Ներկայում ընթանում են ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական 2-րդ վերանայման աշխատանքները: Ինչպես եւ 1-ին վերանայման ժամանակ, այսօր էլ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությանն այս գործում խորհրդատվական օժանդակություն է ցուցաբերում ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի համատեղ փորձագիտական խումբը: Ձեր կարծիքով` կա՞ արդյոք նկատելի կապ 1-ին եւ 2-րդ  ռազմավարական վերանայումների միջեւ:
- Ես չեմ կարող հանգամանորեն պատասխանել այս հարցին, քանի որ մենք չգիտենք, թե ինչ արդյունքներ կունենանք ռազմավարական 2-րդ վերանայման ավարտին: Սա մի ընդհանուր գործընթաց է, որի մի մասն ավարտվում է, մյուսը՝ շարունակվում է, եւ դրանք փոխկապակցված են: Ինչ վերաբերում է Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ-ի համատեղ խմբերի աջակցությանը, ապա այն, իհարկե, շատ կարեւոր է: Օրինակ, բրիտանական թիմի անդամներից մեկն իմ գործընկերն է, որը հիմա Վրաստանում է եւ ՊՆ-ի հետ աշխատում է իրենց պաշտպանության ռազմավարական վերանայման վրա: Ամերիկյան խմբի անդամներից մեկը ժամանակին եղել է իմ խորհրդականը, ներկայում գործում է որպես անկախ փորձագետ եւ ահռելի փորձ ունի այս ասպարեզում: Այնպես որ, այն խորհրդատվությունը, որը հայկական կողմը ստացել է այդ խմբից, համահունչ է նրան, ինչ մենք խորհուրդ կտայինք անել:
Հաշվի առնելով 1-ին պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքները` վստահ եմ, որ մենք կրկին շատ լավ արդյունքներ կունենանք, ինչի նպատակն է, ի վերջո, ունենալ ավելի պրոֆեսիոնալ, ավելի կենտրոնացած ու ավելի քիչ ծախսատար ԶՈՒ:
- Հաշվի առնելով աշխարհի տարբեր երկրներում ձեր փորձը` ո՞րքան է այս գործընթացի տեւողությունը, թե՞ այն անհատական մոտեցման հարց է:
- Որոշ երկրներ հայտարարում են, որ պատրաստվում են իրականացնել պաշտպանության ռազմավարական վերանայումը վեց ամսում: Երբ լսում եմ այդպիսի խոսակցություններ, միշտ պատասխանում եմ, որ դա անհեթեթություն է եւ բացարձակապես անհնար մի բան: Այդ աշխատանքն իրականացնելու համար անհրաժեշտ է առնվազն մեկ-մեկուկես տարի, իսկ ավելի արդյունավետ կլինի, եթե այն իրականացվի 2 տարվա ընթացքում: Սա մշտական գործընթաց է, որի միջով անցնում է երկիրը, սակայն այն հաստատակամությունը, որով իրականացվեց պաշտպանության ռազմավարական վերանայումը, ինձ վստահություն է ներշնչում ապագայի հանդեպ:
Եվ երրորդ՝ չեք կարող ունենալ պրոֆեսիոնալ կառավարման համակարգ, եթե այն կոռումպացված է կամ չի պայքարում կոռուպցիայի դեմ:
- Հայաստանի ՊՆ-ն իրականացվող բարեփոխումների շրջանակում մեծ տեղ է հատկացնում ՊՆ համակարգում բարեվարքության ամրապնդման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի եւ մարդու իրավունքների ոլորտներին` ՆԱՏՕ-ի համապատասխան ստորաբաժանումների հետ համատեղ: Հայաստանի փորձը վերոնշյալ ոլորտներում անցյալ տարվա դեկտեմբերին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում կազմակերպված «Բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի իրականացման ժամանակ առաջնորդության մարտահրավերը» խորագրով միջոցառմանը ներկայացրել է ՀՀ ՊՆ առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը: Ինչպե՞ս կգնահատեք համագործակցության մակարդակն այս ոլորտում Հայաստանի ՊՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ:
- Նաեւ ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը վերջերս Վաշինգտոնում մասնակցել է Բարեվարքության ամրապնդման թեմայով համաժողովին [այն կազմակերպվել էր ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի եւ ՆԱՏՕ-ի Բարեվարքության ամրապնդման նախաձեռնության համատեղ ուժերով - Մեդիամաքս ]:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարը շատ կարեւոր է երեք հիմնական պատճառով: Առաջին՝ այն պետք է դիտարկել օրինականության եւ արդարության համատեքստում: Երկրորդ կարեւոր հարցը` ինչպես ստանալ առավելագույն արժեք այն միջոցներից, որոնք հատկացվում են պաշտպանության բարեփոխումներին: Եվ երրորդ՝ չեք կարող ունենալ պրոֆեսիոնալ կառավարման համակարգ, եթե այն կոռումպացված է կամ չի պայքարում կոռուպցիայի դեմ: Այս ամենը կառավարման արհեստավարժեցման ընդհանուր ռազմավարության մի մասն է, որի հետ Հայաստանը հստակ հաշվի է նստում:
- Հյուսիս-Ատլանտյան դաշինքի հետ համագործակցության կարեւոր ուղղություն է նաեւ ՀՀ մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի կողմից ղեկավարվող միջազգային անվտանգության ապահովման առաքելություններին: Մեր խաղաղապահները շարունակում են իրենց ծառայությունը ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած երկու հիմնական առաքելություններում (Աֆղանստան եւ Կոսովո): Հայաստանի զինված ուժերի ներկայացուցիչները պարբերաբար մասնակցում են նաեւ ՆԱՏՕ-ի կողմից կազմակերպվող տարատեսակ զորավարժություններին եւ դասընթացներին: Ինչպիսի՞ հեռանկարներ եք տեսնում այս ոլորտում համագործակցության ուղղությամբ:
- Հեռանկարները լավն են: Անցած տարի մենք ականատես եղանք Հայաստանի եւս մեկ ներգրավվման՝ այս անգամ ոչ թե ՆԱՏՕ-ի, այլ ՄԱԿ-ի կողմից Լիբանանում իրականացվող UNIFIL առաքելություն կազմում: ՆԱՏՕ-ն սա նույնպես ողջունում է, քանի որ միջազգային խաղաղությունն ու անվտանգությունը բխում են բոլորիս շահերից:
Բացի այդ, [մասնակցելով այդ առաքելություններին] Հայաստանի զինուժը ձեռք է բերում փորձ եւ դասեր քաղում, ինչը շատ օգտակար կլինի նրա ընդհանուր պատրաստվածության եւ կառավարման համակարգի բարելավման տեսանկյունից:

Mediamax interview with Frank Boland, Director of Force Planning, NATO Defence Policy and Planning Directorate
- Mr. Boland, what is your evaluation of Armenian defense reform in general and its importance for Armenia's defense capabilities?
- The defense reform is a continuous process. The fact that Armenia, which had the Strategic Defense Review (SDR) completed in 2010, has now decided to institutionalize this as part of regular management process is extremely important. All of this work takes place against the background of very little financial resources available, so it’s important for the Armenian Armed Forces to make the best value from the money they have. And I do this through addressing management of the Armed Forces looking at not only the structure of the Armed Forces (although I know it is difficult to change a military structure when you are actually engaged in real life operations), but also at the personal structure.
For example, in a work that is going to effectively transform the structure of non-commission officers, the middle management backbone will be provided for the Armed Forces and it is very important in itself. I should also mention the work on addressing corruption ongoing within the defense establishment through the NATO Building Integrity Program.
We do believe this is very much on the right track, and we are happy to be associated with this.
What is relied on in the long term? A tighter management structure based on more  thought-through objectives, which questioned itself to see whether it is getting the best value from the recourses that were put into defense – better training and better education of military personal. We do believe this is very much on the right track, and we are happy to be associated with this.
Frank Boland Frank Boland
- The Ministry of Defense of the Republic of Armenia actively cooperates with NATO to enhance the interoperability of the Armenian Armed Forces. Last year, within the framework of NATO’s Operational Capabilities Concept (OCC), the infantry battalion of the Armenian peacekeeping brigade successfully carried out the 2nd level (combat readiness) self-evaluation. The NATO OCC 2nd level evaluation will be carried out this year. How would you assess this cooperation and what results have been achieved?
- Again, this is a process leading up to the NATO 2nd level evaluation, where there will be a very detailed look and all of the different competences, capabilities and procedures of that particular unit. It is important to prepare properly for this sort of work, and going through the steps of the 1st level of self-evaluation, then NATO 1st level evaluation and now the 2nd level of self-evaluation are all the important building blocks. At the end of this, assuming, as we expect, the battalion would be deployed as having passed the 2nd level evaluation -- it will be assessed as combat ready for the operations it is due to take part. But more important than that is how the Armenian military establishment validates their own training procedures, and asking them to look at what they are doing against a set of outside criteria would help them improve the way in which they see the process.
- The 2nd Armenian Strategic Defense Review (SDR) is currently being conducted. As in the first SDR, the Armenian Ministry of Defense is given advisory assistance by the UK and U.S. expert group. According to you, is there a perceivable connection between the 1st and 2nd SDRs?
- I can’t answer that in detail yet, because we don’t know what the outcome of the 2nd SDR will be. But as I said, this is a process, and one part of it leads to another one.
This assistance from the UK and U.S. experts is very important, because, for example, one of the UK representatives, who is a colleague of mine, is in Georgia and working on the Georgian Defense Ministry on their SDR. One of the members of the U.S. team is a former advisor of mine, who is now working independently and he is very experienced in this sort of area. So I am sure the sort of advice the Armenian Ministry of Defense is getting from these people is very consistent with the sort of advisory which, for example, we would give as we comment on the lessons emerging from the Defense review. But based on the work of the 1st Strategic Defense Review, I am really quite confident that there will be a proven result, which clearly is going to lead to a more professional, better focused and more cost-effective Armed Forces.
- Based on your experience in different parts of the world, how long could this process be going on or is it individual?
- Several countries said they are going to implement a Strategic Defense Review in six months. And whenever I hear that, I respond that it’s a nonsense and absolutely impossible. To do it thoroughly, you need at least a year, probably a year and a half, and still better, two years. But this is a constant process a country has to go through. The thoroughness with which I think this SDR has been carried out gives confidence for the future.
The third reason is that you cannot have a professional management system within the Ministry of Defense, if it also engages in corruption or it does not address corruption.
- Within the frame of the ongoing reforms, along with NATO subdivisions the Armenian Ministry of Defense attaches significant importance to the strengthening of building integrity, as well as to the spheres of anti-corruption strategies and human rights. During the conference held in NATO Headquarters last year, the First Deputy Minister of Defense Davit Tonoyan presented Armenia’s experience within the given fields. How would you assess the level of cooperation between the Armenian MoD and NATO in this sphere?
- And Deputy Minister of Defense Ara Nazaryan gave a presentation at the security conference in Washington DC several weeks ago, which I attended as well. [The event was organized with the joint efforts of the U.S. Department of Defense and the NATO and was aimed at the strengthening of good conduct - Mediamax]. Dealing with corruption is important for three reasons. One is the question of legality and fairness. The second is the question of getting best value from the financial recourses you put into defense. The third reason is that you cannot have a professional management system within the Ministry of Defense, if it also engages in corruption or it does not address corruption. This is all part of an overall strategy of professionalizing management in defense establishment. As an essential part of it, Armenia is clearly taking it extremely seriously.
- Armenia’s participation in NATO led operations aimed at the preservation of international security is a key aspect of cooperation with the Alliance. Our peacekeeping troops pursue their service in the two main operations led by NATO (Afghanistan and Kosovo). The representatives of the Armenian Armed Forces also frequently participate in various courses and training exercises organized by NATO. What prospects do you perceive in this area?
- The prospects are good. Last year we saw another deployment – this time not in a NATO, but in a UN-led operation – UNIFIL in Lebanon. And that too is something NATO welcomes, because secure international peace and security is in everybody’s interest. Indeed, the Armenian Armed Forces gain experience in different theaters, and this experience and those lessons will be drawn into the overall training and management system.