Ռոբ Նիլսոն. Կյանքում ամեն ինչ մեր ընտրության արդյունքն է
Ամերիկացի ռեժիսոր Ռոբ Նիլսոնը այս օրերին Երեւանում է`մասնակցում է «Ոսկե Ծիրան» միջազգային կինոփառատոնին: 1979 թվականին Կաննի փառատոնի հեղինակավոր «Ոսկե տեսախցիկ» մրցանակին արժանացած Նիլսոնը համարվում է ամերիկյան անկախ կինոյի կենդանի դասականներից մեկը: Նա նաեւ թվային կինոնկարահանման Direct Action ոճի ստեղծողն է:
- Ձեր պապիկը` Ֆրիտյոֆ Հալմբոն վավերագրական ֆիլմերի հայտնի ռեժիսոր էր, նաեւ լուսանկարիչ: Արդյո՞ք ռեժիսորի մասնագիտությունը նրանից ստացված ժառանգությունն է:
-Միշտ հիացել եմ նրանով: Պապիկս հին սերնդի մարդ էր` կարեւորում էր ընտանեկան ավանդույթները: Երեխաների հետ զրուցում էր այնպես, կարծես նրանք հասուն մարդիկ լինեին: Փոքր էի, այն ժամանակ դեռ շատ բան չէի հասկանում, նույնիսկ չգիտեի մտածելն ինչ է, իսկ նա ինձ խորը հարցեր էր տալիս ու  հավատում, որ մի օր կգտնեմ դրանց պատասխանները, նաեւ կհասկանամ ու կկիրառեմ այն դասերը, խորհուրդները, որ տալիս էր ինձ: Շատ ուժեղ մարդ էր, խելացի ու իմաստուն, ինքն իր հստակ ձեւավորված կարծիքն ուներ, բայց երբեւէ դպրոց չէր հաճախել: Իսկ ես չէի սիրում կինոն, չէի ուզում շարունակել իր ուղին, ռեժիսոր դառնալու մասին խոսք անգամ չկար:
Ռոբ Նիլսոնը Ռոբ Նիլսոնը
-Այսինքն` ռեժիսորի մասնագիտությունը ձեր գիտակցված ընտրությու՞նն էր:
-Ամեն ինչ այս կյանքում մեր գիտակցված, կամ էլ անգիտակից ընտրության արդյունքն է՝ ցանկացած բան, որ պատահում է մեզ հետ: Ֆիլմ նկարահանելն այնքան պատահաբար եղավ իմ կյանքում: Ընկերս Աֆրիկայում էր ապրում, մի օր զրուցում էինք, կինո նկարելու խենթ գաղափար ծնվեց: Ու արեցինք, իհարկե այնքան էլ լուրջ բան չստացվեց, բայց որոշ ժամանակ անց, 60-ականների վերջին, իսկապես լուրջ ֆիլմ նկարահանեցինք: Ու հենց այդ ժամանակ էլ կինոյի աշխարհի թակարդն ընկա:
-Որպես ռեժիսոր եւ դերասան ձեզ շատ լավ ճանաչում են: Բայց դուք նաեւ բանաստեղծ եք, կինոն բավարար չէ՞ր , որ սկսեցիք ինքնաարտահայտվել պոեզիայի միջոցով:
- Երբ առաջին անգամ կարդացի Քոնրադ Էյքոնի բանաստեղծությունը, մի այսպիսի տող կար` նա մոտեցավ անդունդին, ներքեւ նայեց ու հասկացավ, որ պատկերացում անգամ չուներ նրա մասին, թե խավարն իրականում որքան խորն է: Այս տողը դիպավ հոգուս: Քոնրադ Էյքոնն ու Թոմաս Էլիոթը միասին էին սովորել, միմյանց լավ ճանաչում էին: Նրանց միջեւ կարծես միշտ մրցակցություն կար, չնայած որոշ ժամանակ անց Էլիոթը հայտնի դարձավ, էլ ի՞նչ մրցակցություն, իսկ Քոնրադի մասին ոչ ոք չի էլ հիշում: Սիրում եմ Ուիթմանին, Մանդելշտամին, Մայակովսկուն:
-Իսկ ինձ թվում էր, թե դուք պիտի որ Բուկովսկի սիրեիք:
-Հետաքրքիր է, երբեք չեմ խորացել նրա արվեստի մեջ: Ոչ էլ Ալեն Գինսբերգ եմ կարդացել: Բայց Ջեք Կերուակի «Ճանապարհի վրա» ստեղծագործությունը ստիպեց ինձ ճանապարհորդել, երազել…
-Պոեզիան փոխե՞ց ձեր կյանքը:
-Իհարկե, մինչ այսօր էլ բանաստեղծություններ եմ գրում: Վերջին բանաստեղծություններիցս մեկը սկսեցի գրել Մոսկվայում, երբ այցելեցի Լենինի դամբարան, հետո Մեքսիկա մեկնեցի, ակումբ գնացի ու շարունակեցի գրել այն: Ամեն ինչն էլ ոգեշնչում է ինձ ու արդյունքում կարող է վերածվել բանաստեղծության:
Պոեզիան մարդու լավագույն ընկերն է, երբ տխուր կամ միայնակ ես, այն առեղծվածային կերպով միանգամից կողքիդ է հայտնվում: Մոտ մեկ տարի է ոչինչ չեմ գրել, ուշադիր ունկնդրում եմ, բայց դեռեւս ոչինչ չեմ լսում: Իսկ գուցե պատճառն այն է, որ միանգամից չորս ֆիլմի նկարահանման աշխատանքներով եմ զբաղված:
-Իսկ Ռոբ Նիլսոն բանաստեղծը չի խանդու՞մ Ռոբ Նիլսոն ռեժիսորին:
-Նրանք երկուսով խանդում են Ռոբ Նիլսոն նկարչին: Ի դեպ, վաղուց չեմ նկարել: Ստուդիա ունեմ, որտեղ էլ նկարում եմ ու վրձինները, կտավները ինձ վաղուց սպասում են: Երկար ժամանակ է նրանց չեմ դիպչել, փոխարենը նրանց ֆիլմում եմ նկարահանել:
Այսօր ինձ համար առաջնային է կինոյի եւ պոեզիայի աշխարհը: Չնայած նորից սկսել եմ շեփոր նվագել: Այն օգնում է ինձ ապրել: Երբեմն, շեփոր նվագելը իրականությունից փախչելու լավագույն միջոցն է: Նվագում եմ, որ հանգստանամ, ինքս ինձ հետ զրուցեմ: Հետո գիտե՞ք, կինոյի այն ոլորտը, որ ընտրել եմ, այդքան էլ շատ գումար չի բերում, դրա համար էլ, երբեմն, ստիպված եմ մի քանի բան միաժամանակ անել, որ գումար վաստակեմ ու ավարտին հասցնեմ հերթական ֆիլմը: Ամենից հետաքրքիրն այն է, որ միշտ գտնվում են մարդիկ, որ սկսում են քննադատել:
- Քննադատությունը միշտ վա՞տ է:
- Երեւի այս հարցում պապիկիս նման եմ, ձեւավորված կարծիք ունեմ, մասնավորապես, ամերիկյան կինոյի վերաբերյալ: Էականն այն է, թե ինչ է անում արվեստագետը եւ ինչպես է անում: Հինգ մարդ համաձայնում է քննադատության հետ, մյուս հինգը` բարկանում: Քննադատները միշտ պիտի հասկանան, որ նրանք արվեստագետից կախման մեջ են: Իհարկե, կան այնպիսի պայծառ ու խելացի քննադատներ, որ արվեստագետի վրա աղբ նետելու ու հիմար բաներ ասելու փոխարեն կարողանում են արժեքավոր կարծիք արտահայտել ու ստեղծել սեփականը:
-Այնուամենայնիվ, չկա՞ մեկը, ում կարծիքն իսկապես կարեւոր է ձեզ համար:
- Իհարկե կա` ռեժիսոր Ջոն Կասավետիսը, իմ ուսուցիչն ու ոգեշնչման աղբյուրը: Երբ հանդիպեցի նրան, այն ամենն ինչ ասում էր, ինձ համար բավարար չէր, ավելին էի ուզում լսել ու ամեն բառը մեխվում էր հիշողությանս մեջ: Չէ որ հենց նրա արվեստը փոխեց կյանքս: Ուրիշ մեկն էլ կա, ում կարծիքը շատ եմ կարեւորում` 4-ամյա թոռնուհիս է: Նա ամեն ինչ զգում է ու հասկանում է: Այնքան գեղեցիկ է հետեւել նրան, ինչպես է մեծանում: Նման զգացողություն երբեւէ չեմ ունեցել, որովհետեւ դստերս մանկության ընթացքում ֆիլմեր էի նկարահանում ու շատ բան բաց եմ թողել: Իսկ հիմա կարող եմ ինձ թույլ տալ զգալ այն ամենը, ինչ ժամանակին չեմ հասցրել:

Роб Нильссон: Все в жизни- результат нашего выбора
Американский режиссер Роб Нильссон участвует в ереванском международном кинофестивале «Золотой абрикос». Получивший в 1979 году «Золотую камеру» Каннского фестиваля Роб Нильссон считается одним из живых классиков американского независимого кино.
- Ваш дедушка Фритьоф Халмбо был известным режиссером документального кино и фотографом. Сказалась ли его деятельность на Вашем выборе профессии?
- Я всегда восхищался им. Мой дед был человеком старого поколения, он придавал важность семейным традициям. Он разговаривал с детьми как со взрослыми. Я был мал, многого не понимал, даже не знал, что значит «думать», а он задавал мне глубокие вопросы и верил, что однажды я найду на них ответы, а также смогу применить уроки и советы, что он давал мне. Он был очень сильным человеком, умным и мудрым. У него всегда было свое четкое мнение, хотя он никогда не ходил в школу. А я не любил кино, не хотел продолжать его дело, даже речи не было о том, чтобы я стал режиссером.
Роб Нильссон Роб Нильссон
- То есть, Ваша профессия стала результатом осознанного выбора?
- В этой жизни все является результатом нашего выбора – осознанного или нет. Все, что бы с нами ни происходило. То, что я стал снимать фильмы, вышло совершенно случайно. Мой друг жил в Африке и как-то во время беседы у нас родилась сумасшедшая идея – снять фильм. Мы так и сделали. Конечно, ничего серьезного у нас тогда не получилось, но через некоторое время, в конце 60-х, мы действительно сняли серьезный фильм. И именно тогда я попал в ловушку кино.
- Вы очень известны как режиссер и актер. Но вы также пишете стихи. Неужели кино оказалось недостаточным для выражения своих мыслей и идей?
- Когда я впервые прочитал стихи Конрада Эйкена, там была примерно такая строчка: он подошел к бездне, посмотрел вниз и понял, что не представлял себе, как глубока тьма. Эта строчка запала мне в душу. Конрад Эйкен и Томас Элиотт учились вместе, хорошо знали друг друга. Они, кажется, всегда соревновались между собой. Через какое-то время Элиотт приобрел мировую известность, а о Конраде никто и не помнит. Мне нравятся Уитмен, Мандельштам, Маяковский.
- А мне казалось, что Вам должен нравиться Буковски.
- Любопытно, но я никогда не увлекался его творчеством. И Аллена Гинзберга я не читал. А вот книга Джека Керуака «В дороге» заставила меня путешествовать, мечтать…
- Поэзия перевернула Вашу жизнь?
- Конечно, я ведь до сих пор пишу стихи. Одно из последних стихотворений я начал в Москве, после посещения мавзолея Ленина. Потом я поехал в Мексику, зашел в клуб и продолжил его. Меня вдохновляет все, и в итоге все может вылиться в стихи.
Поэзия – лучший друг человека. Если тебе грустно или одиноко, она таинственным  образом оказывается рядом. Примерно год я ничего не писал. Я внимательно слушаю, но пока ничего не слышу. А может быть, причина в том, что я занят на съемках четырех фильмов сразу?
- А поэт Роб Нильссон не завидует режиссеру Робу Нильссону?
- Они вместе завидуют Робу Нильссону-художнику. Кстати, я давно не рисовал. У меня есть мастерская, где я работаю, и кисти и холсты уже заждались меня. Я давно к ним не прикасался. Зато снял их в фильме.
Сегодня для меня приоритетны мир кино и поэзия. Хотя я снова начал играть на трубе. Она помогает мне жить. Иногда это лучший способ уйти от реальности. Я играю, чтобы отдохнуть, побеседовать сам с собой. И потом, Вы знаете, то кино, которое я выбрал, приносит не так много денег, поэтому иногда я вынужден совмещать несколько дел, чтобы заработать денег и закончить очередной фильм. Но самое  интересное - всегда находятся люди, которые начинают критиковать.
- Критика – это всегда плохо?
- Наверное, я похож на своего деда. У меня есть свое мнение обо всем, в частности, об американском кино. Существенно то, что делает деятель искусства, и как он это делает. Пятеро человек могут согласиться с критикой, а пятеро других будут раздражаться. Критикам всегда нужно понимать, что они зависят от деятелей искусства. Конечно, есть яркие и умные критики, которые вместо того, чтобы поливать искусство помоями и говорить глупости, высказывают ценные мнения и создают что-то свое.
- И тем не менее, есть кто-то, чье мнение действительно важно для Вас?
- Конечно, есть. Режиссер Джон Кассаветис – мой учитель и источник вдохновения. Когда я встретился с ним, то не мог наслушаться. Каждое его слово закрепилось в моей памяти. Именно его искусство изменило мою жизнь. Но есть и другой человек, чье мнение важно для меня - моя внучка, ей 4 года. Она все чувствует и понимает. Так здорово следить за тем, как она растет. Я в жизни не испытывал ничего подобного, потому что когда росла моя дочь, я был занят съемками и многое пропустил. А теперь я могу позволить себе пережить все, что упустил в свое время.