Հորսթ Հովլեր. Կիրովականի ճամբարի նախկին ռազմագերին
Հայրենական Մեծ Պատերազմում հաղթանակը մեր ժողովրդի համար առանձնահատուկ նշանակություն ունի՝ այդ պատերազմում հարյուր հազարավոր հայեր զոհվեցին: Եթե հաշվի առնենք, որ 1,5 մլն հայերի կյանք խլած Ցեղասպանությունից անցել էր ընդամենը 30 տարի, հասկանալի է դառնում, թե որքան մեծ էին 1941-1945թթ. կորուստները մեր ազգի համար:
Այդ պատերազմի հետեւանքներից էր գերմանացի, ռումինացի, հունգարացի ռազմագերիների առկայությունը Հայաստանում: Նրանք հիմնականում զբաղվում էին շինարարական աշխատանքներով՝ «հատուցելով» ֆաշիստական Գերմանիայի մեղքերը:
Մեդիամաքսի թղթակից Անուշ Պետրոսյանը 2015 թվականին Բեռլինում գտել էր Կիրովականի ռազմագերիների ճամբարի նախկին ռազմագերի 87-ամյա Հորսթ Հովլերին եւ զրուցել էր նրա հետ:
- Ինչպե՞ս եւ ե՞րբ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մասնակիցը դարձաք:
- 1944 թվականին, երբ 16 տարեկան դարձա, ինձ բանակ զորակոչեցին՝ որպես Հակաօդային պաշտպանությունում զենիթային հրանոթի զինվորի օգնական: Այն ժամանակ մարդկային ուժի պակաս կար եւ 16 տարեկանը բոլորած շատ պատանիների տանում էին բանակ՝ որպես հակաօդային պաշտպանության զինվորների օգնականներ: Մենք նույնիսկ գերմանական բանակի համազգեստ չէինք կրում:
Հորսթ Հովլերը Հորսթ Հովլերը
Լուսանկարը` Հորսթ Հովլերի արխիվից
- Ինչպե՞ս գերի ընկաք: Ռազմագերի լինել, այն էլ այդքան հեռու եւ անծանոթ երկրում, պետք է որ դժվար լինի:
- Պատերազմը համարյա ավարտված էր: 1945 թվականի մայիսի 7-ն էր: Սովետական բանակը Օդերի կողմից մտավ Գերմանիա: Փախուստի ժամանակ գերի ընկանք: Մեզ մոտ ոչ զենք կար, ոչ էլ այլ պաշտպանվելու միջոց: Առանց մարտական գործողությունների՝ հանձնվեցինք: Սկզբից եկանք Քյոնիգսբերգ՝ այժմյան Կալինինգրադ, իսկ 1945 թվականի դեկտեմբերի վերջին մեզ Կիրովական տեղափոխեցին:
Մտածում էինք, որ տուն ենք մեկնում, բայց պարզվեց՝ շատ ավելի հեռու ենք գնում: Երեք շաբաթ տեւած ճանապարհից հետո՝ հայտնվեցինք Կիրովականում: Հիմա գիտեմ, որ քաղաքի անունը փոխվել է՝ Վանաձոր:
Մեզ բերեցին Կիրովականի ռազմագերիների ճամբար: Սկզբից պատկերացում չունեինք նույնիսկ, որտեղ ենք գտնվում:
- Շատ է խոսվում ճամբարներում ռազմագերիների հանդեպ կիրառվող տարբեր դաժանությունների եւ ագրեսիայի մասին: Ինչպիսի՞ն են Ձեր հիշողությունները:
- Զինվորական հսկիչ պահակախումբը Սովետական Միության տարբեր երկրների զինվորներից էր բաղկացած: Նրանք մեզ հսկում էին եւ աշխատանքի ուղեկցում:
Լուսանկարը` Nora Erdmann (www.noraerdmann.com) for Mediamax
Շատ տարբեր էր հսկիչների վերաբերմունքը, որը պայմանավորված էր նրանց՝ պատերազմի ժամանակ ունեցած ապրումներով: Նրանք տարիքով էին եւ պատերազմի իրենց հիշողություններն ու փորձը ունեին: Շատ էին տառապել, կորցրել ընտանիքի անդամներին: Հենց այդ պատճառով էլ որոշակի ագրեսիվություն կար ռազմագերիների հանդեպ: Բայց երբ հետ եմ նայում, հասկանում եմ, որ այլ կերպ լինել չէր կարող: Հիտլերյան բանակի պատճառով ընտանիքը, հարազատներին կորցրած զինվորները պետք է հիմա հսկեն ռազմագերիներին: Բնական է, որ մեր հանդեպ ազնվականի պես չէին վարվելու: Պետք է հասկանալ, որ նրանց համար էլ շատ դժվար էր: Շատ հակադրություններ կային։ Ռազմագերիները նույնպես մասամբ խնդիրներ էին ստեղծում, երբեմն ագրեսիվ էին իրենց պահանջներում ու արտահայտություններում:
Այն ժամանակ մեծ խնդիր էր սննդամթերքի պակասը, որը սովետական կողմը չէր կարողանում ապահովել, քանի որ պայմաններ չկային: ԽՍՀՄ-ը բավարար սննդամթերք չուներ նույնիսկ մեր ճամբարի հարեւանությամբ գտնվող մանկատան երեխաների համար: Երկրի բնակչությունը նույն կերպ տառապում էր սննդամթերքի պակասից:
- Հարաբերվո՞ւմ էիք տեղի բնակչության հետ։
- Պետք է ասեմ, որ հայ մարդկանց հետ մեր հարաբերությունները լավ էին, սակայն բացառապես գործնական բնույթ էին կրում:
Առաջին երկու տարին վաղ առավոտյան դուրս էինք գալիս ճամբարից եւ հսկիչ պահակախմբի հետ գնում շինհրապարակ: Մենք մեկուսացված էինք բնակչությունից: Հարաբերվում էինք բացառապես հայ շինարարների հետ, ովքեր կարգավորում էին մեր աշխատանքը:
Բացի այդ, հայերը խոսում էին իրենց լեզվով, որը մենք չեինք կարողանում հասկանալ: Միայն մի քիչ ռուսերեն է գլխումս մնացել, որը սովորում էինք զինվորներից: Հիշում եմ հաճախ հնչում էր. «Oчень много работы»։ Հայերենը լսում ու ոչինչ չէինք հասկանում: Շատ եմ ափսոսում դրա համար: Այն սակավ բառերը, որ հիշում եմ, սրանք են՝ «Շուտ արա»:
1947-1948 թվականներին, երբ սկսեցինք որոշակի գումար ստանալ որպես ռազմագերի, հնարավորություն ստացանք նաեւ ցերեկվա ընդմիջման ժամանակ դուրս գալ: Հիշում եմ ճամբարից դուրս տանող երկար փողոցը, որի ծայրին փոքր վաճառակետեր էին: Դուրս էինք գալիս ու արեւածաղիկ կամ թութուն առնում: Այդքանով եզրափակվում էր մեր շփումը տեղի բնակիչների հետ:
Շինարարական աշխատանքների ժամանակ էլ մեզ հետ աշխատող հայերը մեզ հաց էին տալիս կամ ուրիշ բաներ, որոնց կարիքը ունեինք:
- Ի՞նչ եք տարել Ձեզ հետ Հայաստանից՝ իրեր, ընկերներ, հիշողություններ…
- Առարկայական ոչինչ չեմ հասցրել վերցնել Հայաստանից: Ազատվեցի հանկարծակի` մեկ օրում: Հսկիչ զինվորականները մեզ տարան Թբիլիսի, հետո Սեւ ծովի ափով ի վերջո տուն հասանք:
Հայաստանից ինձ հետ միայն հիշողություններ եմ վերցրել, որոնք կարծես ամբողջական չլինեն այլեւս…
- Ձեզ հետ գերությամբ անցած ընկերների հետ զրույցներն էլ չե՞ն ամբողջացնում այդ հիշողությունները։
- Տարիներ շարունակ փորձել եմ գտնել մարդկանց, որոնց հետ ճամբարում ենք եղել: Բայց զուր. էդպես էլ չստացվեց գտնել նրանց: Միայն մեկ ընկեր ունեի այդ տարիներից, ով ավելի շուտ ազատվեց ու վերադարձավ տուն:  Ընկերությունը շարունակվեց նաեւ Գերմանիայում: Նա էլ, ցավոք, արդեն մահացել է:
Կիրովականի ռազմագերիների ճամբարից մորն ուղղված առաջին նամակը Կիրովականի ռազմագերիների ճամբարից մորն ուղղված առաջին նամակը
Մնացածն էլ աստիճանաբար ազատվում եւ վերադառնում էին իրենց տները: Կապ հաստատել չկարողացանք: Կորցրեցինք իրար: Ես ապրում էի Գերմանիայի Դեմոկրատական Հանրապետությունում (ԳԴՀ), որտեղ համարյա չէինք խոսում այդ մասին: Նաեւ որեւէ հաստատություն չկար, որտեղ գրանցվեինք եւ գտնեինք միմյանց:
Ամենից վատ հիշողությունը, որ մնացել է՝ անորոշությունն էր: Երբ որպես ռազմագերի Կալինինգրադ ժամանեցինք, որեւէ իրական տեղեկատվություն չունեինք, ինչքան ենք մնալու գերության մեջ: Ահարկու էր, սարսափազդու:
Հայաստան բերեցին գնացքով: Ձմեռ էր, ցուրտ: Ճանապարհն էլ տեւում էր երեք շաբաթ: Շատ տխուր, լարված եւ բարդ իրավիճակ էր, որը առողջությանը շատ վնասներ հասցրեց: Մենք ցուրտ ու երկար ճանապարհ էինք ընկել դեպի անորոշություն:  Չգիտեինք ուր ենք գնում, ինչքան ենք մնալու: Այդ անորոշությունը մեզ վախեցնում էր: Սովետական բանակի սպաները ասում էին, թե մենք պետք է երկար տարիներ փոխհատուցենք ֆաշիստական պատերազմի հասցրած բոլոր վնասները: Անտանելի էր։
Այն ժամանակ 17 տարեկան էի ու մտածում էի` ախր ես ինչ գործ ունեմ այդ ֆաշիստական պատերազմի եւ անիծված Հիտլերի հետ: Ես նույնիսկ իրական զինվոր չեմ եղել: Գերի եմ ընկել առանց որեւէ մեղք գործելու եւ կատարվածի համար նույնիսկ չնչին մեղքի զգացողություն չունեի: Սովետական ժողովրդին ոչինչ չեմ արել: Նույնիսկ մեկ կրակոց չեմ արձակել: Ինչո՞ւ պետք է չորս տարի ռազմագերի լինեմ: Չէ որ բացարձակապես մեղավոր չեմ:
Բայց հիմա, երբ տարիների հեռվից հետ եմ նայում, հասկանում եմ՝ մենք, անխոս, պարտավոր էինք ֆաշիստական պատերազմի մեղքի եւ պարտքի մի մասը մեզ վրա կրելու եւ հատուցելու։
Արդեն 87 տարեկանում կարող եմ վստահորեն ասել, որ դա մեր պարտքն էր՝ որպես գերիներ, Սովետական միությանը փոքրիկ օգնություն ցուցաբերել: Մեղավորության զգացում չունեմ, բայց նաեւ Սովետական միության այն ժամանակվա որոշումը սխալ չեմ համարում։ Գտնում եմ, որ այդքան երիտասարդ տարիներս Կիրովականում գերության մեջ անցկացնելը վատ մտքերի հիմք չէ։
- Հիշու՞մ եք Կիրովականը, կարո՞ղ եք նկարագրել:
- Համարյա չգիտեմ Կիրովականը: Մենք մի ճամբարում էինք, որը երեւի քաղաքի կենտրոնում էր, երբ ներքեւ էինք իջնում աշխատելու, միշտ ինչ-որ փոքր գետի վրայով էինք անցնում: Կարծում եմ, դեպի հյուսիս Կիրովականի արվարձաններից մեկում շինարարության վրա էինք աշխատում: Գործարան էինք կառուցում: Հայ մասնագետների ղեկավարությամբ էինք աշխատում: Նրանք հայկական կարմիր քարն էին մշակում, կտրում իրենց փոքրիկ մուրճերով, դարձնում քառակուսիներ: Մենք հետո այդ կտրված քարերը տանում էինք շինհրապարակ, որտեղ շարվում էին պատերը: Ես այնտեղ բացառապես բանվորական գործ էի անում, օգնում էի շինարարներին:
Շատ երկար մտածել եմ, բայց չեմ կարող ասել Կիրովականի ո՞ր մասում էր դա: Մենք չէինք կարող ազատորեն քաղաք դուրս գալ: Գիտեինք միայն դեպի շինհրապարակ եւ հետ դեպի «տուն» ճանապարհը: Ծանոթներս էլ են հաճախ հարցնում, թե ինչպիսին է Կիրովականը: Ցավոք չեմ կարող շատ բան ասել: Միայն գիտեմ, որ մեր ճանապարհը եւ կյանքը միապաղաղ էր՝ ճամբար-շինհրապարակ-ճամբար:
Մի անգամ էլ` 1948 թվականին, մեզ տարան ինչ-որ ճանապարհի վրա աշխատելու: Պետք է լայնացնեինք այն: Ինչպես պատմում էին, ճանապարհը գնում էր դեպի Սեւանա լիճ: Այնտեղ շաբաթներ շարունակ մի սարի վրա աշխատեցինք: Երբեմն ծանոթներիս հետ Հայաստանի մասին զրուցում եմ։ Բոլորն էլ վստահաբար ասում են. «Շատ հայուհիների սիրահետած կլինես»։ Որդիներիս կանայք էլ կատակով ասում են. «Խոստովանիր, հաստատ երեխաներ ունես այնտեղ»: Նրանք չեն հավատում, որ իրականում որպես ռազմագերի միապաղաղ կյանք եմ ունեցել։
- Վերադարձից հետո ինչպիսի՞ն էր կյանքը, ադապտացման շրջան եղա՞վ։
- Մեր գնացքը հասավ Օդերի Ֆրանկֆուրտ: Ընտանիքս ու հարազատներս ապրում էին սովետական` ԳԴՀ-ի տարածքում: Ես էլ մնացի սովետական մասում: Ապրում էի մորս հետ` Մեկլենբուրգի փոքր գյուղերից մեկում: Սկզբնական ժամանակահատվածն անտանելի դժվար էր` անեծք: 21 տարեկան էի: Սովետական Գերմանիայում կյանքը այն ժամանակ բոլորովին էլ հեշտ չէր: Մի աղետալի դրությունից ընկա մի այլ աղետալի իրավիճակի մեջ, որում դրությունը ավելի լավ չէր իմ հարազատների համար, քան իմը` որպես նախկին ռազմագերի։ Բարդ կենցաղային պայմաններ էին, կյանքի որակ, բայց բավականին շուտ կարողացա վերականգնվել: Նավաշինություն սովորեցի եւ տեղափոխվեցի Վարնեմունդե, երկար տարիներ աշխատեցի նավաշինության ոլորտում: ԳԴՀ-ում ինձ լավ էի զգում: Պետք է խոստովանեմ` թեպետ դժվար իրավիճակ էր, սակայն ոչ վախ, ոչ էլ կատաղություն եմ զգում իմ ռազմագերության տարիները հիշելով։
- Ձեր կյանքի այդ փուլը որքանո՞վ է ազդել հետագա ընթացքին։
- Գիտեք, շատ գերմանացի զինվորներ այն ժամանակ պատիվ էին համարում կռվելը, սպանելը եւ պայքարելը հանուն իրենց գաղափարների: Նրանց համար գերությունն անընդունելի էր՝ ավելի լավ է մահանալ, քան գերի ընկնել: Բայց ես համաձայն չեմ:
Ռազմագերությունը հեշտ բան չէ, բայց ամեն դեպքում մարդու հոգեկան աշխարհի համար ավելի լավ է, քան ռազմաճակատում ամեն օր մարդկանց սպանելու հետ գործ ունենալը:
Անձամբ ինձ համար տվյալ պարագայում ավելի լավ էր գերի լինել, քան ռազմական գործողությունների մասնակից:
- Այսօր եւ հետահայաց ինչպիսի՞ն եք համարում Ձեր կյանքը։
- Երջանիկ եմ: Կյանքս ստացվել է: Ապրում եմ Բեռլինում 85 տարեկան կնոջս հետ: Մեծ ընտանիք ունեմ՝ 4 որդիներս, 7 թոռներս ու ծոռներս զարդարում են կյանքս:
Հորսթ Հովլերը տիկնոջ հետ Հորսթ Հովլերը տիկնոջ հետ
- Չե՞ք ուզում Հայաստան գալ:
- ԳԴՀ-ի ժամանակ ավելի քիչ էի մտածում այդ մասին: Բայց հիմա, երբ ավելի տարեց եմ եւ փորձեցի իմ ընտանիքի ու ընկերների համար հիշողություններս թղթին հանձնել, մտածեցի, որ պետք է գնայի Հայաստան՝ Կիրովական: Ծերության հետ ավելի կարեւորեցի Հայաստան գալս, ցավոք, հիմա չեմ կարող իրականացնել այդ ցանկությունս: Երեխաներիս այդ ժամանկահատվածի միայն լավ պահերն եմ պատմել ու պատմում: Մութ ու դժվար կողմերն ավելի լավ է ինձ մնան:

Хорст Ховлер: бывший военнопленный Кироваканского лагеря
Победа в Великой Отечественной войне имеет особое значение для нашего народа. Если учесть, после Геноцида, унесшего жизни 1,5 млн армян, к тому моменту прошло всего 30 лет, становится очевидным, сколь велики были потери 1941-1945 гг. для нашего народа.
Одним из последствий этой войны было присутствие военнопленных немцев, румын, венгров в Армении. Они в основном занимались строительными работами, «искупая грехи» фашистской Германии.
В 2015 году корреспондент Медиамакс Ануш Петросян нашла в Берлине бывшего военнопленного Кироваканского лагеря, 87-летнего Хорста Ховлера.
- Как и когда вы стали участником Второй Мировой войны?
- В 1944 году мне исполнилось 16 и меня призвали в армию в качестве помощника солдата зенитного орудия. В то время была нехватка человеческих ресурсов, и многих 16-летних юношей забирали в армию как помощников солдат ПВО. Мы даже не носили форму немецкой армии.
Хорст Ховлер Хорст Ховлер
Фото: из архива Хорста Ховлера
- Как вы попали в плен? Быть военнопленным, тем более в такой далекой и незнакомой стране, должно быть тяжело.
- Война почти закончилась. Это было 7 мая 1945 года. Советская армия вошла в Германию со стороны Одера. Во время бегства мы попали в плен. При нас не было ни оружия, ни других средств самозащиты. Мы сдались без боя. Сначала нас привезли в Кенигсберг - нынешний Калининград, а в конце декабря 1945 года нас отправили в Кировакан. Мы думали, что отправляемся домой, однако оказалось, что едем очень далеко. После трехнедельного путешествия мы оказались в Кировакане. Знаю, что теперь город переименовали в Ванадзор.
Нас доставили в лагерь для военнопленных в Кировакане. Поначалу мы понятия не имели, где находимся.
- Много говорится о жестоком отношении и агрессии, применяемых в лагерях к военнопленным. Каковы ваши воспоминания?
- В военном карауле были солдаты из разных республик Советского Союза. Они контролировали нас и сопровождали на работу.
Фото: Nora Erdmann (www.noraerdmann.com) for Mediamax
Их отношение к пленным было очень разным, в зависимости от того, что они пережили во время войны. Они были взрослыми людьми, у них были свои воспоминания о войне, свой опыт. Они много страдали, потеряли членов семьи. Поэтому в отношении военнопленных была определенная агрессивность. Однако, когда я оглядываюсь назад, то понимаю, что иначе быть не могло. Потерявшие семьи и родных из-за гитлеровской армии солдаты должны были теперь следить за военнопленными.
Естественно, что к нам не должны были относиться как к аристократам. Нужно понимать, что им тоже было очень сложно. Было много противоречий. Военнопленные также отчасти создавали проблемы, иногда были агрессивны в своих требованиях и выражениях.
Тогда большой проблемой была нехватка продуктов питания, которыми Советский Союз не мог нас обеспечивать. Не было достаточно продуктов для детей детского дома, находившегося по соседству с нашим лагерем. Население страны так же страдало от нехватки еды.
- Общались ли вы с местным населением?
- Должен сказать, что отношения с армянами у нас были хорошие, однако носили исключительно деловой характер. Первые два года мы рано утром выходили из лагеря и вместе с караулом отправлялись на стройплощадку. Мы были изолированы от общения с местным населением. Общались только со строителями-армянами, которые руководили нашей работой.
Кроме того, армяне говорили на своем языке, который мы не понимали. В памяти осталось только немного русских слов. Помню, часто звучала фраза: «Очень много работы». Армянскую речь слушали, но ничего не понимали. Очень жалею об этом. Из немногочисленных выражений, которые я помню – «Շուտ արա» (поторопись).
В 1947-1948 гг., когда мы начали получать некоторые деньги, мы получили возможность выходить в часы обеденного перерыва. Помню длинную улицу, ведущую от лагеря, на конце которой были маленькие торговые ларьки. Мы выходили, покупали семечки или табак. Этим ограничивалось наше общение с местными жителями.
На строительных работах армяне, работающие с нами, давали нам хлеб и другие продукты, в которых мы нуждались.
- Что вы увезли из Армении – вещи, друзей, воспоминания?
- Ничего материального я с собой не взял. Освободился неожиданно – за один день. Караульные доставили нас в Тбилиси, затем по берегу Черного моря мы добрались до дома.
Из Армении я взял только воспоминания, которые уже не кажутся полными...
- И даже беседы с друзьями, побывавшими с вами в плену, не делают воспоминания целостными?
- Долгие годы я пытался найти людей, с которыми был в лагере. Но безуспешно. Так и не удалось найти их. У меня был только один друг с тех времен, который рано освободился и вернулся домой. Дружба продолжилась и в Германии. Но его, к сожалению, уже нет в живых.
Другие постепенно освобождались и возвращались домой. Нам не удалось установить связь. Потеряли друг друга. Я жил в Германской Демократической Республике (ГДР), где почти не говорили об этом. Не было и такого учреждения, где можно было бы зарегистрироваться и найти друг друга.
Худшее воспоминание, которое у меня осталось – неопределенность. Когда мы приехали в Калининград в качестве военнопленных, у нас не было никакой реальной информации, как долго мы побудем в плену. Это вызывало страх, ужас.
В Армению нас доставили на поезде. Была зима, холод. А дорога продлилась три недели. Была очень напряженная и сложная ситуация, сильно навредившая здоровью. Мы отправились в долгий и морозный путь в неизвестность. Не знали, куда едем, сколько там пробудем. Неопределенность пугала нас. Офицеры советской армии говорили, что нам еще долгие годы придется искупать ущерб, нанесенный фашистами. Было невыносимо.
Тогда мне было 17 лет, и я думал – «ну какое отношение я имею к фашистской войне и проклятому Гитлеру»? Я даже не был настоящим солдатом. Попал в плен, не совершив ничего плохого, и не испытывал ни малейшего чувства вины. Я ничего не сделал советскому народу. Не сделал ни одного выстрела. Почему я должен четыре года провести в плену? Ведь я ни в чем не виноват.
Однако сейчас, когда оглядываюсь через много лет, понимаю, что мы, безусловно, были обязаны нести на себе часть вины за фашистскую войну и искупить часть вины.
Уже в 87-летнем возрасте могу с уверенностью сказать, что это был наш долг – оказать Советскому Союзу небольшую помощь в качестве пленных. У меня нет чувства вины, однако не считаю решение Советского Союза ошибочным. Я считаю, что несколько молодых лет в плену в Кировакане - не повод для плохих мыслей.
- Помните Кировакан, можете его описать?
- Я почти не знаю Кировакан. Мы были в лагере, который, наверное, находился в центре города, и когда мы шли на работу, всегда переходили через маленькую реку. Думаю, мы работали на стройке на одной из окраин Кировакана в северном направлении. Строили завод. Работали под руководством армянских специалистов. Они обрабатывали армянский красный камень, придавали ему квадратную форму. Затем мы относили эти камни на стройплощадку, где воздвигались стены. Я выполнял обязанности рабочего, помогал строителям.
Я долго думал, но не могу сказать, в какой части Кировакана это было. Мы не могли свободно выходить в город. Знали только дорогу до стройплощадки и обратно «домой». Мои знакомые часто спрашивают, какой город Кировакан. К сожалению, не могу многого сказать. Наша жизнь была однообразной – лагерь-стройка-лагерь.
Однажды, в 1948 году, нас повезли работать на какой-то дороге. Мы должны были расширить ее. Как рассказывают, дорога вела к озеру Севан. Там мы долгие недели работали на горе. Иногда я говорю со знакомыми об Армении. Все уверенно говорят: «Наверное за многими армянками ухаживал».  А жены моих сыновей в шутку говорят: «Признавайся, у тебя там наверное и дети есть». Они не верят, что на самом деле у меня была скучная жизнь военнопленного.
- Какой была жизнь после возвращения, был ли период адаптации?
- Наш поезд доехал до Франкфурта-на-Одере. Моя семья и родные жили на территории советской ГДР. Я тоже остался на советской стороне. Жил с матерью в одном из поселков Мекленбурга. В начале было невыносимо трудно. Мне был 21 год. Жизнь в Советской Германии в тот период был отнюдь не легкой. Из одной катастрофической ситуации я попал в другую, притом положение моих родных было не лучше, чем у меня – бывшего военнопленного. Были тяжелые бытовые условия, низкий уровень жизни, однако я довольно быстро вернулся к жизни. Научился судостроительству и переехал в Варнемунде, долгие годы строил суда. В ГДР я чувствовал себя хорошо. Должен признаться, что хотя ситуация была тяжелой, я не испытываю ни страха, ни злобы, вспоминая годы плена.
- Насколько этот период вашей жизни повлиял на дальнейшую жизнь?
- Знаете, многие немецкие солдаты в то время считали делом чести воевать, убивать и бороться за свои идеи. Для них попасть в плен было чем-то неприемлемым – лучше умереть, чем попасть в плен. Однако я с этим не согласен.
Быть военнопленным – нелегко, однако в любом случае для душевного состояния человека это лучше, чем каждый день убивать людей на фронте.
Лично для меня в данной ситуации лучше быть пленным, чем участником боевых действий.
- Какой вы считаете свою жизнь сегодня и в ретроспективе?
Хорст Ховлер с женой Хорст Ховлер с женой
- Я счастлив. Моя жизнь удалась. Я живу в Берлине со своей 85-летней женой. У меня большая семья: четверо сыновей, семеро внуков, правнуки – они украшают мою жизнь.
- Не хотите поехать в Армению?
- Во времена ГДР я меньше думал об этом. Сейчас, когда я старше и предпринял попытку записать воспоминания о моей семье и друзьях, подумал, что нужно поехать в Армению, в Кировакан. С возрастом мне стало важнее поехать в Армению, однако, к сожалению, сейчас я не могу осуществить свое желание.
Своим детям я рассказывал и рассказываю только положительные моменты того периода. Темные стороны пусть останутся во мне.