Քրիսթին Պշիխհոլց. Գերմանիան քաջատեղյակ էր հայերի ջարդերից
Պոտսդամի համալսարանի գիտաշխատող, պատմաբան Քրիսթին Պշիխհոլցը, ուսումնասիրելով Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարության արխիվում պահվող նյութերը, փաստում է, որ Կայսերական Գերմանիայի աշխարհիկ եւ հոգեւոր իշխանությունները քաջ տեղյակ են եղել Օսմանյան կայսրությունում իրականացվող Հայոց ցեղասպանությունից։
Մեդիամաքսը բացառիկ զրույց է ունեցել Քրիսթին Պշիխհոլցի հետ:
- Ինչպե՞ս որոշեցիք Ձեր հետազոտությունը նվիրել Հայոց ցեղասպանությանը եւ դրանում Գերմանիայի դերին։
- Դոկտորական աշխատանքս Օսմանյան կայսրությունում գերմանական բողոքական համայնքների մասին է: Ուսումնասիրության փուլում Ստամբուլի գերմանախոս համայնքի նախկին հոգեւոր հովիվը ուշադրությունս հրավիրեց եկեղեցու արխիվային նյութերի վրա: Դրանք մասնավորապես Առաջին համաշխարհայինից մնացած նյութեր էին՝ հոգեւոր հովիվների զեկույցները Գերմանիայի եկեղեցական ատյաններին: Այդ փաստաթղթերից հասկանալի էր, որ այնտեղի հոգեւոր հովիվը, որը նաեւ քարոզիչ էր Թուրքիայում Գերմանիայի դեսպանատանը, տեղյակ էր 1915թ. իրադարձություններից: Սա պարզելուց հետո հետազոտական աշխատանքիս մի մասը դարձավ Հայոց ցեղասպանության ընթացքում գերմանացի բողոքական հոգեւորականների վարքագծի ուսումնասիրությունը, սակայն առանցքային է անսահման բռնության դրսեւորումներին եւ բնակչության տեղահանմանը նվիրված մասը, որն անդրադառնում է Հայոց ցեղասպանությանը Գերմանիայի տված գնահատականին:
- Ուսումնասիրելով Գերմանիայի ԱԳՆ արխիվում պահվող՝ Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող փաստաթղթերը` ասել էիք, որ գերմանացի դիվանագետները մանրակրկիտ գրի են առել այն ամենը, ինչ կատարվում էր նրանց շուրջը։ Ի՞նչ մանրամասներ եք հայտնաբերել։
- Գերմանիայի ԱԳՆ արխիվային փաստաթղթերը Հայոց ցեղասպանության մասին նյութերի կարեւորագույն աղբյուրներից մեկն են եւ բազմակողմանի ուսումնասիրությունների հիմք են տալիս: Արեւելյան Անատոլիայի շրջաններում Գերմանիայի հյուպատոսները շատ լավ տեղեկացված էին այնտեղի սոցիալական եւ քաղաքական իրավիճակի մասին: Նրանք կարող էին հակադարձել երիտթուրքական քարոզչությանը, որի համաձայն՝ տեղահանությունները զինվորական անհրաժեշտություն էին: Գերմանիայի հյուպատոսները մանրամասնորեն զեկուցում էին մահվան երթերի եւ ջարդերի մասին:
- Առիթ եք ունեցել ասելու, որ Պոլսում Գերմանիայի դեսպանը 1915թ. հուլիսի 7-ին Կայզերին ուղղված հեռագրում գրել է. «Թուրքիայի կառավարությունը հայտարարել է հայ էթնոսը կայսրության տարածքում ոչնչացնելու մտադրության մասին»։ Ձեր կարծիքով՝ Գերմանիան կարո՞ղ էր կանխել Հայոց ցեղասպանությունը։
- Դժվար հարց է: Արխիվի նյութերով, որոնք պատմական աղբյուրներ են, չես  կարող պատասխանել «Ի՞նչ կլիներ, եթե...» հարցին: Սակայն մի բան հաստատ է՝ Կայսերական Գերմանիան պետք է կանխազգար, որ հայերը, ինչպես նաեւ քրիստոնյա ու էթնիկ մյուս փոքրամասնությունները, Օսմանյան կայսրությունում  պատերազմի սպառնալիքի տակ են: Բայց դա 19-րդ դարի վերջին Օսմանյան կայսրության հետ դաշինքի մեջ չմտնելու արգելքի հիմք չէր: Բացի այդ, Կայսերական Գերմանիան 1915թ. տեղյակ էր բռնության սիստեմատիկ դրսեւորումների մասին: Սակայն պատերազմական դաշինքը չվտանգելու համար նրանք ընդունում էին բռնության դրսեւորումները: Քիչ գերմանացիներ կային, որ դեմ էին արտահայտվում: Գերմանացի մի շարք դիվանագետներ եւ ամենից առաջ՝ զինվորականներ, միանում էին երիտթուրքական պրոպագանդային եւ ակտիվ կերպով տարածում, թե հայերը ճակատում լայնածավալ ապստամբություններ են նախաձեռնում: Բարձրաստիճան զինվորականների իրականացրած բռնության 5 դեպք մանրամասն արխիվացված է:
Սակայն ոչ բոլոր գերմանացի զինվորականների պահելաձեւն էր միանման: Ֆելդմարշալ Լիման ֆոն Սանդերսը` Օսմանյան կայսրությունում Գերմանական զինվորական առաքելության ղեկավարը, խոչընդոտում էր հայերի տեղահանումը Իզմիրից: Սակայն հիմնավոր խոչընդոտման համար Կայսերական Գերմանիան ավելի վաղ պետք է լայնածավալ աշխատանքներ տաներ բարեփոխումների համար, ինչը սակայն բոլորովին չէր համապատասխանում Գերմանիայի արեւելյան քաղաքականությանը: 1915-16 թթ. իրավիճակը հետազոտելիս հասկանալի է դառնում, որ թե՛ գերմանական բանակը, թե՛ կառավարությունն իրենց քաղաքական խաղերում հայերի պաշտպանության համար ոչ մի տեղ չէին թողել: Կկարողանայի՞ն արդյոք նրանք կանխել Ցեղասպանությունը, դժվար է ասել, սակայն լայնածավալ միջամտությունը թերեւս կարող էր շատ կյանքեր փրկել:
Կայսերական Գերմանիան ցույց տվեց, թե սեփական պատերազմական նպատակներին հասնելու ճանապարհին որքան անողոք կարող է լինել անմեղ մարդկանց հանդեպ։
- Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի անց էլ Թուրքիան շարունակում է իր ժխտողական քաղաքականությունը։ Ի՞նչ եք կարծում՝ այդ երկիրը համարձակություն կունենա՞ առերեսվելու իր անցյալին ու պատասխանատվություն ստանձնելու իր կատարածի համար:
- Թվում է, թե Թուրքիայի կառավարությունն այդ հարցի առնչությամբ փակուղում է հայտնվել: Ամեն դեպքում, քաղաքացիական հասարակության կողմից տեղի են ունենում գործընթացներ, որոնք այլ ուղղություն են վերցնում: Թուրքիայում գիտության շատ ոլորտներում այդ թեման հետազոտվում է հենց «Ցեղասպանություն» տերմինով: Կան շատ առաջատար թուրք գիտնականներ, որոնք մեծ ներդրում ունեն այն բանում, որ այսօր մենք շատ ավելին գիտենք Հայոց ցեղասպանության մասին: Սակայն չեմ կարող ասել, թե կանխատեսելի ժամանակահատվածում նշանակալից փոփոխություն կլինի:
- Ինչպիսի՞ն կլինի միջազգային կառույցների ու աշխարհի հզորների քաղաքականությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման հարցում՝ նկատի ունենալով Եղեռնի վերաբերյալ Հռոմի պապի վերջին հայտարարությունը:
- Յուրաքանչյուր նման արտահայտություն նշանակալի է, քանի որ ավելի մեծ հնչեղություն է տալիս հարցին: Սակայն առանձին արտահայտությունները կարող են ընդհանուր դինամիկայի մի բաղադրիչը լինել։ Կարծում եմ՝ միայն հասարակական եւ քաղաքական գործընթացներն ու համագործակցությունը կհանգեցնեն Հայոց ցեղասպանության ամբողջական ճանաչմանը:

Кристин Пшихгольц: В Германии прекрасно знали о Геноциде армян
Научный сотрудник Потсдамского университета, историк Кристин Пшихгольц, изучив материалы архива МИД Германии, констатирует, что представители светских и духовных властей Кайзеровской Германии были прекрасно осведомлены о происходившем в Османской Турции Геноциде армян.
Медиамакс представляет эксклюзивное интервью с Кристин Пшихгольц.
- Почему Вы решили посвятить свое исследование Геноциду армян и роли Германии?
- Моя докторская диссертация посвящена немецким протестантским общинам в Османской империи. На этапе исследований бывший духовный лидер германоязычной общины Стамбула обратил мое внимание на архив церкви. В частности, там были материалы о Первой Мировой войне – доклады духовных лидеров, направленные в церковные инстанции в Германии.
Эти документы свидетельствовали, что местный пастор, который также проповедовал в посольстве Германии в Турции, знал о событиях 1915 года. Узнав об этом, я посвятила часть своей работы изучению деятельности немецких протестантских священников в период Геноцида армян. Однако центральной стала часть, посвященная проявлениям насилия и выселению населения. Она касается того, какую оценку Германия давала Геноциду армян.
- Изучив документы, хранящиеся в МИД Германии, Вы отмечали, что немецкие дипломаты детально описывали все, что происходило вокруг них. Какие подробности Вам удалось раскрыть?
- Архивные документы МИД Германии – один из важнейших источников информации о Геноциде армян, и они дают возможность для проведения разносторонних исследований. На территории Восточной Анатолии немецкие консулы были прекрасно осведомлены о социальном и политическом состоянии региона. Они могли противостоять турецкой пропаганде, согласно которой депортации были продиктованы военной необходимостью. Немецкие консулы подробно докладывали о маршах смерти и погромах.
- Вы как-то сказали, что немецкий посол в Константинополе 7 июля 1915 года в телеграмме кайзеру писал: «Турецкое правительство заявило о намерении уничтожить армянский этнос на территории империи». По-Вашему, Германия могла остановить Геноцид армян?
- Это сложный вопрос. С помощью архивных материалов, которые являются историческими источниками, нельзя ответить на вопрос «Что было бы, если…». Но одно можно сказать точно: Кайзеровская Германия должна была предвидеть, что армяне, каки и другие христианские этнические меньшинства, находились под военной угрозой в Османской империи. Только в конце 19-го века это не было препятствием для вступления в военный союз с Османской империей. Кроме того, Германия была в курсе систематических проявлений насилия. Однако, чтобы не ставить под угрозу военный союз, они мирились с этими проявлениями. Немногие немцы высказывались против них. Ряд дипломатов, и, в первую очередь военные, присоединялись к пропаганде младотурок и активно распространяли идею, что армяне инициируют широкомасштабные восстания на фронте.
Но не все немецкие военные вели себя так. Фельдмаршал Лиман фон Сандерс – глава военной миссии Германии в Османской империи – препятствовал выселению армян из Измира. Для реальных результатов Кайзеровская Германия должна была бы раньше начать масштабные реформы, но тогда это никак не умещалось в восточную политику Германии. Когда изучаешь обстановку в 1915-16 гг., понимаешь, что немецкая армия и правительство в своих политических играх не оставили места защите армян. Сложно сказать, могли ли они остановить Геноцид, однако активное вмешательство могло, наверное, спасти множество жизней.
Кайзеровская Германия показала, насколько беспощадным может достижение военных целей в отношении судеб невинных людей.
- 100 лет спустя Турция продолжает вести политику отрицания. Как Вы считаете, осмелится ли эта страна посмотреть в лицо своей истории и понести ответственность за свои действия?
- Кажется, правительство Турции зашло в этом вопросе в тупик. Во всяком случае, в гражданском обществе протекают процессы, вектор которых направлен в другую сторону. Во многих направлениях науки в Турции эта тема исследуется, причем употребляется именно термин «геноцид». Многие ведущие турецкие ученые внесли значительный вклад в это дело, и благодаря ним мы сегодня больше знаем о Геноциде армян. Однако я не могу сказать, что в видимом будущем произойдут значительные изменения.
- Какой будет политика международных структур и мировых лидеров в вопросе признания и осуждения геноцида армян, учитывая последнее заявление Папы Римского?
- Каждое подобное заявление значимо, поскольку предает вопрос дополнительной гласности. Однако отдельные высказывания могут быть лишь элементами общей динамики. Думаю, только общественные и политические процессы и сотрудничество могут привести к полноценному признанию Геноцида армян.