ՆԱՏՕ-ի զորային պլանավորման վարչության պետ Ֆրանկ Բոլանդը
- Պաշտպանության բարեփոխումները շարունակական գործընթաց են: Այն փաստը, որ Հայաստանը Պաշտպանության ռազմավարական վերանայման (SDR) գործընթացն ավարտելով դեռ 2010-ին, այժմ որոշել է ինստիտուցիոնալացնել այն՝ որպես կանոնավոր կառավարման գործընթացի մի մաս, չափազանց կարեւոր է: Այս բոլոր աշխատանքները իրականացվում են բավական սուղ ֆինանսական միջոցների պայմաններում, այնպես որ կարեւոր է, որպեսզի Հայաստանի Զինված ուժերը կարողանան առավելագույնը ստանալ այդ հատկացումներից:
ԶՈՒ-ի ղեկավարության հետ մեր աշխատանքներում փորձում ենք ուշադրություն դարձնել ոչ միայն ԶՈՒ-ի (չնայած գիտակցում եմ, որ դժվար է փոխել ռազմական կառուցվածքը, երբ դուք իրական կյանքում ներգրավված եք գործողություններում), այլեւ անձնակազմի կառուցվածքին: Օրինակ, արհեստավարժ սերժանտական համակարգը արդյունավետորեն վերափոխելու համար ՀՀ Զինված Ուժերը միջին օղակի ղեկավարման կազմ կունենան, եւ դա ինքնին շատ կարեւոր է:
Պետք է նաեւ նշել հակակոռուպցիոն աշխատանքները, որոնք իրականացվում են պաշտպանության նախարարության կողմից՝ ՆԱՏՕ-ի Բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի շրջանակում:
ՆԱՏՕ-ի զորային պլանավորման վարչության պետ Ֆրանկ Բոլանդը ՆԱՏՕ-ի զորային պլանավորման վարչության պետ Ֆրանկ Բոլանդը
Մենք հավատում ենք, որ ճիշտ ուղղությամբ ենք շարժվում եւ ուրախ ենք, որ այս գործընթացի մասն ենք կազմում:
Ի՞նչ ենք ակնկալում երկարատեւ հեռանկարում: Ավելի ամուր կառավարման կառուցվածք, որը հիմնված կլինի հստակ մշակված նպատակների վրա, որը ինքնին կպատասխանի այն հարցին, թե ինչպես առկա միջոցներից ստանալ առավելագույնը եւ արդյունքում ունենալ ավելի լավ պատրաստվածություն եւ ավելի լավ կրթություն զինվորական անձնակազմի համար: Մենք հավատում ենք, որ ճիշտ ուղղությամբ ենք շարժվում եւ ուրախ ենք, որ այս գործընթացի մասն ենք կազմում:
- Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությունն ակտիվ համագործակցում է ՆԱՏՕ-ի հետ` ՀՀ ԶՈՒ-ի փոխգործունակ կարողությունների զարգացման ուղղությամբ: ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի հրաձգային գումարտակն անցյալ տարի հաջողությամբ անցկացրել է ՆԱՏՕ-ի օպերատիվ կարողությունների հայեցակարգի (ՕԿՀ) շրջանակում 2-րդ մակարդակի (մարտական կարողությունների) ինքնագնահատում: Այս տարի սպասվում է 2-րդ մակարդակի գնահատում ՆԱՏՕ-ի ՕԿՀ-ի շրջանակում: Ինչպե՞ս կգնահատեք այս համագործակցությունը, եւ ի՞նչ արդյունքներ են արձանագրվել:
- Սա մի գործընթաց է, որը տանում է դեպի ՆԱՏՕ-ի 2-րդ մակարդակի գնահատումը, որտեղ մանրակրկիտ կուսումնասիրվեն բոլոր իրավասությունները, կարողություններն ու կարգերը: Կարեւոր է պատշաճ ձեւով պատրաստվել այդ աշխատանքներին: Բոլոր այս փուլերը՝ ՕԿՀ-ի շրջանակում 1-ին մակարդակի ինքնագնահատումը, այնուհետ՝ ՆԱՏՕ-ի 1-ին մակարդակի գնահատումը, եւ հիմա 2-րդ մակարդակի ինքնագնահատումը, շատ կարեւոր են: Այս ամենի վերջում, գումարտակի՝ 2-րդ մակարդակի գնահատումն անցնելուց հետո, ինչպես մենք ենք ակնկալում, այն կգնահատվի մարտունակ այն գործողությունների համար, որոնց կմասնակցի:
Սակայն ավելի կարեւոր է, թե ինչպես է ՊՆ ղեկավարությունը հաստատում իր ուսումնական ընթացակարգերը, եւ մեր կողմից արտասահմանյան չափանիշների ներկայացումը կօգնի նրանց բարելավել այն ճանապարհը, որով ընթանում են:
- Ներկայում ընթանում են ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական 2-րդ վերանայման աշխատանքները: Ինչպես եւ 1-ին վերանայման ժամանակ, այսօր էլ Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությանն այս գործում խորհրդատվական օժանդակություն է ցուցաբերում ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի համատեղ փորձագիտական խումբը: Ձեր կարծիքով` կա՞ արդյոք նկատելի կապ 1-ին եւ 2-րդ  ռազմավարական վերանայումների միջեւ:
- Ես չեմ կարող հանգամանորեն պատասխանել այս հարցին, քանի որ մենք չգիտենք, թե ինչ արդյունքներ կունենանք ռազմավարական 2-րդ վերանայման ավարտին: Սա մի ընդհանուր գործընթաց է, որի մի մասն ավարտվում է, մյուսը՝ շարունակվում է, եւ դրանք փոխկապակցված են: Ինչ վերաբերում է Մեծ Բրիտանիայի եւ ԱՄՆ-ի համատեղ խմբերի աջակցությանը, ապա այն, իհարկե, շատ կարեւոր է: Օրինակ, բրիտանական թիմի անդամներից մեկն իմ գործընկերն է, որը հիմա Վրաստանում է եւ ՊՆ-ի հետ աշխատում է իրենց պաշտպանության ռազմավարական վերանայման վրա: Ամերիկյան խմբի անդամներից մեկը ժամանակին եղել է իմ խորհրդականը, ներկայում գործում է որպես անկախ փորձագետ եւ ահռելի փորձ ունի այս ասպարեզում: Այնպես որ, այն խորհրդատվությունը, որը հայկական կողմը ստացել է այդ խմբից, համահունչ է նրան, ինչ մենք խորհուրդ կտայինք անել:
Հաշվի առնելով 1-ին պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքները` վստահ եմ, որ մենք կրկին շատ լավ արդյունքներ կունենանք, ինչի նպատակն է, ի վերջո, ունենալ ավելի պրոֆեսիոնալ, ավելի կենտրոնացած ու ավելի քիչ ծախսատար ԶՈՒ:
- Հաշվի առնելով աշխարհի տարբեր երկրներում ձեր փորձը` ո՞րքան է այս գործընթացի տեւողությունը, թե՞ այն անհատական մոտեցման հարց է:
- Որոշ երկրներ հայտարարում են, որ պատրաստվում են իրականացնել պաշտպանության ռազմավարական վերանայումը վեց ամսում: Երբ լսում եմ այդպիսի խոսակցություններ, միշտ պատասխանում եմ, որ դա անհեթեթություն է եւ բացարձակապես անհնար մի բան: Այդ աշխատանքն իրականացնելու համար անհրաժեշտ է առնվազն մեկ-մեկուկես տարի, իսկ ավելի արդյունավետ կլինի, եթե այն իրականացվի 2 տարվա ընթացքում: Սա մշտական գործընթաց է, որի միջով անցնում է երկիրը, սակայն այն հաստատակամությունը, որով իրականացվեց պաշտպանության ռազմավարական վերանայումը, ինձ վստահություն է ներշնչում ապագայի հանդեպ:
Եվ երրորդ՝ չեք կարող ունենալ պրոֆեսիոնալ կառավարման համակարգ, եթե այն կոռումպացված է կամ չի պայքարում կոռուպցիայի դեմ:
- Հայաստանի ՊՆ-ն իրականացվող բարեփոխումների շրջանակում մեծ տեղ է հատկացնում ՊՆ համակարգում բարեվարքության ամրապնդման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի եւ մարդու իրավունքների ոլորտներին` ՆԱՏՕ-ի համապատասխան ստորաբաժանումների հետ համատեղ: Հայաստանի փորձը վերոնշյալ ոլորտներում անցյալ տարվա դեկտեմբերին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում կազմակերպված «Բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի իրականացման ժամանակ առաջնորդության մարտահրավերը» խորագրով միջոցառմանը ներկայացրել է ՀՀ ՊՆ առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը: Ինչպե՞ս կգնահատեք համագործակցության մակարդակն այս ոլորտում Հայաստանի ՊՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի միջեւ:
- Նաեւ ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արա Նազարյանը վերջերս Վաշինգտոնում մասնակցել է Բարեվարքության ամրապնդման թեմայով համաժողովին [այն կազմակերպվել էր ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի եւ ՆԱՏՕ-ի Բարեվարքության ամրապնդման նախաձեռնության համատեղ ուժերով - Մեդիամաքս ]:
Կոռուպցիայի դեմ պայքարը շատ կարեւոր է երեք հիմնական պատճառով: Առաջին՝ այն պետք է դիտարկել օրինականության եւ արդարության համատեքստում: Երկրորդ կարեւոր հարցը` ինչպես ստանալ առավելագույն արժեք այն միջոցներից, որոնք հատկացվում են պաշտպանության բարեփոխումներին: Եվ երրորդ՝ չեք կարող ունենալ պրոֆեսիոնալ կառավարման համակարգ, եթե այն կոռումպացված է կամ չի պայքարում կոռուպցիայի դեմ: Այս ամենը կառավարման արհեստավարժեցման ընդհանուր ռազմավարության մի մասն է, որի հետ Հայաստանը հստակ հաշվի է նստում:
- Հյուսիս-Ատլանտյան դաշինքի հետ համագործակցության կարեւոր ուղղություն է նաեւ ՀՀ մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի կողմից ղեկավարվող միջազգային անվտանգության ապահովման առաքելություններին: Մեր խաղաղապահները շարունակում են իրենց ծառայությունը ՆԱՏՕ-ի ղեկավարած երկու հիմնական առաքելություններում (Աֆղանստան եւ Կոսովո): Հայաստանի զինված ուժերի ներկայացուցիչները պարբերաբար մասնակցում են նաեւ ՆԱՏՕ-ի կողմից կազմակերպվող տարատեսակ զորավարժություններին եւ դասընթացներին: Ինչպիսի՞ հեռանկարներ եք տեսնում այս ոլորտում համագործակցության ուղղությամբ:
- Հեռանկարները լավն են: Անցած տարի մենք ականատես եղանք Հայաստանի եւս մեկ ներգրավվման՝ այս անգամ ոչ թե ՆԱՏՕ-ի, այլ ՄԱԿ-ի կողմից Լիբանանում իրականացվող UNIFIL առաքելություն կազմում: ՆԱՏՕ-ն սա նույնպես ողջունում է, քանի որ միջազգային խաղաղությունն ու անվտանգությունը բխում են բոլորիս շահերից:
Բացի այդ, [մասնակցելով այդ առաքելություններին] Հայաստանի զինուժը ձեռք է բերում փորձ եւ դասեր քաղում, ինչը շատ օգտակար կլինի նրա ընդհանուր պատրաստվածության եւ կառավարման համակարգի բարելավման տեսանկյունից:

Фрэнк Боланд: «ВС Армении получают ценный опыт»
Эксклюзивное интервью Медиамакс с руководителем Директората планирования сил Департамента оборонной политики и планирования Международного секретариата НАТО Фрэнком Боландом
- Г-н Боланд, как Вы оцениваете ход оборонных реформ в Армении?
- Оборонные реформы – это продолжительный процесс. Тот факт, что Армения, завершившая процесс Стратегического пересмотра обороны (SDR) в 2010 году, сейчас решила институционализировать это в качестве части регулярного управленческого процесса, чрезвычайно важен. Эта работа ведется в условиях небольших финансовых ресурсов, поэтому для армянских Вооруженных сил важно получать из имеющихся средств максимальную выгоду. В нашей работе с руководством ВС Армении мы пытаемся обращать внимание не только на структуру Вооруженных сил (хотя я знаю, как сложно менять военную структуру в условиях вовлечения в операции в реальной жизни), но также на структуру личного состава. К примеру, для эффективной трансформации профессиональной сержантской системы ВС Армении получат командный состав среднего звена, и это очень важно само по себе.
Мы полагаем, что двигаемся в верном направлении, и рады иметь к этому отношение.
Надо также отметить антикоррупционные работы, осуществляемые оборонным ведомством Армении в рамках программы Воспитания добропорядочности (Building Integrity Program).
Чего мы ожидаем в долгосрочном плане? Более крепкую управленческую структуру, основанную на продуманных целях, способную самостоятельно отвечать на вопрос, как из имеющихся ресурсов получать максимальную выгоду - лучшую подготовку и лучшее образование для военного персонала. Мы полагаем, что двигаемся в верном направлении, и рады иметь к этому отношение.
Фрэнк Боланд Фрэнк Боланд
- Министерство обороны Армении активно сотрудничает с НАТО для повышения уровня взаимодействия подразделений армянских Вооруженных сил с силами НАТО. В прошлом году в рамках концепции Оперативных возможностей НАТО, батальон армянской миротворческой бригады успешно завершил 2-ой уровень самооценки в рамках Концепции оперативного потенциала (боевые возможности). 2-й уровень оценки НАТО концепции Оперативных возможностей стартует позднее в этом году. Как Вы оцениваете сотрудничество в данной области и достигнутые результаты?
- Это процесс, который ведет к 2-му уровню оценки НАТО, где будет проведен детальный обзор всех компетенций, способностей и процедур. Важно соответствующим образом подготовиться к этой работе. Все эти этапы - 1-й уровень самооценки, затем 1-й уровень оценки НАТО и теперь 2-й уровень самооценки – чрезвычайно важны. В конце этого [процесса], как мы ожидаем, батальон будет развернут в качестве прошедшего 2-й уровень оценки, что предполагает оценку готовности к операциям, в которых он должен принимать участие. Но еще более важным является то, как армянский военный истеблишмент утверждает свои собственные процедуры подготовки, и то обстоятельство, что мы просим их  сравнивать с предоставляемыми нами внешними критериями, поможет им улучшить видение этого процесса.
- В данный момент Армения осуществляет 2-й Стратегический пересмотр обороны (SDR). В ходе 1-го SDR министерство обороны Армении получало консультативную помощь от британской и американской экспертной группы. На Ваш взгляд, существует ли связь между 1-м и 2-м SDR?
- Я пока не могу детально ответить на этот вопрос, поскольку мы не знаем, какими будут итоги 2-го SDR. Но как я уже отмечал, это процесс, одна часть которого перетекает в другой. Эта консультационная помощь от британских и американских экспертов очень важна, поскольку, к примеру, один эксперт из британской команды в данный момент работает в Грузии с минобороны этой страны над их SDR. Один из членов американской группы, являющийся в настоящее время независимым экспертом, обладает огромным опытом в этой сфере. Поэтому я уверен, что советы, которые они дают, являются очень полезными и созвучны тем, которые давали бы мы. Основываясь на работе над 1-м SDR, я уверен, что результаты будут хорошими и в конечном итоге приведут к более профессиональным, более целенаправленным и более экономичным Вооруженным Силам.
- Основываясь на Вашем опыте в разных странах, сколько может длиться этот процесс или же он индивидуален в каждом отдельном случае?
- Некоторые страны утверждают, что они собираются реализовать Стратегический пересмотр обороны за 6 месяцев. И где бы я ни слышал это, я отвечаю, что это нонсенс. Чтобы тщательно реализовать этот процесс, вам потребуется год-полтора, лучше два. Это непрерывный процесс, через который проходит страна.
Основательность, с которой в Армении был осуществлен 1-й SDR, дает нам уверенность в будущем.
И, наконец, третья причина в том, что вы не можете профессиональную управленческую структуру в министерстве обороны, если оно вовлечено в коррупцию или же не борется с ней.
- В рамках проводимых реформ министерство обороны Армении уделяет большое внимание усилению дисциплины, а также борьбе с коррупцией и защите прав человека. В прошлом году в штаб-квартире НАТО в Брюсселе первый замминистра обороны Армении Давид Тоноян представил план действий МО Армении в данных сферах. Как бы Вы оценили уровень взаимодействия между МО Армении и НАТО в этих областях?
- Также заместитель министра обороны Армении Ара Назарян несколько недель назад в Вашингтоне принял участие в конференции на тему безопасности, на которой я также присутствовал. Борьба с коррупцией важна по трем основным причинам. Во-первых, это вопрос законности и справедливости. Во-вторых, это получение максимальной ценности из имеющихся финансовых ресурсов. И, наконец, третья причина в том, что вы не можете профессиональную управленческую структуру в министерстве обороны, если оно вовлечено в коррупцию или же не борется с ней. Все это является частью общей стратегии по улучшению профессионализма в сфере обороны, и Армения очень серьезно относится к этим вопросам.
- Участие Армении в миротворческих операциях под эгидой НАТО является ключевым аспектом сотрудничества с Североатлантическим альянсом. В частности, армянские миротворцы представлены в Афганистане и Косово. Представители ВС Армении также часто участвуют в различных курсах и учениях НАТО. Какие перспективы Вы видите в этой сфере?
- Перспективы хорошие. В прошлом году мы стали свидетелями участия Армении в миротворческой операции UNIFIL в Ливане под эгидой ООН. НАТО это приветствует, поскольку поддержание международного мира и безопасности отвечает интересам всех. Кроме того, армянские Вооруженные силы набираются опыта, который будет использован для общей подготовки и системы управления.