Կարեն Կարապետյան. «Չկան դեպքեր, երբ պետք է սուտ խոսել»
- Պարոն վարչապետ, Ձեր կենսագրությունը, բնականաբար, հրապարակված է կառավարության կայքում, սակայն դրանում կան կետեր եւ դրվագներ, որոնց մասին մենք քիչ բան գիտենք կամ առհասարակ չգիտենք: Կցանկանայի այսօր փորձենք մի փոքր «բացել» ձեր կենսագրությունը: Դրանում կարդում ենք, որ Ձեր առաջին աշխատավայրը եղել է Հայկական ԽՍՀ Պետպլանի հաշվողական կենտրոնը։ Ինչո՞վ էիք այնտեղ զբաղվում։
- Պետպլանի հաշվողական կենտրոնում աշխատել եմ չորս տարի։ Չափազանց լավ ու հետաքրքիր հիմնարկ էր, որտեղ աշխատում էին շատ տաղանդավոր մարդիկ, եւ ձեւավորված էր իսկական գիտական միջավայր։
Մենք զբաղվում էինք Հայաստանի ժողտնտեսության համար կանխատեսումներով՝ կիրառելով հետաքրքիր մաթեմատիկական մեթոդներ եւ մոդելներ: Կենտրոնում աշխատելու ընթացքում պաշտպանել եմ թեկնածուական թեզս:
Ժողտնտեսության ճյուղային եւ ռեգիոնալ զարգացման միջեւ հաճախ ի հայտ էին գալիս անհամաչափություններ, եւ ես փորձում էի գտնել այնպիսի լուծումներ, որոնք թույլ կտային ապահովել տնտեսության այս կամ այն ճյուղի եւ ռեգիոնի զարգացումը:
- Այն տարիների աշխատանքը Ձեր այսօրվա գործունեությանն ինչ-որ կերպ նպաստո՞ւմ է:
- Ցանկացած գիտելիք եւ փորձ երբեւէ պետք է գալիս: Սովորելով կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետում՝ ես չէի պատկերացնում, որ տարիներ անց հնարավորություն կունենամ որոշակի գիտելիքներ կիրառել էներգետիկայի ոլորտում: Օրինակ, պահեստի հայտնի խնդիրը կիրառել եմ «Հայէներգոյում»` դիսպետչերիզացիայի խնդիրների կարգավորման ժամանակ:
Կարեն Կարապետյանը Արցախում Կարեն Կարապետյանը Արցախում
Լուսանկարը` Հրայր Բադալյան
Մեր դիսպետչերները համարվում էին ԽՍՀՄ լավագույն մասնագետները, ինչը իրականում այդպես էլ կար, եւ սկզբնական շրջանում որոշակի վերապահմամբ էին նայում մաթեմատիկոսին, որը եկել է էներգետիկայի ոլորտ: «Պահեստի» աշխատանքի կազմակերպման մոդելը, մասնավորապես, օգտագործել ենք ջրամբարներում ջրի օպտիմալ քանակ պահելու խնդիրը լուծելու համար:
- Այսինքն, կառավարչի համար ցանկալի կամ, նույնիսկ, պարտադի՞ր է որոշակի մաթեմատիկական գիտելիքներ ունենալ:
- Պարտադիր չէ (ժպտում է – հեղ.): Ես մաթեմատիկոսներին, իհարկե, շատ եմ հարգում եւ գնահատում ու կողմնակալ վերաբերմունք ունեմ իրենց հանդեպ, բայց կարծում եմ, որ կառավարիչ լինելու համար պետք է զուգորդվեն տարբեր որակներ եւ հմտություններ: Երբեմն մաթեմատիկոսները խնդիրներին չափազանց նեղ են նայում: Բայց եթե մաթեմատիկոսը օժտված է տեսլականով, ապա, իհարկե, դա հետաքրքիր կարող է լինել:
- Դուք սիրում եք թուղթ ու գրիչով հարցերը քննարկել, տեղում հաշվարկներ անել:
- Դա միայն մաթեմատիկոսներին բնորոշ սովորություն չէ (ծիծաղում է-հեղ.:)
- Այսինքն, Ձեզ հոգու խորքում մաթեմատիկոս չե՞ք համարում:
- Ոչ, համարում եմ: Ինձ համար շատ կարեւոր է տեսնել պատճառա-հետեւանքային կապը՝ եթե ինչ-որ բան ենք անում՝ ինչո՞ւ ենք դա անում, ի՞նչ արդյունք է տալու, ինչպե՞ս է անդրադառնալու այլ խնդիրների վրա:
- Խորհրդային տարիներին հայկական մաթեմատիկական դպրոցը լավ համբավ ու մեծ հեղինակություն ուներ: Այսօրվա վիճակի մասին ի՞նչ կասեք:
- Այսօր էլ լավ դպրոց ունենք, մտադիր ենք մի շարք միջոցառումներ իրականացնել, որպեսզի եղած ավանդույթները ամրացնենք եւ առաջ տանենք: Մտածում ենք դպրոցներում հատուկ ուշադրություն դարձնել բնագիտական առարկաներին: Բայց դա չի նշանակում, որ այլ ուղղություններին ուշադրություն չենք դարձնելու: Շատ եմ կարեւորում նաեւ օտար լեզուների, ֆիզկուլտուրայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ֆինանսների ու բիզնես հմտությունների դասավանդումը մեր դպրոցներում:
- Պետպլանում աշխատելուն զուգահեռ դասավանդել եք Երեւանի պետական համալսարանում: Ի՞նչ առարկա եք դասավանդել:
- Երկու տարի դասավանդել եմ «Գծային ծրագրավորում» եւ «Օպտիմիզացիոն մեթոդներ» առարկաների գործնական մասը: Ձեզ մի «գաղտնիք» բացեմ`իմ ուսանողների թվում է եղել նաեւ Վաչե Գաբրիելյանը:
- ԵՊՀ-ում դասավանդում էիք բուհը ավարտելուց անմիջապես հետո: Երիտասարդ դասախոս լինելով՝ հե՞շտ էիք լեզու գտնում ուսանողների հետ:
- Մի «գաղտնիք» էլ բացեմ (ծիծաղում է-հեղ.): Այն կուրսում, որին դասավանդում էի, սովորում էր կրտսեր եղբայրս, եւ նա լավ «կապող օղակ» էր իմ եւ ուսանողների միջեւ:
- Ի դեպ, Դուք միշտ ընդգծված ջերմությամբ եք խոսում ուսանողների մասին: Վերջերս էլ նրանց հորդորեցիք «սիրել, սիրահարվել, քեֆ անել»:
- Իսկապես շատ ջերմ եմ վերաբերվում: Շատերը իմ ելույթում միայն այդ հատվածը նկատեցին, ոմանք էլ չգիտես թե ինչու դրանում «ցինիզմ» տեսան: Ուսանողական տարիները մարդու կյանքում հիմնականում ամենաանհոգ ու երջանիկ տարիներն են լինում, որոնցից պետք է առավելագույն օգուտ քաղել եւ, այո՛, նաեւ սիրել, սիրահարվել ու քեֆ անել:
Կարեն Կարապետյանը Գյումրիում Կարեն Կարապետյանը Գյումրիում
Ուսանողներին նաեւ կոչ էի արել ծառայել մեր երկրին: Համոզված եմ, որ լիարժեք կյանքով ապրում ես միայն այն դեպքում, երբ հաճույք ես ստանում քո աշխատանքից: Եթե մարդն իր ընտանիքին, ընկերությանը, շրջապատին, հասարակությանը եւ երկրին պետքական լինելու ցանկությունը իրացնել չի կարողանում, դժվար թե հաճույք ստանա այլ բաներից՝ երաժշտությունից, համեղ ուտելիքից եւ այլն:
- Մենք խոսեցինք ձեր առաջին աշխատավայրի եւ համալսարանի մասին, բայց դպրոցական տարիները բաց թողեցինք: Դուք դպրոցը ոսկե՞ մեդալով եք ավարտել:
- Ոչ: Դպրոցում գերազանց եմ սովորել, բայց ավարտել եմ առանց մեդալի:
- Իսկ վարքն ինչպիսի՞ն էր:
- Երեւի՝ լավը (ժպտում է – հեղ.):
- Այսինքն, կռվարար չե՞ք եղել:
- Երբ կարիքը եղել է, կռիվ արել եմ: Բայց դա շատ հաճախ չի պատահել: Դասերից փախել եմ, ինչպես նաեւ գործել եմ բոլոր այն «մեղքերը», որոնք հատուկ են դպրոցականներին:
- Եթե չեմ սխալվում, դպրոցական տարիքում մեկ տարի անցկացրել եք Կուբայում, որտեղ աշխատել է Ձեր հայրը:
- Դպրոցական տարիներին երեք տարի Հայաստանից դուրս եմ սովորել` 2-րդ դասարանում մեկ տարի՝ Գերմանիայի Դեմոկրատական Հանրապետությունում եւ 5-րդ ու 6-րդ դասարաններում՝ երկու տարի Կուբայում, որտեղ հայրս աշխատում էր որպես ԽՍՀՄ էներգետիկների խմբի ղեկավար:
- Համադասարանցիս եւս երկու տարի ապրել է Կուբայում՝ դպրոցական տարիքում, եւ մինչ այժմ շատ վառ տպավորություններ ունի:
- Ես էլ ջերմ հիշողություններ ունեմ: Ընդհանրապես, շատ ջերմ վերաբերմունք ունեմ բոլոր այն երկրների նկատմամբ, որտեղ ապրել եմ: Այդ փորձը կարեւոր էր նաեւ այն առումով, որ ամեն օր տարբեր ազգերի ներկայացուցիչների շփվելու հնարավորություն ունեի, իսկ դա նպաստում է աշխարհընկալման ընդլայնմանն ու հանդուրժողականության ձեւավորմանը:
Կուբայի մեր դպրոցում երեխաներ էին սովորում ոչ միայն ԽՍՀՄ գրեթե բոլոր հանրապետություններից, այլեւ Չեխոսլովակիայից, Հունգարիայից, ԳԴՀ-ից, Ռումինիայից, Վիետնամից, Մոնղոլիայից: Տասնամյակներ անց, Արգենտինայում գազի կոնֆերանսի ժամանակ հանդիպեցի Կուբայի համադասարանցիներիցս մեկին։
- Երբեւէ վերադարձե՞լ եք Կուբա:
- Ոչ, բայց մի օր անպայման գնալու եմ:
- Պարոն վարչապետ, մարդիկ հաճախ մանկության հետ կապված հուշեր են ունենում, որոնք կարծես «տպվում են» հիշողության մեջ: Դուք այդպիսիք ունե՞ք:
- Հիշողությունը դիսկրետային երեւույթ է՝ կարող եք ամենայն մանրամասնությամբ հիշել որեւէ իրադարձություն՝ առանց հասկանալու՝ ինչո՞ւ հատկապես այդ մեկը: Ես էլ, բոլոր մարդկանց նման, հիշողությանս մեջ նման դրվագներ ունեմ:
- Պարոն վարչապետ, Դուք կարծես մի «սահման» եք գծել, որը չեք հատում, երբ խոսքը գնում է Ձեր անձնական կյանքի, ընտանիքի մասին: Կարծո՞ւմ եք, որ այդ հարցերի մասին խոսելուց կարող եք ավելի խոցելի դառնալ:
- Ոչ, պարզապես կան բաներ, որոնք համարում եմ խիստ անձնական: Կարծում եմ, իրավունք ունեմ չխոսել այն թեմաների մասին, որոնք վերաբերում են բացառապես իմ ընտանիքին:
- Հանրության ուշադրության կենտրոնում լինելը Ձեզ անհարմարություն  պատճառո՞ւմ է:
- Այո:
- Իսկ որո՞նք են նման պաշտոնում աշխատելու ամենամեծ դրական ու բացասական կողմերը Ձեր համար:
- Այսպես ձեւակերպեմ՝ երբեմն դիսկոմֆորտի պատճառը ազատ ժամանակի բացակայությունն է: Դրա հետեւանքով հիմա շատ քիչ եմ կարդում, չնայած միշտ փորձել եմ շատ կարդալ, համերգների չեմ գնում, սպորտով քիչ եմ զբաղվում, թոռնիկիս կարող է օրերով չտեսնեմ գործի գնալուց նա դեռ չի հասցնում արթնանալ, իսկ երբ վերադառնում եմ աշխատանքից՝ հիմնականում արդեն քնած է լինում: (Զրույցը կայացել էր նոյեմբերի 18-ին, երբ վարչապետի զույգ թոռնիկները դեռ չէին ծնվել-հեղ.): Իհարկե, սա ոչ միայն ինձ է բնորոշ, այլեւ բոլոր նրանց, ովքեր պատասխանատու պաշտոններ են զբաղեցնում կառավարման համակարգում:
Սա չափազանց հետաքրքիր ու պատասխանատու աշխատանք է: Ասել եմ եւ կարող եմ կրկնել՝ ցանկացած կառավարչի համար գերագույն հաճույք է ծառայել սեփական ժողովրդին ու երկրին:
- Դուք հաջողակ մարդու համբավ ունեք: Մի մարդու, ում մոտ միշտ ամեն ինչ ստացվել է: Դժվարություններ երբեւէ ունեցե՞լ եք:
- Իհարկե, բազմաթիվ նման պահեր են եղել իմ կյանքում: Ես ապրել եմ այնպես, ինչպես Խորհրդային Հայաստանում ապրում էին բոլորը: Ամեն ինչ սահուն ու հարթ չի կարող լինել, անգամ եթե կողքից նման տպավորություն կա:
- Իսկ հիմա փողը ի՞նչ դեր է խաղում ձեր կյանքում:
- Փողն ընկալում եմ որպես ֆինանսական անկախություն ապահովելու միջոց, որը բերում է մարդու անկախությանը: Երբ այն ապահովված է, նյութական բարիքների չափը ինձ համար նշանակություն չունի:
- Ոմանք պնդում են, որ Դուք այդ ֆինանսական անկախությունը ձեռք եք բերել տարբեր պաշտոններ զբաղեցնելու ընթացքում:
- Իրականությունն այն է, որ ես ֆինանսական անկախությունս ապահովել եմ պետական ոլորտում աշխատանքի անցնելուց շատ առաջ: Առհասարակ, նման պաշտոններ զբաղեցրել եմ երեք անգամ՝ 2001թ. կես տարի եղել եմ էներգետիկայի փոխնախարար, 2010-ից 11 ամիս աշխատել եմ որպես Երեւանի քաղաքապետ, եւ մեկ տարուց ավելի է, ինչ զբաղեցնում եմ վարչապետի պաշտոնը:
Երբ ԽՍՀՄ-ում սկսվեց կոոպերատիվ շարժումը, մենք մի քանի մաթեմատիկոսներով ընկերություն հիմնեցինք, որն առաջիններից էր Հայաստանում: Իսկ 1988 թվականին չինացի գործընկերների հետ մեր ստեղծած համատեղ ձեռնարկությունը թվով 14-րդ էր ԽՍՀՄ-ում:
Սկսել էինք մաթեմատիկական խնդիրներ լուծելուց` հավաքել էինք մեր լավագույն ծրագրավորողներին: Երբ հաճախորդներին առաջարկում էինք մեր լուծումները, շատերը ասում էին, որ ավելի լավ է իրենց համակարգիչ վաճառենք: Մենք էլ հպարտ կեցվածք էինք ընդունում եւ ասում, որ առեւտրական չենք: Բայց հետո այնպես ստացվեց, որ համակարգիչ վաճառելը շատ ավելի շահութաբեր էր, քան ծրագրեր գրելը (ծիծաղում է-հեղ.):
Ժամանակի ընթացքում ընկերությունը մեծացավ եւ ծավալվեց: Գրասենյակներ ունեինք Մոսկվայում, Եկատերինբուրգում, Մինսկում, Աշխաբադում, Բեյրութում: Շատ դիվերսիֆիկացված բիզնես էր, ստեղծել էինք բանկ, ավիաընկերություն, զբաղվում էինք գունավոր մետաղներով, ավիափոխադրումներով, տուրիզմով, սեփական արտադրություններ ունեինք եւ այլն:
Այնպես որ, իմ եկամուտների աղբյուրները միշտ պարզ ու հստակ են եղել: Այդ առումով, ինքս ինձ հետ միշտ շատ ներդաշնակ եմ եղել:
- Հարվածային գործիքներ նվագելիս Ձեզ տեսել ենք երկու անգամ: Մեկ անգամ, երբ տարածվեց մի ձայնագրություն, որտեղ նվագում եք Արցախում, երեխաների խմբի հետ: Այս տարի էլ Ձեզ հարվածային գործիքներ նվագելիս տեսանք ՀՀԿ նախընտրական հոլովակներից մեկում: Հաճա՞խ եք նվագում:
- Պրոֆեսիոնալ երբեք չեմ զբաղվել: Ուսանողական տարիներին նվագել եմ մի խմբում՝ ոչ շատ երկար ժամանակ: Հիմա շատ հազվադեպ եմ նվագում: Ավելի ճիշտ կլինի ասել` եզակի դեպքերում:
Կարեն Կարապետյանը՝ ՀՀԿ նախընտրական հոլովակում Կարեն Կարապետյանը՝ ՀՀԿ նախընտրական հոլովակում
- Իսկ ռոքի սիրահար ինչպե՞ս դարձաք:
- Իմ ընտրությունն է եղել՝ մեր տանը ռոք լսողներ չկային: Բայց ես միայն ռոք չեմ լսում, սիրում եմ նաեւ ֆանք, ջազ-ռոք, ֆոլք: Հաճույքով լսում եմ հայկական ժողովրդական երաժշտություն:
- Երբ վարչապետ չէիք, Արցախ շատ էիք այցելում: Ամռանը արձակուրդը եւս Արցախում անցկացրեցիք: Կարելի՞ է պնդել, որ Արցախը հատուկ նշանակություն ունի Ձեր կյանքում:
- Կարծում եմ, որ Արցախը յուրաքանչյուր հայ մարդու համար շատ հատուկ նշանակություն ունի: Այնտեղ է անցնում այն սահմանագիծը, որտեղ որոշվում է մեր ազգային արժանապատվությունը, ինքնասիրությունն ու ինքնությունը: Իրականում այսօր էլ առիթը բաց չեմ թողնում Արցախում լինել, որտեղ ինձ չափազանց լավ եմ զգում: Դա ասում եմ ոչ այն պատճառով, որ ծագումով արցախցի եմ: Ես, իհարկե, հպարտ եմ իմ արցախյան արմատներով, սակայն իմ էությամբ ես երեւանցի եմ, քանի որ մեծացել եւ ապրել եմ Երեւանում:
- Ո՞րն է Ձեր ամենամեծ բացահայտումը վարչապետի պաշտոնում:
- Ես կցանկանայի, որ մեզանում պրագմատիզմն ու ռացիոնալ մտածողությունը ավելի լայն տարածում ունենան։ Թվում է, որ ելնելով այն դժվարություններից, որ տեսել է մեր ազգը պատմության ընթացքում՝ մենք պետք է չափազանց պրագմատիկ ազգ լինեինք: Որոշ հարցերում այդպես է, սակայն շատ հաճախ իլյուզիաներով ենք ապրում:
Այս պաշտոնում ինձ ամենաշատը զարմացրել է այն, որ պոպուլիզմը դարձել է ուժեղ գործոն: Շատ են մարդիկ, որոնք տեսախցիկի առջեւ մի բան են ասում, տեսախցիկից դուրս՝ այլ բան, իսկ իրականում մտածում՝ լրիվ այլ բան: Ինքս երբեւէ տեսախցիկի առջեւ չեմ ասել որեւէ բան, որին չեմ հավատացել: Չեմ փորձում որեւէ մեկին արհեստական դուր գալ, սուտ խոսելը սկզբունքորեն չեմ ընդունում: Լինում են դեպքեր, երբ ճիշտն ասել չես կարող, բայց, կարծում եմ, չկան դեպքեր, երբ պետք է սուտ խոսել:
- Բայց ճիշտը չասելը սուտ խոսելուն հավասարազո՞ր չէ:
- Ոչ: Սուտ խոսելը վատ բան է, բայց, ցավոք, դրա հետ մեր առօրյա կյանքում մշտապես առնչվում ենք:
- Ի՞նչ եք ասում սուտ խոսող մարդկանց, երբ հանդիպում եք նրանց:
- Իրենց որեւէ բան չեմ ասում, ինքս ինձ համար համապատասխան եզրակացություններ եմ անում:
- Այդ դեպքում մեր զրույցն ավարտենք այս հարցով՝ աշխարհում ավելի շատ են բարի՞, թե՞ չար մարդիկ:
- Իհարկե, բարի մարդիկ ավելի շատ են, ինձ համար դա միանշանակ է: Չար մարդիկ պարզապես ավելի շատ ուշադրություն են գրավում ու ավելի բարձր են խոսում՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամենուր:

Karen Karapetyan: Lying is never an option
- Prime Minister, your bio is available on the official web page of the Armenian government, but it contains points and episodes, which we do not know well or are not familiar with at all. I’d like today to “shed light” on your biography. Your first workplace was Computer Center of the Department of State Planning of Armenian SSR. What were your responsibilities?
- I worked at the Department of State Planning for 4 years. This was a great organization with real scientific ecosystem involving a number of very talented people.
We were responsible for forecasts on the Armenian economy, using interesting mathematical methods and models.
I received my PhD during my work at the center. Sectoral and regional developments of Armenian economy were very often divergent. I was trying to elaborate solutions, which would allow providing balance between the development of certain economic sectors and the regions.
- Has your experience back then somehow influenced your current activities?
- All the knowledge and experience that you gain in life are always useful regardless of the domain. When I was studying at the Faculty of Informatics and Applied Mathematics of Yerevan State University, I could not even imagine that I would be applying my knowledge at the university in the sphere of energy. For example, I used my skills in warehouse management for solving dispatcherization issues at Armenergo.
Photo: Hrayr Badalyan
Our dispatchers were considered to be among the best specialists in the Soviet Union, which was true, and they were looking down on a mathematician, who came to the sector of energy. We used warehouse management model particularly in maintaining the optimal level of water in reservoirs.
- So certain mathematical skills are desirable or even necessary for a manager?
- It is not obligatory (smiles-Mediamax). Of course, I respect and appreciate mathematicians very much, having biased attitude towards them, but I think that you need to combine various qualities and skills to be a good manager. Sometimes mathematicians can have narrow view on certain issues. Nevertheless, if a mathematician has a vision, it might be very interesting.
- You like using paper and pen discussing issues and making calculations on the spot.
- Not only mathematicians practice this habit (laughs-Mediamax).
- Does that mean deep down you do not consider yourself as a mathematician?
-No, I am a mathematician. I attach special importance to seeing cause-effect relationship when I work. I always try to understand why we are doing certain things, what results we will get and how our work influences other issues.
- Armenian mathematicians had a very good reputation during the Soviet times. How would you assess the situation today?
- We are still doing quite well, but we’re committed to implementing certain reforms to strengthen the existing traditions and move them forward. We’re considering the advance of natural sciences at Armenian schools. This does not mean that we’re going to neglect other disciplines. I also attach special importance to foreign language studies, physical education, IT, finances and business skills.
- You combined your work at the Department of State Planning with teaching at Yerevan State University. What was your subject?
- I taught practical aspects of “Linear Programming” and “Optimization Methods” for two years. I’m going to reveal a “secret” to you: Vache Gabrielyan (Armenian Vice PM-Mediamax) was among my students.
- You started teaching at YSU soon after you graduated. Being a young professor, was it easy to communicate your message to students?
-I’ll reveal yet another “secret” (laughs-Mediamax). I was teaching a group, which involved my younger brother, so there was a “connecting link” between me and the students.
- By the way, you always speak about students with warmth. Recently you have encouraged them to “to love, fall in love and rejoice”.
- I really have a special attitude towards students. Many people have only noticed that part of my speech, and some even found it “cynical”. Those are the happiest and most worriless years of your life, and yes students should benefit from the opportunity to love, be loved and rejoice.
Karen Karapetyan in Gyumri Karen Karapetyan in Gyumri
Photo: Armenian Government
But I also called on our students to serve our country. I am convinced that life is full only when you do what you really love. If you don’t feel useful for your family, friends, society and country, you will never enjoy music, tasty food and many other things.
- We’ve already covered your first job and university years, but we missed the school years. Did you finish the school with gold medal?
-No. I was an excellent pupil, but I finished without a medal.
- What about your behavior?
-I guess it was good as well (smiles-Mediamax).
- So you weren’t a bully?
-I fought only when it was required, though that did not happen often. I escaped the classes and I made all the “sins” that other pupils did.
- If I’m not mistaken, you spent a year in Cuba during your school years, since you father worked there.
- I spent 3 years abroad. I studied a year in German Democratic Republic in the 2nd grade, then 2 years in Cuba in the 5th and 6th grade. My father worked there as Head of USSR Energy Group.
- A classmate of mine also lived in Cuba for 2 years and he still remembers those years.
- I also have bright memories from those days. I’m attached to all the countries, where I lived. This experience is very important, since you have the opportunity to communicate with people of various nationalities. It influences the way you see the world, and develops tolerance.
My classmates were not only children from USSR republics, but from Czechoslovakia, Hungary, Germany, Romania, Vietnam, Mongolia. Decades had passed, when I met one of my classmates from Cuba at a gas conference in Argentina.
- Have you ever returned to Cuba?
- No, but I am going to visit Cuba one day.
- Sometimes people have childhood memories “imprinted” on mind. Do you have some?
- Memory is a discrete phenomenon; you can remember certain events in detail without understanding why your memory chose exactly those events. I also have similar memories.
- Prime Minister, it seems that you drew a “line” which you do not cross when it comes to your personal life, your family. Do you think you could become vulnerable speaking about such topics?
- No, there’re just certain aspects in my life that I consider to be strictly personal. I think I have the right to be silent on topics relating only to my family.
- Do you feel uncomfortable from being in the center of public’s attention?
- Yes, I do.
- What are the biggest advantages and disadvantages of your current position?
- I’ll put it this way: sometimes the lack of free time is what makes me uncomfortable. I read very little for that reason, although I always tried to read a lot. I don’t go to concerts, I don’t work out, I don’t see my granddaughter for days as she is still sleeping when I leave for work or already sleeping when I come home. (The interview was taken on November 18, when the Prime Minister’s twin grandchildren hadn’t been born yet-Mediamax). But this is typical not just for me, but for everyone who works on senior positions in the governance system.
On the other hand, this is, undoubtedly, exciting work. I said this before and I repeat that the biggest pleasure for any manager is to serve their people and country.
- You have a reputation of a lucky man, someone who always succeeds. Did you ever have difficulties?
- I did, certainly. There were plenty of difficult moments in my life. I lived the same way as everyone in the Soviet Armenia. Nothing can be smooth and simple even if it seems to be from the side.
- What role does money play in your life now?
- I consider money to be a means of ensuring financial independence, which makes a person independent. When financial independence is secured, the amount of properties isn’t important to me.
- Some people claim that you secured your financial independence by holding senior positions in the government.
- In fact, I ensured financial independence for myself long before I started working in the state governance system. I held senior positions in the system three times: I served as Deputy Minister of Energy for six months in 2001, Yerevan Mayor for 11 months in 2010, and now I’ve been Prime Minister for over a year.
When the cooperative movement began in USSR, we, a group of mathematicians, founded a company, one of the first of its kind in Armenia. In 1988, the joint venture we created in cooperation with Chinese partners was the 14th across USSR.
We started with solving math problems, gathered our best software developers. When we offered our solutions to the clients, many said they’d rather buy computers from us. We responded with a proud stance and insisted we weren’t merchants. However, it turned out later that selling computers is much more profitable than software development (laughs-Mediamax).
The company grew with time. We had offices in Moscow, Yekaterinburg, Minsk, Ashkhabad, and Beirut. It was a very diverse business. We opened a bank, an aviation company, several productions, we worked in non-ferrous metals industry, air transportation, tourism, etc.
My income sources were always clear. I have always been at peace with myself in this regard.
- We saw you with drumsticks twice. First, there was a video of you playing with a band of teenagers in Artsakh. Second, you played in one of RPA (Republican Party of Armenia) promotional videos this year. Do you play often?
- I never played professionally. I played in a band, although not for long, when I was a student. I rarely play now.
Karen Karapetyan plays drums in RPA promotional video Karen Karapetyan plays drums in RPA promotional video
- How did you come to love rock music?
- That choice wasn’t influenced, as no one in my house listened to rock. But it isn’t my only favorite genre. I also like funk, jazz-rock, folk. I love listening to national Armenian music.
- You frequently visited Artsakh when you weren’t Prime Minister yet. You spent this summer vacation in Artsakh as well. Is it true that Artsakh has a special place in your life?
- I think Artsakh has a special meaning for any Armenian. Artsakh is the line where our national dignity and self are defined. I don’t miss an opportunity to visit Artsakh, I feel great there. I say this not because of my Artsakh roots. Of course I’m proud of them, but I grew up and lived in Yerevan, so I am a Yerevan guy.
- What is your biggest discovery in the position of Prime Minister?
- I wish pragmatism and rational thinking were more widespread in our country. It seems that all the hardships our people endured throughout centuries should have made us a pragmatic nation. We are in some areas, but we often live in illusions.
In this position, I was surprised the most when I discovered that populism became a significant factor. There are many people who say one thing in front of the camera and another without a camera around, and what they really think is something else completely. I personally never said on camera something I didn’t believe. I’m not trying to get anyone to like me. I find lying unacceptable. Sometimes you can’t tell the truth, but I believe you never have to lie.
- Isn’t concealing the truth the same as lying?
- It isn’t. Lying is a bad thing, but unfortunately, we deal with lies all the time in our daily lives.
- What do you tell people when you catch them on lying?
- I say nothing, I just make conclusions about them.
- So let’s finish our today’s talk with this question: are there more evil people than good?
- Of course there are more good people. I definitely believe that. Evil people just draw more attention and speak louder, both in Armenia and the rest of the world.