ԼՂՀ ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանը
- Պարոն նախարար, նախօրեին արված Ձեր հայտարարության մեջ Դուք նշել էիք, որ «կարգավորման գործընթացում իրական առաջընթացի հասնելու համար պարտադիր պայման է հանդիսանում բանակցությունների լիարժեք ձեւաչափի վերականգնումը` նրա բոլոր փուլերին ԼՂՀ անմիջական եւ ուղղակի մասնակցությամբ, որին Ադրբեջանն ամեն կերպ խոչընդոտում է»: Կարելի՞ է ասել, որ Ադրբեջանի նման դիրքորոշումը նվազեցնում է ԼՂՀ ապագա կարգավիճակի շուրջ փոխզիջման հասնելու հնարավորությունը:
- ԼՂՀ կարգավիճակը վաղուց որոշվել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից ՝ 1991 թ.-ին կայացած անկախության հանրաքվեի ընթացքում` ազատ եւ օրինական կամարտահայտման միջոցով: Դեպի անցյալ վերադառնալու մասին խոսք լինել չի կարող: ԼՂՀ անկախությունն ու անվտանգությունը չեն կարող առեւտրի առարկա լինել, եւ այդ մասին մենք բազմիցս հայտարարել ենք:
Սրանից ելնելով, մենք գտնում ենք, որ բոլոր ջանքերը պետք է կենտրոնացվեն ԽՍՀՄ փլուզման արդյունքում ձեւավորված երկու անկախ պետությունների ՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի խաղաղ գոյակցության համար անհրաժեշտ մեխանիզմների եւ պայմանների մշակման վրա:
Հենց այս պատճառով մենք գտնում ենք, որ Ադրբեջանի կողմից ներկա իրողությունների արագ ճանաչումը եւ ԼՂՀ վերադարձը բանակցությունների սեղանին թույլ կտան առաջընթաց ապահովել կարգավորման գործընթացում:
- Ադրբեջանը մշտապես բարձրացնում է այսպես կոչված «օկուպացված» տարածքների հարցը: Ինչպե՞ս եք տեսնում այս հարցի լուծումը:
- Եթե խոսքը գնում է Արցախին պարտադրված պատերազմի արդյունքում ազատագրված տարածքների մասին, ապա դրանք Լեռնային Ղարաբաղի անբաժանելի մասն են կազմում, եւ տվյալ փաստն ամրագրված է ԼՂՀ Սահմանադրության մեջ:
Պետք չէ մոռանալ նաեւ ԼՂՀ այն տարածքների մասին, որոնք մարտական գործողությունների ընթացքում բռնազավթվել են Ադրբեջանի կողմից եւ մինչեւ օրս գտնվում են ադրբեջանական կողմի վերահսկողության տակ:
Խնդիրը պետք է դիտարկել հաշվի առնելով վերոնշյալը, ինչպես նաեւ պատմական արդարության վերականգման եւ ԼՂՀ ժողովրդի անվտանգության համակողմանի  ապահովման համատեքստում:

Глава МИД Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян
- Господин министр, во вчерашнем заявлении Вы отметили, что «обязательным условием для достижения реального прогресса является восстановление полноформатных переговоров с непосредственным и прямым участием НКР на всех этапах, чему Азербайджан чинит всяческие препятствия». Можно сказать, что такая позиция Азербайджана снижает возможность достижения компромисса в вопросе определения будущего статуса НКР?
-  Статус НКР давно определен народом Нагорного Карабаха путем свободного и легитимного волеизъявления на референдуме о независимости в 1991 году. Речи о возврате в прошлое быть не может. Независимость и безопасность НКР не могут быть предметом торга, и мы об этом неоднократно заявляли.
В силу этого полагаем, что все усилия должны быть сосредоточены на выработке механизмов и условий для мирного сосуществования двух независимых государств - Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана, возникших в результате распада СССР.
Именно поэтому мы считаем, что скорейшее признание Азербайджаном существующих реалий и возвращение НКР за стол переговоров позволят обеспечить прогресс в процессе урегулирования.
- Азербайджан постоянно поднимает вопрос так называемых «оккупированных» территорий. Каким Вы видите решение этого вопроса?
- Если речь идет о территориях, освобожденных в ходе навязанной народу Арцаха войны, то они составляют неотъемлемую часть Нагорного Карабаха, и данный факт закреплен в Конституции НКР.
Не стоит забывать также и о тех территориях НКР, которые были захвачены самим Азербайджаном в ходе боевых действий и остаются сегодня под его контролем.
Вопрос нужно рассматривать с учетом вышесказанного и в контексте восстановления исторической справедливости и обеспечения безопасности НКР во всех ее аспектах.