Արցախում վերաբնակեցման գործընթացը շարունակվում է, ասել է ԼՂՀ ԱԺ խոսնակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ասել է, որ Արցախում վերաբնակեցման գործընթացը շարունակվում է, եւ ամեն տարի մի քանի տասնյակ մարդիկ հաստատվում են Արցախում:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այս մասին Աշոտ Ղուլյանն ասել է լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Աչքի առաջ ունենալով Արցախի ժողովրդագրական զարգացման ծրագիրը՝ մենք հետեւողականորեն պետք  է աշխատենք Արցախի շրջաններում վերաբնակեցում իրականացնելու ուղղությամբ: Մեր ցանկությունն է միանգամից մի քանի հազար մարդկանց վերաբնակեցում կազմակերպել Արցախում, բայց մեր տնտեսական, ֆինանսական հնարավորությունները մեծ չեն, եւ նման ծավալի աշխատանքի հնարավորություն մենք դեռ չունենք»,- ասել է նա: Աժ խոսնակը նշել է, որ իրականացվել է նաեւ Արցախում սիրիահայերի վերաբնակեցման ծրագրիր:
Աշոտ Ղուլյանի փոխանցմամբ, զուգահեռաբար քայլեր են ձեռնարկվում հեռավոր համայնքների խնդիրների լուծման ուղղությամբ:

Resettlement in Artsakh is underway, NKR Spokesman says - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Chairman of NKR National Assembly Ashot Ghulyan said that the settlement process in Arstakh is going on and several dozens of people settle in Artsakh on a yearly basis.
Ashot Ghulyan said this during his meeting with journalists, Mediamax reports.
“Relying on Arstakh demographic development program, we will consistently be working toward resettlement in Arstakh regions. Our will is to organize resettlement of simultaneously several thousand people in Arstakh but we don’t have large our economic and financial capacities and we can’t embark on such a large-scale work yet”, he said. The Spokesman noted that the program for resettlement of Syrian Armenians in Artsakh has also been implemented.
According to Ashot Ghulyan, they simultaneously take steps to address the issues of remote communities.