Գալինա Տիմչենկո. Աուդիոյի վերածնունդը թրենդ կդառնա
Գալինա Տիմչենկոն Ռիգայում տեղակայված Meduza պարբերականի գլխավոր տնօրենն է: Տիմչենկոն 2004-2014 թթ. եղել է Lenta.ru-ի գլխավոր խմբագիրը եւ աշխատանքից ազատվելուց հետո Lenta.ru-ի մի քանի այլ լրագրողների հետ հիմնադրել Meduza-ն:
Մեդիամաքսի լրագրողը Գալինա Տիմչենկոյի հետ զրուցել է Գերմանիայի Պոտսդամ քաղաքում կայացած M100 Young European Journalists ծրագրի շրջանակում:
- Ո՞վ է այսօր թվային լրագրողը:
- Ես չեմ սիրում «թվային լրագրող» արտահայտությունը: Կարծում եմ՝ կան լրագրողներ եւ ոչ լրագրողներ:
Այսօրվա աշխարհում առկա են նոր պայմաններ, հանգամանքներ, եւ լրագրողներն այն առաջամարտիկներն են, որոնք պատրաստ են փոխել իրենց, միջավայրը եւ կյանքը: Հմտություններն ու սկզբունքները նույնն են, գործիքներն են տարբեր:
Ատում եմ, երբ լսում եմ լրագրողներից. «Իմ աշխատանքը պատմություն գրելն է, դա իմ աշխատանքի եզրափակիչ կետն է»: Ոչ, քո աշխատանքը պատմություն պատմելն է, դրա խմբագրելուն մասնակցելը, տարածելը, ինչպես նաեւ այդ պատմությունը նոր ձեւաչափերով ներկայացնելը:
- Ձեր կարծիքով՝ լրագրողական կրթությունը պարտադի՞ր պայման է այսօր բարձրակարգ լրագրող աշխատելու համար:
- Ոչ մի դեպքում: Ի՞նչ է անում լրագրողը՝ պատմություն է պատմում: Յուրաքանչյուր տաղանդավոր մարդ, որը պատմություն է պատմում, կարող է լրագրող դառնալ, սակայն նաեւ պետք է տիրապետի մի շարք կարեւոր հմտությունների: Լրագրողի դիպլոմը այդ հմտությունների ձեռքբերումն ամենեւին չի երաշխավորում:
Լրագրողական դիպլոմով բազմաթիվ լրագրողների եմ ճանաչում, բայց կան բարձրակարգ լրագրողներ, որոնք կրթությամբ պատմաբան են կամ բժիշկ:
Գիտական լրագրության լավագույն ներկայացուցիչները ոչ թե լրագրողներն են, այլ հենց գիտնականները: Մենք մի քանի գիտական նախագծեր ենք իրականացնում, եւ դրանց վրա հենց գիտնականներ են աշխատում:
- Ինչպիսի՞ն պետք է լինի լրագրողը, որպեսզի աշխատի Ձեր խմբագրությունում:
- Չեմ ցանկանում օգտագործել «պետք է» բառը, բայց ինձ շատ է դուր գալիս, երբ լրագրողն ունի հատուկ գիտելիքներ կամ ունակություններ: Օրինակ, ունեմ լրագրող, որի հոբբին տիեզերքն է: Դա հիանալի է, քանի որ ամեն անգամ, երբ այդ թեմայով ինձ մասնագիտական խորհրդատվություն է հարկավոր լինում, կարող եմ դիմել նրան: Ունեմ մեկ այլ լրագրող, որն օպերայի գիտակ է:
Ունեմ Սուլթան Սուլեյմանովին, որը նաեւ կոդ է գրում: Նա ստեղծել է բոտ, որը մեզ հատուկ հաղորդագրություն է ուղարկում այն ժամանակ, երբ մոռանում ենք գրառում կատարել սոցիալական ցանցերում: «40 րոպե է՝ գրառում չեք կատարել»,- ասում է բոտը, եւ եթե հանկարծ սխալվես եւ ասես`«Ձայնդ կտրի՛ր», կստանաս այպիսի պատասխան. «Լավ, հիմա կգնամ, բայց կվերադառնամ 20 րոպեից» (ժպտում է-խմբ.):
-Կարո՞ղ եք նշել մեդիա թրենդեր, որոնք թեեւ այսօր շատ տարածված չեն, բայց առաջնային կդառնան որոշ ժամանակ անց:
- Գուցե այսօր դա այդքան ակնհայտ չէ, բայց թրենդ կդառնա աուդիոյի վերածնունդը: Կան շատ ունկնդիրներ եւ ընթերցողներ, որոնք աչքերով կարդալու ժամանակ չունեն, բայց ունեն ազատ ժամանակ, երբ, օրինակ, խցանման մեջ են կամ մարզասրահում: Այս հանգամանքը կհանգեցնի աուդիո ձեւաչափերի վերածննդին:
Մեկ այլ թրենդ կարող են դառնալ զուտ սոցիալական ցանցերի վրա հիմնված նախագծերը՝ առանց դեպի որեւէ այլ հարթակ ուղղորդման:

Галина Тимченко: «Трендом станет возрождение аудио»
Галина Тимченко является гендиректором базирующегося в Риге интернет- издания Meduza. В 2004-2014 гг. Тимченко была главным редактором Lenta.ru и после увольнения вместе с несколькими журналистами этого сайта основала «Медузу».
Журналист Медиамакс побеседовала с Галиной Тимченко в Потсдаме, в рамках программы M100 Young European Journalists.
- Кем является сегодня цифровой журналист?
- Я не люблю выражение «цифровой журналист». На мой взгляд, есть журналисты и нежурналисты.
В современном мире есть новые условия и обстоятельства, и журналисты являются теми первопроходцами, которые готовы менять себя, окружающую среду и жизнь. Навыки и принципы те же, различны только инструменты.
Часто слышу от журналистов: «Моя работа - написать историю, это финальная стадия моей работы». Нет, работа журналиста - рассказать историю, участвовать в ее редактировании и распространении, а также ее представлении в новых форматах.
- Диплом журналиста  - обязательное условие для того, чтобы стать высококлассным журналистом?
- Ни в коем случае. Чем занимается журналист? Он рассказывает историю. Каждый талантливый человек, который рассказывает историю, может стать журналистом, конечно, попутно обладая несколькими важными навыками. Диплом журналиста вовсе не обеспечивает наличие этих навыков.
Я знаю многих дипломированных журналистов, но есть высококлассные журналисты, которые являются историками или врачами по образованию.
Лучшие представители научной журналистики - не журналисты, а именно ученые. Мы реализуем несколько научных проектов, над которыми работают как раз ученые.
- Каким должен быть журналист, чтобы работать в вашей редакции?
- Не хочу использовать слово «должен», но мне очень нравится, когда у журналиста есть специальные знания и навыки. Например, у нас есть журналист, чье хобби – космос. Это замечательно, поскольку каждый раз, когда бывает необходима профессиональная консультация по этой теме, я могу обратиться к нему. У нас есть другой журналист, который является знатоком оперы.
Или наш Султан Сулейманов, который также пишет код. Он создал бот, который присылает специальное сообщение всякий раз, когда мы забываем сделать публикацию в социальных сетях. «Уже 40 минут вы ничего не опубликовали»,- говорит бот, и если вы решите ответить ему «Заткнись!», то получите такой ответ: «Хорошо, я ухожу, но вернусь через 20 минут» (улыбается-ред.)
- Можете назвать те медиа-тренды, которые станут приоритетными через какое-то время?
- Возможно, это не столь очевидно сегодня, но трендом станет возрождение аудио. У многих слушателей и читателей нет времени на чтение, но есть свободное время, например, в автомобильных пробках или в спортзале. Это обстоятельство приведет к возрождению аудиоформатов.
Другим трендом могут стать проекты, основанные только на социальных сетях, без переадресации на какую-то медийную платформу.