Կարեն Կարապետյան. «Չկան դեպքեր, երբ պետք է սուտ խոսել»
- Պարոն վարչապետ, Ձեր կենսագրությունը, բնականաբար, հրապարակված է կառավարության կայքում, սակայն դրանում կան կետեր եւ դրվագներ, որոնց մասին մենք քիչ բան գիտենք կամ առհասարակ չգիտենք: Կցանկանայի այսօր փորձենք մի փոքր «բացել» ձեր կենսագրությունը: Դրանում կարդում ենք, որ Ձեր առաջին աշխատավայրը եղել է Հայկական ԽՍՀ Պետպլանի հաշվողական կենտրոնը։ Ինչո՞վ էիք այնտեղ զբաղվում։
- Պետպլանի հաշվողական կենտրոնում աշխատել եմ չորս տարի։ Չափազանց լավ ու հետաքրքիր հիմնարկ էր, որտեղ աշխատում էին շատ տաղանդավոր մարդիկ, եւ ձեւավորված էր իսկական գիտական միջավայր։
Մենք զբաղվում էինք Հայաստանի ժողտնտեսության համար կանխատեսումներով՝ կիրառելով հետաքրքիր մաթեմատիկական մեթոդներ եւ մոդելներ: Կենտրոնում աշխատելու ընթացքում պաշտպանել եմ թեկնածուական թեզս:
Ժողտնտեսության ճյուղային եւ ռեգիոնալ զարգացման միջեւ հաճախ ի հայտ էին գալիս անհամաչափություններ, եւ ես փորձում էի գտնել այնպիսի լուծումներ, որոնք թույլ կտային ապահովել տնտեսության այս կամ այն ճյուղի եւ ռեգիոնի զարգացումը:
- Այն տարիների աշխատանքը Ձեր այսօրվա գործունեությանն ինչ-որ կերպ նպաստո՞ւմ է:
- Ցանկացած գիտելիք եւ փորձ երբեւէ պետք է գալիս: Սովորելով կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետում՝ ես չէի պատկերացնում, որ տարիներ անց հնարավորություն կունենամ որոշակի գիտելիքներ կիրառել էներգետիկայի ոլորտում: Օրինակ, պահեստի հայտնի խնդիրը կիրառել եմ «Հայէներգոյում»` դիսպետչերիզացիայի խնդիրների կարգավորման ժամանակ:
Կարեն Կարապետյանը Արցախում Կարեն Կարապետյանը Արցախում
Լուսանկարը` Հրայր Բադալյան
Մեր դիսպետչերները համարվում էին ԽՍՀՄ լավագույն մասնագետները, ինչը իրականում այդպես էլ կար, եւ սկզբնական շրջանում որոշակի վերապահմամբ էին նայում մաթեմատիկոսին, որը եկել է էներգետիկայի ոլորտ: «Պահեստի» աշխատանքի կազմակերպման մոդելը, մասնավորապես, օգտագործել ենք ջրամբարներում ջրի օպտիմալ քանակ պահելու խնդիրը լուծելու համար:
- Այսինքն, կառավարչի համար ցանկալի կամ, նույնիսկ, պարտադի՞ր է որոշակի մաթեմատիկական գիտելիքներ ունենալ:
- Պարտադիր չէ (ժպտում է – հեղ.): Ես մաթեմատիկոսներին, իհարկե, շատ եմ հարգում եւ գնահատում ու կողմնակալ վերաբերմունք ունեմ իրենց հանդեպ, բայց կարծում եմ, որ կառավարիչ լինելու համար պետք է զուգորդվեն տարբեր որակներ եւ հմտություններ: Երբեմն մաթեմատիկոսները խնդիրներին չափազանց նեղ են նայում: Բայց եթե մաթեմատիկոսը օժտված է տեսլականով, ապա, իհարկե, դա հետաքրքիր կարող է լինել:
- Դուք սիրում եք թուղթ ու գրիչով հարցերը քննարկել, տեղում հաշվարկներ անել:
- Դա միայն մաթեմատիկոսներին բնորոշ սովորություն չէ (ծիծաղում է-հեղ.:)
- Այսինքն, Ձեզ հոգու խորքում մաթեմատիկոս չե՞ք համարում:
- Ոչ, համարում եմ: Ինձ համար շատ կարեւոր է տեսնել պատճառա-հետեւանքային կապը՝ եթե ինչ-որ բան ենք անում՝ ինչո՞ւ ենք դա անում, ի՞նչ արդյունք է տալու, ինչպե՞ս է անդրադառնալու այլ խնդիրների վրա:
- Խորհրդային տարիներին հայկական մաթեմատիկական դպրոցը լավ համբավ ու մեծ հեղինակություն ուներ: Այսօրվա վիճակի մասին ի՞նչ կասեք:
- Այսօր էլ լավ դպրոց ունենք, մտադիր ենք մի շարք միջոցառումներ իրականացնել, որպեսզի եղած ավանդույթները ամրացնենք եւ առաջ տանենք: Մտածում ենք դպրոցներում հատուկ ուշադրություն դարձնել բնագիտական առարկաներին: Բայց դա չի նշանակում, որ այլ ուղղություններին ուշադրություն չենք դարձնելու: Շատ եմ կարեւորում նաեւ օտար լեզուների, ֆիզկուլտուրայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ֆինանսների ու բիզնես հմտությունների դասավանդումը մեր դպրոցներում:
- Պետպլանում աշխատելուն զուգահեռ դասավանդել եք Երեւանի պետական համալսարանում: Ի՞նչ առարկա եք դասավանդել:
- Երկու տարի դասավանդել եմ «Գծային ծրագրավորում» եւ «Օպտիմիզացիոն մեթոդներ» առարկաների գործնական մասը: Ձեզ մի «գաղտնիք» բացեմ`իմ ուսանողների թվում է եղել նաեւ Վաչե Գաբրիելյանը:
- ԵՊՀ-ում դասավանդում էիք բուհը ավարտելուց անմիջապես հետո: Երիտասարդ դասախոս լինելով՝ հե՞շտ էիք լեզու գտնում ուսանողների հետ:
- Մի «գաղտնիք» էլ բացեմ (ծիծաղում է-հեղ.): Այն կուրսում, որին դասավանդում էի, սովորում էր կրտսեր եղբայրս, եւ նա լավ «կապող օղակ» էր իմ եւ ուսանողների միջեւ:
- Ի դեպ, Դուք միշտ ընդգծված ջերմությամբ եք խոսում ուսանողների մասին: Վերջերս էլ նրանց հորդորեցիք «սիրել, սիրահարվել, քեֆ անել»:
- Իսկապես շատ ջերմ եմ վերաբերվում: Շատերը իմ ելույթում միայն այդ հատվածը նկատեցին, ոմանք էլ չգիտես թե ինչու դրանում «ցինիզմ» տեսան: Ուսանողական տարիները մարդու կյանքում հիմնականում ամենաանհոգ ու երջանիկ տարիներն են լինում, որոնցից պետք է առավելագույն օգուտ քաղել եւ, այո՛, նաեւ սիրել, սիրահարվել ու քեֆ անել:
Կարեն Կարապետյանը Գյումրիում Կարեն Կարապետյանը Գյումրիում
Ուսանողներին նաեւ կոչ էի արել ծառայել մեր երկրին: Համոզված եմ, որ լիարժեք կյանքով ապրում ես միայն այն դեպքում, երբ հաճույք ես ստանում քո աշխատանքից: Եթե մարդն իր ընտանիքին, ընկերությանը, շրջապատին, հասարակությանը եւ երկրին պետքական լինելու ցանկությունը իրացնել չի կարողանում, դժվար թե հաճույք ստանա այլ բաներից՝ երաժշտությունից, համեղ ուտելիքից եւ այլն:
- Մենք խոսեցինք ձեր առաջին աշխատավայրի եւ համալսարանի մասին, բայց դպրոցական տարիները բաց թողեցինք: Դուք դպրոցը ոսկե՞ մեդալով եք ավարտել:
- Ոչ: Դպրոցում գերազանց եմ սովորել, բայց ավարտել եմ առանց մեդալի:
- Իսկ վարքն ինչպիսի՞ն էր:
- Երեւի՝ լավը (ժպտում է – հեղ.):
- Այսինքն, կռվարար չե՞ք եղել:
- Երբ կարիքը եղել է, կռիվ արել եմ: Բայց դա շատ հաճախ չի պատահել: Դասերից փախել եմ, ինչպես նաեւ գործել եմ բոլոր այն «մեղքերը», որոնք հատուկ են դպրոցականներին:
- Եթե չեմ սխալվում, դպրոցական տարիքում մեկ տարի անցկացրել եք Կուբայում, որտեղ աշխատել է Ձեր հայրը:
- Դպրոցական տարիներին երեք տարի Հայաստանից դուրս եմ սովորել` 2-րդ դասարանում մեկ տարի՝ Գերմանիայի Դեմոկրատական Հանրապետությունում եւ 5-րդ ու 6-րդ դասարաններում՝ երկու տարի Կուբայում, որտեղ հայրս աշխատում էր որպես ԽՍՀՄ էներգետիկների խմբի ղեկավար:
- Համադասարանցիս եւս երկու տարի ապրել է Կուբայում՝ դպրոցական տարիքում, եւ մինչ այժմ շատ վառ տպավորություններ ունի:
- Ես էլ ջերմ հիշողություններ ունեմ: Ընդհանրապես, շատ ջերմ վերաբերմունք ունեմ բոլոր այն երկրների նկատմամբ, որտեղ ապրել եմ: Այդ փորձը կարեւոր էր նաեւ այն առումով, որ ամեն օր տարբեր ազգերի ներկայացուցիչների շփվելու հնարավորություն ունեի, իսկ դա նպաստում է աշխարհընկալման ընդլայնմանն ու հանդուրժողականության ձեւավորմանը:
Կուբայի մեր դպրոցում երեխաներ էին սովորում ոչ միայն ԽՍՀՄ գրեթե բոլոր հանրապետություններից, այլեւ Չեխոսլովակիայից, Հունգարիայից, ԳԴՀ-ից, Ռումինիայից, Վիետնամից, Մոնղոլիայից: Տասնամյակներ անց, Արգենտինայում գազի կոնֆերանսի ժամանակ հանդիպեցի Կուբայի համադասարանցիներիցս մեկին։
- Երբեւէ վերադարձե՞լ եք Կուբա:
- Ոչ, բայց մի օր անպայման գնալու եմ:
- Պարոն վարչապետ, մարդիկ հաճախ մանկության հետ կապված հուշեր են ունենում, որոնք կարծես «տպվում են» հիշողության մեջ: Դուք այդպիսիք ունե՞ք:
- Հիշողությունը դիսկրետային երեւույթ է՝ կարող եք ամենայն մանրամասնությամբ հիշել որեւէ իրադարձություն՝ առանց հասկանալու՝ ինչո՞ւ հատկապես այդ մեկը: Ես էլ, բոլոր մարդկանց նման, հիշողությանս մեջ նման դրվագներ ունեմ:
- Պարոն վարչապետ, Դուք կարծես մի «սահման» եք գծել, որը չեք հատում, երբ խոսքը գնում է Ձեր անձնական կյանքի, ընտանիքի մասին: Կարծո՞ւմ եք, որ այդ հարցերի մասին խոսելուց կարող եք ավելի խոցելի դառնալ:
- Ոչ, պարզապես կան բաներ, որոնք համարում եմ խիստ անձնական: Կարծում եմ, իրավունք ունեմ չխոսել այն թեմաների մասին, որոնք վերաբերում են բացառապես իմ ընտանիքին:
- Հանրության ուշադրության կենտրոնում լինելը Ձեզ անհարմարություն  պատճառո՞ւմ է:
- Այո:
- Իսկ որո՞նք են նման պաշտոնում աշխատելու ամենամեծ դրական ու բացասական կողմերը Ձեր համար:
- Այսպես ձեւակերպեմ՝ երբեմն դիսկոմֆորտի պատճառը ազատ ժամանակի բացակայությունն է: Դրա հետեւանքով հիմա շատ քիչ եմ կարդում, չնայած միշտ փորձել եմ շատ կարդալ, համերգների չեմ գնում, սպորտով քիչ եմ զբաղվում, թոռնիկիս կարող է օրերով չտեսնեմ գործի գնալուց նա դեռ չի հասցնում արթնանալ, իսկ երբ վերադառնում եմ աշխատանքից՝ հիմնականում արդեն քնած է լինում: (Զրույցը կայացել էր նոյեմբերի 18-ին, երբ վարչապետի զույգ թոռնիկները դեռ չէին ծնվել-հեղ.): Իհարկե, սա ոչ միայն ինձ է բնորոշ, այլեւ բոլոր նրանց, ովքեր պատասխանատու պաշտոններ են զբաղեցնում կառավարման համակարգում:
Սա չափազանց հետաքրքիր ու պատասխանատու աշխատանք է: Ասել եմ եւ կարող եմ կրկնել՝ ցանկացած կառավարչի համար գերագույն հաճույք է ծառայել սեփական ժողովրդին ու երկրին:
- Դուք հաջողակ մարդու համբավ ունեք: Մի մարդու, ում մոտ միշտ ամեն ինչ ստացվել է: Դժվարություններ երբեւէ ունեցե՞լ եք:
- Իհարկե, բազմաթիվ նման պահեր են եղել իմ կյանքում: Ես ապրել եմ այնպես, ինչպես Խորհրդային Հայաստանում ապրում էին բոլորը: Ամեն ինչ սահուն ու հարթ չի կարող լինել, անգամ եթե կողքից նման տպավորություն կա:
- Իսկ հիմա փողը ի՞նչ դեր է խաղում ձեր կյանքում:
- Փողն ընկալում եմ որպես ֆինանսական անկախություն ապահովելու միջոց, որը բերում է մարդու անկախությանը: Երբ այն ապահովված է, նյութական բարիքների չափը ինձ համար նշանակություն չունի:
- Ոմանք պնդում են, որ Դուք այդ ֆինանսական անկախությունը ձեռք եք բերել տարբեր պաշտոններ զբաղեցնելու ընթացքում:
- Իրականությունն այն է, որ ես ֆինանսական անկախությունս ապահովել եմ պետական ոլորտում աշխատանքի անցնելուց շատ առաջ: Առհասարակ, նման պաշտոններ զբաղեցրել եմ երեք անգամ՝ 2001թ. կես տարի եղել եմ էներգետիկայի փոխնախարար, 2010-ից 11 ամիս աշխատել եմ որպես Երեւանի քաղաքապետ, եւ մեկ տարուց ավելի է, ինչ զբաղեցնում եմ վարչապետի պաշտոնը:
Երբ ԽՍՀՄ-ում սկսվեց կոոպերատիվ շարժումը, մենք մի քանի մաթեմատիկոսներով ընկերություն հիմնեցինք, որն առաջիններից էր Հայաստանում: Իսկ 1988 թվականին չինացի գործընկերների հետ մեր ստեղծած համատեղ ձեռնարկությունը թվով 14-րդ էր ԽՍՀՄ-ում:
Սկսել էինք մաթեմատիկական խնդիրներ լուծելուց` հավաքել էինք մեր լավագույն ծրագրավորողներին: Երբ հաճախորդներին առաջարկում էինք մեր լուծումները, շատերը ասում էին, որ ավելի լավ է իրենց համակարգիչ վաճառենք: Մենք էլ հպարտ կեցվածք էինք ընդունում եւ ասում, որ առեւտրական չենք: Բայց հետո այնպես ստացվեց, որ համակարգիչ վաճառելը շատ ավելի շահութաբեր էր, քան ծրագրեր գրելը (ծիծաղում է-հեղ.):
Ժամանակի ընթացքում ընկերությունը մեծացավ եւ ծավալվեց: Գրասենյակներ ունեինք Մոսկվայում, Եկատերինբուրգում, Մինսկում, Աշխաբադում, Բեյրութում: Շատ դիվերսիֆիկացված բիզնես էր, ստեղծել էինք բանկ, ավիաընկերություն, զբաղվում էինք գունավոր մետաղներով, ավիափոխադրումներով, տուրիզմով, սեփական արտադրություններ ունեինք եւ այլն:
Այնպես որ, իմ եկամուտների աղբյուրները միշտ պարզ ու հստակ են եղել: Այդ առումով, ինքս ինձ հետ միշտ շատ ներդաշնակ եմ եղել:
- Հարվածային գործիքներ նվագելիս Ձեզ տեսել ենք երկու անգամ: Մեկ անգամ, երբ տարածվեց մի ձայնագրություն, որտեղ նվագում եք Արցախում, երեխաների խմբի հետ: Այս տարի էլ Ձեզ հարվածային գործիքներ նվագելիս տեսանք ՀՀԿ նախընտրական հոլովակներից մեկում: Հաճա՞խ եք նվագում:
- Պրոֆեսիոնալ երբեք չեմ զբաղվել: Ուսանողական տարիներին նվագել եմ մի խմբում՝ ոչ շատ երկար ժամանակ: Հիմա շատ հազվադեպ եմ նվագում: Ավելի ճիշտ կլինի ասել` եզակի դեպքերում:
Կարեն Կարապետյանը՝ ՀՀԿ նախընտրական հոլովակում Կարեն Կարապետյանը՝ ՀՀԿ նախընտրական հոլովակում
- Իսկ ռոքի սիրահար ինչպե՞ս դարձաք:
- Իմ ընտրությունն է եղել՝ մեր տանը ռոք լսողներ չկային: Բայց ես միայն ռոք չեմ լսում, սիրում եմ նաեւ ֆանք, ջազ-ռոք, ֆոլք: Հաճույքով լսում եմ հայկական ժողովրդական երաժշտություն:
- Երբ վարչապետ չէիք, Արցախ շատ էիք այցելում: Ամռանը արձակուրդը եւս Արցախում անցկացրեցիք: Կարելի՞ է պնդել, որ Արցախը հատուկ նշանակություն ունի Ձեր կյանքում:
- Կարծում եմ, որ Արցախը յուրաքանչյուր հայ մարդու համար շատ հատուկ նշանակություն ունի: Այնտեղ է անցնում այն սահմանագիծը, որտեղ որոշվում է մեր ազգային արժանապատվությունը, ինքնասիրությունն ու ինքնությունը: Իրականում այսօր էլ առիթը բաց չեմ թողնում Արցախում լինել, որտեղ ինձ չափազանց լավ եմ զգում: Դա ասում եմ ոչ այն պատճառով, որ ծագումով արցախցի եմ: Ես, իհարկե, հպարտ եմ իմ արցախյան արմատներով, սակայն իմ էությամբ ես երեւանցի եմ, քանի որ մեծացել եւ ապրել եմ Երեւանում:
- Ո՞րն է Ձեր ամենամեծ բացահայտումը վարչապետի պաշտոնում:
- Ես կցանկանայի, որ մեզանում պրագմատիզմն ու ռացիոնալ մտածողությունը ավելի լայն տարածում ունենան։ Թվում է, որ ելնելով այն դժվարություններից, որ տեսել է մեր ազգը պատմության ընթացքում՝ մենք պետք է չափազանց պրագմատիկ ազգ լինեինք: Որոշ հարցերում այդպես է, սակայն շատ հաճախ իլյուզիաներով ենք ապրում:
Այս պաշտոնում ինձ ամենաշատը զարմացրել է այն, որ պոպուլիզմը դարձել է ուժեղ գործոն: Շատ են մարդիկ, որոնք տեսախցիկի առջեւ մի բան են ասում, տեսախցիկից դուրս՝ այլ բան, իսկ իրականում մտածում՝ լրիվ այլ բան: Ինքս երբեւէ տեսախցիկի առջեւ չեմ ասել որեւէ բան, որին չեմ հավատացել: Չեմ փորձում որեւէ մեկին արհեստական դուր գալ, սուտ խոսելը սկզբունքորեն չեմ ընդունում: Լինում են դեպքեր, երբ ճիշտն ասել չես կարող, բայց, կարծում եմ, չկան դեպքեր, երբ պետք է սուտ խոսել:
- Բայց ճիշտը չասելը սուտ խոսելուն հավասարազո՞ր չէ:
- Ոչ: Սուտ խոսելը վատ բան է, բայց, ցավոք, դրա հետ մեր առօրյա կյանքում մշտապես առնչվում ենք:
- Ի՞նչ եք ասում սուտ խոսող մարդկանց, երբ հանդիպում եք նրանց:
- Իրենց որեւէ բան չեմ ասում, ինքս ինձ համար համապատասխան եզրակացություններ եմ անում:
- Այդ դեպքում մեր զրույցն ավարտենք այս հարցով՝ աշխարհում ավելի շատ են բարի՞, թե՞ չար մարդիկ:
- Իհարկե, բարի մարդիկ ավելի շատ են, ինձ համար դա միանշանակ է: Չար մարդիկ պարզապես ավելի շատ ուշադրություն են գրավում ու ավելի բարձր են խոսում՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ամենուր:

Карен Карапетян: «Нет случаев, когда следует лгать»
- Господин премьер, Ваша биография, естественно, опубликована на сайте правительства, но в ней есть пункты и фрагменты, о которых мы мало знаем или не знаем вообще. Мне бы хотелось попытаться сегодня «раскрыть» Вашу биографию. В ней читаем, что Вашим первым местом работы был Вычислительный центр Госплана Армянской ССР. Чем вы там занимались?
- В вычислительном центре Госплана я проработал четыре года. Это было очень хорошее и интересное учреждение, где работали очень талантливые люди, и была сформирована настоящая научная атмосфера.
Мы занимались прогнозами для народного хозяйства Армении, применяя интересные математические методы и модели. Во время работы в центре я защитил свою кандидатскую диссертацию.
Между отраслевым и региональным развитием народного хозяйства часто появлялись диспропорции, и я пытался найти решения, которые позволили бы обеспечить равномерное развитие той или иной отрасли экономики и региона.
- Работа тех лет каким-то образом помогает вашей сегодняшней деятельности?
- Любые знания и опыт когда-либо оказываются нужны. Будучи студентом факультета прикладной математики, я не представлял, что спустя годы у меня появится возможность применить определенные знания в сфере энергетики. Например, известную задачу о складе я применял в «Армэнерго» во время решения задач диспетчеризации.
Фото: Грайр Бадалян
Наши диспетчеры считались лучшими специалистами в СССР, и на первых порах с определенной снисходительностью смотрели на математика, пришедшего в сферу энергетики. Модель организации работы «склада» мы использовали, в частности, для решения проблемы хранения оптимального объема воды в водохранилищах.
- То есть для управленца желательно или даже обязательно иметь определенные математические знания?
- Необязательно (улыбается – авт.). Я, конечно, очень уважаю и ценю математиков и у меня предвзятое отношение к ним, но, на мой взгляд, управленец должен сочетать в себе различные качества и навыки. Иногда математики смотрят на проблемы сквозь очень узкую призму. Но если у математика есть видение, это, безусловно, может быть интересным.
- Вы любите обсуждать вопросы с ручкой и бумагой, делать расчеты на месте.
- Это привычка, присущая не только математикам (смеется-авт.)
- То есть, в глубине души Вы не считаете себя математиком?
-  Почему же, считаю. Мне очень важно видеть причинно-следственную связь: если мы делаем что-то, то какова цель, каков будет результат, как это отразится на других вопросах?
- В советские годы армянская математическая школа обладала большим авторитетом. Что Вы скажете о сегодняшнем состоянии?
- У нас и сегодня хорошая школа. Мы намерены провести ряд мероприятий, чтобы закрепить и усилить существующие традиции. Думаем о том, чтобы уделять в школах особое внимание естественным наукам. Но это не означает, что другие направления отойдут на второй план. Я придаю большое значение также преподаванию иностранных языков, физкультуры, информационных технологий, навыков финансов и бизнеса в наших школах.
- Работу в Госплане Вы совмещали с преподаванием в Ереванском государственном университете. Что именно Вы преподавали?
- Два года я преподавал практическую часть предметов «Линейное программирование» и «Оптимизационные методы». Открою Вам «секрет»: в числе моих студентов был также Ваче Габриэлян (вице-премьер правительства Армении-авт.).
- В ЕГУ Вы преподавали сразу после окончания вуза. Будучи молодым преподавателем, легко ли Вы находили язык со студентами?
- Открою еще один «секрет» (смеется – авт.). На курсе, которому я преподавал, учился мой младший брат, и он был отличным «связующим звеном» между мной и студентами.
- Кстати, Вы всегда с подчеркнутой теплотой отзываетесь о студентах. Вот недавно Вы призвали их «любить, влюбляться и пировать».
- Действительно, я очень тепло отношусь к студентам и вообще к молодежи. Многие в моем выступлении заметили только эту часть, а некоторые также нашли в этих моих словах «цинизм». Как правило, студенческие годы бывают самыми беззаботными и счастливыми годами, из которых нужно выжимать все по максимуму и, да, в том числе любить, влюбляться и пировать.
Карен Карапетян в Гюмри Карен Карапетян в Гюмри
Но я также призвал студентов служить нашей стране. Уверен, что человек живет полноценной жизнью только в том случае, когда получает удовольствие от своей работы. Если человек не может реализовать желание быть полезным своей семье, компании, окружению, обществу и стране, вряд ли ему удастся получать удовольствие от других вещей – музыки, вкусной еды и др.
- Мы поговорили о Вашем первом месте работы и университете, но пропустили школьные годы. Вы окончили школу с золотой медалью?
- Нет. В школе я учился на отлично, но окончил ее без медали.
- А каким было Ваше поведение?
- Наверное, хорошим. (улыбается – авт.).
- То есть, драчуном Вы не были?
- Если было нужно, я дрался. Но это случалось не часто. Я также сбегал с уроков и совершал все те «грехи», которые присущи школьникам.
- Если не ошибаюсь, в школьном возрасте Вы провели год на Кубе, где работал Ваш отец.
- В школьные годы я три года учился за пределами Армении: во 2-м классе год в Германской Демократической Республике и в 5-6 классах два года на Кубе, где мой отец работал в качестве руководителя группы энергетиков СССР.
- Мой одноклассник также провел два года на Кубе, и у него до сих пор очень яркие впечатления.
- У меня тоже остались теплые воспоминания. Вообще, у меня очень теплое отношение ко всем тем странам, где я жил. Этот опыт был важен и в том плане, что у меня была возможность ежедневно общаться с представителями разных народов, а это способствует расширению мировоззрения и формированию терпимости.
В нашей школе на Кубе учились дети не только почти со всех республик СССР, но и из Чехословакии, Венгрии, ГДР, Румынии, Вьетнама, Монголии. Десятилетия спустя на газовой конференции в Аргентине я встретился с одним из моих одноклассников по Кубе.
- А Вы были на Кубе в зрелом возрасте?
- Нет, но когда-нибудь непременно соберусь.
- У людей часто бывают детские воспоминания, которые «впечатываются» в память. У Вас таковые есть?
- Память – явление дискретное: можно во всех подробностях запомнить какое-нибудь событие, не понимая, почему именно это. Как и у всех людей, у меня тоже есть такие эпизоды в памяти.
-  Господин премьер-министр, Вы как будто очертили «границу», которую не переходите, когда речь идет о Вашей личной жизни, о семье. Вы считаете, что обсуждая эти темы, становитесь более уязвимым?
- Нет, просто есть вещи, которые я считаю сугубо личными. Мне кажется, я имею право не обсуждать темы, которые касаются исключительно моей семьи.
- Нахождение в центре общественного внимания доставляет Вам дискомфорт?
- Вы можете назвать положительные и отрицательные стороны работы на этом посту?
- Сформулирую так: иногда причиной дискомфорта является отсутствие свободного времени. Из-за этого сейчас очень мало читаю, хотя всегда старался много читать, не хожу на концерты, мало занимаюсь спортом, днями не вижу внучку: когда я еду на работу, она еще не успевает проснуться, а когда возвращаюсь – в основном уже спит (беседа состоялсь 18 ноября, когда внуки-близнецы премьера еще не родились- авт.). Конечно, это испытываю не только я, но и все люди, которые работают на ответственных постах в системе управления.
Это крайне интересная и ответственная работа. Я не раз говорил и могу повторить еще раз: высшим удовольствием для любого управленца является служение своему народу и стране.
- У вас есть репутация успешного человека. Человека, у которого всегда все получалось. Вы когда-нибудь испытывали трудности?
- Конечно, в моей жизни было множество таких моментов. Я жил так, как и все в Советской Армении. Все не может быть плавным и гладким, даже если со стороны выглядит так.
- А какую роль играют деньги в Вашей жизни сейчас?
- Я воспринимаю деньги как средство обеспечения финансовой независимости, которая приводит к личной независимости. Если эта независимость обеспечена, размер материальных благ не имеет для меня значения.
- Многие утверждают, что вы приобрели финансовую независимость, занимая разные должности.
- Реальность заключается в том, что я обеспечил свою финансовую независимость задолго до перехода на работу в государственной сфере. Вообще, на госслужбе я был трижды - в 2001 году полгода пробыл заместителем министра энергетики, с 2010 года - 11 месяцев проработал мэром Еревана и более года занимаю пост премьер-министра.
Когда в СССР началось кооперативное движение, мы, несколько математиков, основали предприятие, которое стало одним из первых в Армении. А в 1988 году предприятие, созданное совместно с нашими китайскими партнерами, было 14-м по счету в СССР.
Мы начали с решения математических задач, собрали лучших программистов. Когда мы предлагали клиентам наши решения, многие говорили: лучше продайте нам компьютеры. А мы гордо отвечали, что не являемся торговцами. Но потом выяснилось, что продавать компьютеры намного выгоднее, чем писать программы (смеется-авт.).
Со временем компания увеличилась и расширилась. У нас были офисы в Москве, Екатеринбурге, Минске, Ашхабаде, Бейруте. Это был очень диверсифицированный бизнес. Мы создали банк, авиакомпанию, занимались цветными металлами, авиаперевозками, туризмом, у нас были собственные производства.
Так что, источники моих доходов всегда были очень понятными. В этом плане я всегда был в гармонии с самим собой.
- Мы дважды видели, как Вы играете на ударных инструментов. Впервые, когда появился ролик, в котором Вы играете в Арцахе, вместе с детской группой. А в этом году мы увидели Вас на ударных в одном из предвыборных роликов РПА. Часто играете?
- Никогда не занимался этим профессионально. В студенческие годы недолгое время играл в группе. Сейчас играю очень редко. Правильнее будет сказать – в исключительных случаях.
Карен Карапетян в предвыборном ролике РПА Карен Карапетян в предвыборном ролике РПА
- А как Вы стали любителем рока?
- Это был мой выбор: у нас дома не слушали рок-музыку. Но я слушаю не только рок, люблю также фанк, джаз-рок, фолк. С удовольствием слушаю армянскую народную музыку.
- Когда Вы не были премьер-министром, то часто посещали Арцах. Свой летний отпуск также провели в Арцахе. Можно сказать, что Арцах имеет особое значение в Вашей жизни?
- На мой взгляд, Арцах имеет особое значение для каждого армянина. Там проходит тот рубеж, на котором определяется наше национальное достоинство, самолюбие и идентичность. На самом деле и сегодня я не упускаю случая быть в Арцахе, где чувствую себя очень хорошо. Говорю об этом не только потому, что я родом из Арцаха. Я, конечно, горжусь своими арцахскими корнями, но по своей сущности я ереванец, поскольку вырос и жил в Ереване.
- Что стало для Вас самым большим открытием на посту премьер-министра?
- Мне бы хотелось, чтобы в нас было больше прагматизма и рационального мышления. Казалось бы, те трудности, с которыми наш народ сталкивался на протяжении истории, должны были сделать нас крайне прагматичными. В некоторых вопросах это действительно так, но очень часто мы живем иллюзиями.
На этой должности меня больше всего удивило то, что популизм стал сильным фактором. Много людей, которые говорят перед камерой одно, за кадром – другое, а на самом деле думают нечто третье. Я никогда не говорил перед камерой чего-либо, во что не верил. Не пытаюсь кому-либо искусственно понравиться, ложь для меня принципиально неприемлема. Бывают случаи, когда не можешь сказать правду, но, на мой взгляд, не бывает случаев, когда следует лгать.
- Но разве не говорить правду не равносильно лжи?
- Нет. Лгать – очень плохо, но, увы, мы постоянно сталкиваемся с этим в повседневной жизни.
- Что же Вы говорите таким людям, когда встречаете их?
- Им я ничего не говорю, делаю для себя соответствующие выводы.
- В таком случае завершим нашу беседу таким вопросом: в мире больше добрых или злых людей?
- Конечно, добрых людей намного больше, для меня это однозначно. Злые люди просто привлекают больше внимания и говорят громче - как в Армении, так и везде.