Հենրի Թերիո. Փոխհատուցումն արդարացված է եւ անհրաժեշտ
Հենրի Թերիոն ԱՄՆ Վորչեսթերի պետական համալսարանի փիլիսոփայության ֆակուլտետի ամբիոնի վարիչն է: 1999-2007թթ. նա համակարգել է համալսարանի Մարդու իրավունքների ուսումնասիրության հարցերով կենտրոնը: Նրա հետազոտությունները կենտրոնանում են փոխհատուցումների, զոհ-հանցագործ հարաբերությունների, ցեղասպանության ժխտման, ցեղասպանության կանխարգելման, կանանց ու աղջիկների դեմ բռնության վրա:
2007 թ-ից ի վեր նա ղեկավարել է Հայոց ցեղասպանության փոխհատուցումների հարցով խումբը, որը վերջերս հրապարակել է «Արդարացի լուծում. Հատուցումներ Հայոց ցեղասպանության դիմաց» վերջնական զեկույցը:
Այս շաբաթ Հենրի Թերիոն ժամանել է Հայաստան՝ մասնակցելու ապրիլի 22-23-ին Երեւանում կայանալիք «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումին:
Մեդիամաքս-ի հետ բացառիկ զրույցում նա պատմել է Հայոց ցեղասպանության հատուցումերի վերաբերյալ վերջերս հրապարակված զեկույցի մասին:
- Ինչպե՞ս Ձեզ առաջարկվեց ղեկավարել Հայոց ցեղասպանության փոխհատուցումների հարցով խումբը:
- 2003 թ-ից աշխատել եւ հրապարակել եմ բազմաթիվ աշխատություններ Հայոց ցեղասպանության փոխհատուցումների վերաբերյալ: Այդ աշխատանքի ընթացքում հայկական համայնքի բազմաթիվ ներկայացուցիչներ դիմում էին ինձ՝ առաջարկելով իրականացնել ավելի ծավալուն նախագիծ, որը թույլ կտար մշակել հարցի իրավական, պատմական, քաղաքական տեսանկյուններն ամբողջացնող ուսումնասիրություն, ինչպես նաեւ գործնական առաջարկություններ ներկայացնել հատուցման գործընթացի համար: 2007 թ-ին ինձ հաջողվեց ՀՅԴ-ից բավական համեստ ֆինանսավորում ստանալ բացառապես այն պայմանով, որ ակադեմիական զեկույցը պետք է լինի բացարձակ անկախ ցանկացած քաղաքական խմբի միջամտությունից: Ես կապվեցի երեք անհատների՝ Ալֆրեդ դե Զայայի (միջազգային իրավունքի եւ մարդու իրավունքների ոլորտում հայտնի փորձագետ - Մեդիամաքս), Արա Պապյանի (Մոդուս Վիվենդի կենտրոնի ղեկավար) եւ  Ջերմեյն Օ. Մաքքալփիի (երակարատեւ եւ անցումային արդարադատության ուսումնասիրության հարցերով միջազգային փորձագետ) հետ: Նրանցից յուրաքանչյուրը մեծ խանդավառությամբ համաձայնեց միանալ խմբին: Որպես խմբի ղեկավար ես ստանձնեցի կազմակերպչական աշխատանքը, ինչպես նաեւ վերջնական զեկույցի խմբագրումն ու համակարգումը: Մենք բոլորս գործընկերներ ենք այս խմբում:
- Ո՞րն է զեկույցի վերջնական նպատակը:
- Հայոց ցեղասպանության փոխհատուցման գործընթացին նպաստ բերելու ակնհայտ ցանկությունից բացի մեր աշխատանքի նպատակները հետեւյալն են.
1) առաջարկել հայերին եւ ոչ հայերին, այդ թվում՝ թուրքերին, պատճառների վերլուծություն, թե ինչու է Հայոց ցեղասպանության հետեւանքների վերացման տեսանկյունից փոխհատուցումը ոչ միայն արդարացված, այլեւ անհրաժեշտ,
2) արձագանքել փոխհատուցումների շուրջ առկա համատարած առարկություններին,
3) նոր մոտեցում առաջարկել այն հարցին, թե ինչպես կարելի է ներգրավել թուրք ժողովրդին փոխհատուցման գործընթացում եւ դա անել այնպիսի բաց ճանապարհով, որպեսզի դա նպաստի թուրքական պետության եւ հասարակության առողջացմանը՝ առանց զոհաբերելու հայության հանդեպ արդարությունը
4) ներկայացնել հստակ առաջարկություններ, թե ինչ է իրենից ներկայացնելու փոխհատուցման փաթեթը, ներառյալ թե՛ խորհրդանշական, թե՛ նյութական տարրերը:
- Ի՞ նչ աղբյուրներից, նյութերից եք օգտվել ձեր աշխատանքի ընթացքում:
- Ընդհանուր առմամբ, զեկույցը հիմնված է Ցեղասպանության վերաբերյալ պատմական աղբյուրների, սեփականության, գույքի յուրացման վերաբերյալ վերջին շրջանում իրականացված աշխատանքների, փոխհատուցման, արդարության վերականգման վերաբերյալ տեսական աշխատանքի, զանգվածային բռնության եւ մարդու իրավունքների տարատեսակ ոտնահարումների դիմաց փոխահատուցման հետ կապված միջազգային եւ տեղական մակարդակով դատական գործերի, Վուդրո Վիլսոնի իրավարար վճռի եւ դրա ուսումնասիրության, ինչպես նաեւ ցեղասպանության ընթացքում հայերի կրած կորուստների մասին Փարիզի խաղաղության վեհաժողովում ներկայացված հաշվարկների հիման վրա:
- Ցեղասպանության կորուստների փոխհատուցման հարցը շառ զգայուն խնդիր է ողջ հայության համար: Թե՛ Հայաստանում, թե՛ հայկական սփյուռքում այս հարցի շուրջ գոյություն ունեն տարբեր մոտեցումներ: Ինչպե՞ս է ձեզ հաջողվել այս խնդրի տարբեր շերտերն ընդգրկել մեկ զեկույցում:
- Զեկույցն արտացոլում է դրա հեղինակների տեսակետները: Այն Հայաստանի Հանրապետության, հայ եկեղեցու, սփյուռքյի կազմակերպությունների կամ հաստատությունների, հայկական համայնքների, կամ էլ Թուրքիայի կողմից պաշտոնական հայտարարություն չէ: Զեկույցի հեղինակները հավատացած են, որ այս աշխատության մեջ ներկայացված գաղափարները կարեւոր են եւ օգտակար հատուցման գործընթաց սկսելու համար: Մենք հույս ունենք, որ զեկույցն առնվազն կխթանի այս հարցի շուրջ բուռն քննարկումների մեկնարկը թե՛ հայկական կառույցների, թե՛ ոչ հայերի շրջանում, եւ այդ քննարկման բոլոր մասնակիցների համար կծառայի որպես անգնահատելի աղբյուր: Հենց այս պատճառով էլ խմբի նման կազմի ընտրությունը նպատակ է հետապնդում ապահովել տեսակետների ամբողջականություն ու բազմազանություն: Խմբում ներգրավված են մեկ  սփյուռքահայ, մեկ հայաստանցի, ազգությամբ երկու ոչ հայ գործիչներ աշխարհի տարբեր հատվածներից՝ Եվրոպայից եւ Կարիբյան տարածաշրջանից: Հենց այս տեսակետների բազմազանությունն էլ արտացոլված է զեկույցում, եւ դրա վկայությունն այն է, որ զեկույցում հողային պահանջների վերաբերյալ ներկայացված են բազմաթիվ եւ ոչ թե մեկ տարբերակ: Ավելին, զեկույցն ինքնին առաջ է քաշում մասնակցային գործընթացի գաղափարը, որը կոչված է սահմանելու, թե ի՞նչ պետք է պահանջել որպես փոխհատուցում եւ ի՞նչ մեխանիզմներով պետք է իրականացնել այդ փոխհատուցումը, որպեսզի այն ապահովի Հայաստանի Հանրապետության եւ համայն հայության համապատասխան մասնակցությունը:
Սակայն այնպես չէ, որ ՀՀ-ի եւ Սփյուռքի միջեւ այս հարցում խորը հակասություն կա: Ինչպես ցույց է տալիս մեր զեկույցի նախաբանը, թե՛ ՀՀ-ն, թե՛ Սփյուռքը նույն կերպ են դիտարկում փոխհատուցման հարցը:  Երկուսի կողմից էլ առկա է մշտական ուշադրություն եւ ընդլայնվող համակարգում ու քննարկում: Առաջիկայում Երեւանում կայանալիք «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի ժամանակ ես ներկայացնելու եմ փոխհատուցումների թեման: Չնայած փոխհատուցման խնդրի տարբեր ասպեկտների վերաբերյալ առկա անհամաձայնությանը՝ այդ տարբերությունները ՀՀ-Սփյուռք հարթությունում չեն: Դրանք ավելի շատ ենթադրում են գաղափարական եւ քաղաքական անհամաձայնություններ ու բաժանարար գծեր, որոնք առկա են թե Հայաստանի բնակչության շրջանում, եւ թե Սփյուռքում:
- Զեկույցն առաջարկում է Ցեղասպանության հետեւանքների եւ հասցված վնասի նկարագրություն եւ հատուցման գործընթացի մեկնարկի հստակ փաթեթ: Ինչպե՞ս եք պատկերացնում հատուցման գործընթացի մեկնարկը: Ո՞վ պետք է սկսի այն՝ Հայաստանի կառավարությունը, թե հայկական սփյուռքը:
- Նախ պատասխանեմ երկրորդ հարցին. Հայաստանի կառավարությունը, որը ՄԱԿ-ում եւ միջազգային ասպարեզում ներկայացնում է ողջ հայության շահերը: Սակայն, Թուրքիայի հետ կոնկրետ գործընթացի հաջող մեկնարկի պարագայում անհրաժեշտ է ներգրավել թե ՀՀ-ի, թե սփյուռքահայ խմբերի եւ կազմակերպությունների ռեսուրսներն ու ներուժը: Սա մեծ նպաստ կբերի գործընթացին:
Առաջին հարցը ենթադրում է երկար պատասխան: Պարզ բառերով ասած, զեկույցը առաջարկում է հիմնել Հայոց ցեղասպանության արդարության եւ հետեւանքների վերացման հայ-թուրքական հանձնաժողով: Սա բնավ չի ենթադրում «պատմական հանձնաժողովի» ստեղծում, որը պիտի քննարկի ցեղասպանության եղելության հարցը: Ո՛չ: Մեր առաջարկած հանձնաժողովի աշխատանքի մեկնարկային կետն այն է, որ ցեղասպանությունը եղել է: Հանձնաժողովի նպատակն է արդար մտադրություններ ունեցող թուրքերին ներգրավել մի գործընթացում, որը ոչ թե հարթակ է տրամադրում նոր ժխտողական քննարկումների համար, այլ ուշադրություն է բեւեռում, թե ինչ հատուցումներ պետք է իրականացվեն: Նման կարգի բաց եւ ներառական մոտեցումը կարող է նպաստել թուրքական պետության եւ հասարակության առողջացմանը, մինչդեռ միայն հատուցումների փաթեթ պարտադրելը լոկ կսրի Թուրքիայի թշնամանքը հայերի նկատմամբ՝ այդպես էլ դրական ազդեցություն չթողնելով թուրք անհատների եւ խմբերի վրա:

Генри Терио: Репарации не только справедливы, но и необходимы
Профессор Генри С. Терио является преподавателем и заведующим кафедрой философии Государственного университета Ворчестера (США). В 1999-2007гг. координировал работу Центра по изучению прав человека при университете. Его исследования направлены на изучение вопросов компенсации, отношений жертва- преступник, отрицания геноцида и проявления массового насилия по отношению к женщинам и девушкам. С 2007г. возглавляет Группу по исследованию вопросов о предоставлении компенсаций за Геноцид армян и является основным автором подготовленного в марте 2015г. заключительного доклада о работе группы под названием «Справедливое решение».
В эксклюзивном интервью Медиамакс профессор рассказал о работе над данным докладом и сделанных заключениях.
- Как Вам было предложено возглавить Группу по исследованию вопросов о предоставлении компенсаций за Геноцид армян?
- С 2003 года по сей день я опубликовал множество работ на тему репараций Геноцида армян. Во время этих работ многочисленные представители армянской диаспоры обращались ко мне, предлагая реализовать более масштабный проект, который вместит в себя правовую, историческую, этическую и политическую плоскости данного вопроса, а также практические предложения и станет всеобъемлющим исследованием по этому вопросу.
В 2007 году мне удалось получить достаточно скромное финансирование от АРФД при условии, что доклад будет носить исключительно академический характер и не будет зависеть от вмешательства каких-либо политических групп. Я связался с тремя людьми – Альфредом де Зая (известный эксперт по международному праву и правам человека), Ара Папяном (глава центра Modus Vivendi) и Жермейном МакКалпи (международный эксперт по вопросам долговременного и переходного правосудия), и все они с готовностью присоединились к группе. В качестве организатора группы я взял на себя основную ответственность за организационную работу и редактирование и координацию заключительного доклада. Мы все были партнерами в группе.
- В чем конечная цель проекта?
- Помимо очевидного желания внести вклад в процесс справедливых репараций по вопросу Армянского геноцида, более специфическими целями являются:
1) предложить армянам и гражданам других стран, включая турок, анализ причин, почему с точки зрения устранения последствий Геноцида, репарации не только справедливы, но и необходимы,
2) ответить на возражения общего характера против компенсаций,
3) предложить новый подход к практическому вопросу о том, как вовлечь турок в процессы выплаты компенсаций и сделать это открытым путем, который окажет содействие реабилитации турецкого государства и общества без того, чтобы жертвовать справедливостью по отношению к армянам,
4) представить конкретные предложения относительно того, как должен выглядеть пакет репараций, включая как символические, так и материальные элементы.
- Какие ресурсы, материалы и информацию Вы использовали в ходе Вашей работы?
- Доклад основывается в основном на исторических источниках по Геноциду, а также недавней работе по экспроприации собственности, общей теоретической работе по компенсациям и переходному правосудию, особенно из сфер философии, политической науки и права, международных и внутренних правовых дел, Арбитражном решении Вилсона и основанных на этом материалов, исследованиях убытков армян от основной стадии Геноцида, подсчитанных во время Парижской мирной конференции.
- Вопрос компенсации является очень чувствительным для всех армян. И в Армении, и в Диаспоре существует различные подходы к этому. Как вам удалось включить эти различные подходы проблемы в единый доклад?
- Доклад является выражением взглядов его авторов, а не официальной позиции Республики Армения, Армянской церкви, организаций и институтов Диаспоры или различных армянских общин в самой Армении, Диаспоре или Турции. Хотя авторы полагают, что представленные в докладе идеи важны и полезны для процесса репараций, мы надеемся, что доклад, по меньшей мере, окажет содействие началу активной дискуссии по этому вопросу как среди различных армянских институтов, так и среди лиц других национальностей относительно наилучшего подхода к вопросу компенсаций и послужит ценным источником для всех участников дискурса. Именно поэтому выбор подобного состава группы преследует цель обеспечить разнообразие мнений. В группе работал армянин из Диаспоры, армянин из Республики Армении, двое лиц других национальностей (из Европы и Карибского региона).
Эти различия отображены в том, что в докладе содержатся различные точки зрения относительно территориальных претензий, а не попытка представить лишь одну позицию. Более того, доклад сам по себе призывает к процессу участия в понимании того, какого рода компенсации следует требовать, какие механизмы должны быть использованы для их выплаты, чтобы они обеспечили соответствующее участие армян как из Армении, так и со всего остального мира.
Однако не считаю, что между позициями Армении и Диаспоры по этому вопросу существует глубокое противоречие. Как отмечается во введении нашего доклада, вопрос репараций все чаще и чаще рассматривается в Армении и Диаспоре в одном ключе. И там, и там уделяется пристальное внимание к этому вопросу и возрастает координация и дискуссии. Я представлю вопрос репараций на предстоящем Глобальном форуме «Против преступления геноцида». Несмотря на некоторые разногласия относительно различных аспектов вопроса, эти различия лежат не в плоскости отношений Армения-Диаспора, а скорее предполагают интеллектуальные или политические разногласия и разделительные линии, существующие как среди населения Армении, так и в Диаспоре.
- Доклад включает в себя «план для продуктивного процесса репараций и предлагает конкретный пакет для начала процесса». Как Вы представляете это на практике? Кто должен начать этот процесс – Армения или Диаспора?
- Отвечу сначала на второй вопрос: очевидно, что это должен быть шаг со стороны армянского правительства, представляющего всех армян в ООН и на международной арене. Но для успешного старта этого процесса с Турцией необходимо участие как Армении, так и организаций Диаспоры, что принесет большую пользу процессу.
Для ответа на первую часть вопроса требуется очень длинный ответ. Если постараться ответить коротко, то, основываясь на инновационной теоретической работе Жермейна МакКалпина, доклад призывает создать армяно-турецкую комиссию по правосудию и устранению последствий Геноцида армян. Это ни в коей мере не предполагает создание «исторической комиссии», которая занималась бы вопросами о том, был ли геноцид на самом деле. Основной стартовой точкой комиссии будет то, что геноцид имел место, его целью будет вовлечение как можно большего числа людей в процесс, который не просто предоставляет площадку для больших дебатов по отрицанию, а вместо этого фокусируется на том, какие компенсации должны быть выплачены. Подобный открытый и инклюзивный подход может способствовать примирению в турецком государстве и обществе, в то время как просто навязывание пакета репараций Турции может увеличить враждебность по отношению к армянам, так и не оказав положительного воздействия на отдельных граждан и группы лиц в Турции.