ՌԴ ԱԳՆ. ԼՂ կարգավորման «կախարդական դեղատոմսեր» չկան
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Էլմար Մամեդյարովն այսօր Մոսկվայում կքննարկեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող հարցեր:
«Ռուսաստանը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, ավելի քան երկու տասնամյակ շարունակում է ակտիվ դեր խաղալ կարգավորման գործընթացում: Հաշվի առնելով աշխարհագրական դիրրքը եւ մեր ժողովուրդների ընդհանուր պատմությունը՝ այս հակամարտության կարգավորումը մեզ համար առաջնային նշանակություն ունի եւ դասվում է Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների շարքին»,- ասված է ՌԴ ԱԳՆ-ի տեղեկատվության եւ մամուլի վարչության տարածած հաղորդագրությունում:
«Պետք է նաեւ նշել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը կարող է օգնել, սատարել, կարգավորման տարբերակներ առաջարկել: Սակայն բուն կարգավորումը կախված է ոչ թե միջնորդներից, այլ կողմերից:  Ո՛չ կողմերը, ո՛չ էլ միջնորդները բնավ հույսեր չեն տածում, թե որեւէ տեղից ղարաբաղյան հակամարտության վայրկյանական կարգավորման «կախարդական դեղատոմսեր» կհայտնվեն»,- ասված է Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության հաղորդագրությունում:

Russian MFA: There are no “magic recipes” for NK settlement
Yerevan /Mediamax/. Foreign Ministers of Russia and Azerbaijan Sergey Lavrov and Elmar Mammadyarov will discuss issues of Nagorno Karabakh settlement in Moscow today.
“As an OSCE Minsk Group Co-Chair, Russia has been playing an active role in the settlement for over 20 years. Taking into account the geographic proximity and common history of our peoples, deblocking of the conflict is of primary importance for us and is among Russia’s foreign policy priorities”, the commentary of the Information and Press Department of Russian Foreign Ministry reads this.
“At the same time, it should be noted that the OSCE Minsk Group can help and back the process proposing options of solution. The settlement itself doesn’t depend on the mediators; it depends on the conflicting sides. Neither the parties nor the mediators have to concede that “magic recipes” will appear from outside which will immediately resolve the NK conflict. Success comes with tenacity”, the commentary of the Information and Press Department of Russian Foreign Ministry notes this.