ԼՂՀ վարչապետը բացառել է մաքսակետի գոյությունը Արցախի եւ Հայաստանի միջեւ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը բացառել է մաքսակետի գոյությունը Արցախի եւ Հայաստանի միջեւ:
ԼՂՀ կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդման համաձայն, ԼՂՀ վարչապետն այս մասին ասել է Արցախի պետական համալսարանի ուսանողության եւ պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ հանդիպման ժամանակ:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյո՞ք հնարավոր է Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցությունից հետո ԼՂՀ եւ ՀՀ միջեւ մաքսակետ գործի, Արայիկ Հարությունյանն ասել է.
«Բացառվում է մաքսակետ ունենալ ԼՂՀ եւ ՀՀ միջեւ: Ի դեպ, կան մարդիկ, ովքեր ներկա հսկիչ կետերը շփոթում են մաքսակետերի հետ, այնինչ դրանց գործառույթն ուղեւորափոխադրումներն ու ապրանքաշրջանառությունը վերահսկելն է: Երկրորդ՝ անհնար է մաքսակետ ունենալ, քանի որ դա նշանակում է սահմանի վերահսկողություն սահմանապահների կողմից, իսկ ԼՂՀ եւ ՀՀ-ի միջեւ առկա են տասնյակ ճանապարհներ, որոնց հսկողությունը տեխնիկապես անհնար է»:

Премьер НКР исключил установку таможенного пункта между Арцахом и Арменией - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр НКР Араик Арутюнян исключил возможность установки таможенного пункта между Арцахом и Арменией.
Согласно сообщению пресс-службы правительства НКР, премьер-министр сказал об этом на встрече с студентами и преподавателями Арцахского государственного университета.
Отвечая на вопрос, есть ли вероятность того, что после присоединения Армении к Евразийскому экономическому союзу между НКР и Арменией будет действовать таможенный пункт, Араик Арутюнян сказал:
«Наличие таможенного пункта между Арменией и НКР исключается. Кстати, некоторые путают действующие контрольные пункты с таможенными пунктами, между тем, их функция состоит в контроле за пассажирскими перевозками и товароборотом. Во-вторых, невозможно иметь таможенный пункт, поскольку это означает контроль границы пограничниками, а между НКР и Арменией существует десяток дорог, контролировать которые технически невозможно».