Երեւանը Բաքվին զգուշացնում է «անկանխատեսելի հետեւանքների» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ ԼՂ հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի ձգտումներն ու հայտարարություններն ինքնախաբեություն են, «իսկ այդ տրամաբանությամբ ձեռնարկվող սադրանքները Ադրբեջանի բանակի համար հղի են անկանխատեսելի հետեւանքներով»:
«Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը Եվրոպական խաղերից անմիջապես հետո մշտապես ապակայունացնում է իրավիճակը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին եւ ԼՂՀ ՊԲ պատասխանատվության գոտում: Օգոստոսի 11-12 գիշեր միայն 82 մմ-ոց ականանետերից ադրբեջանական ԶՈւ-երը արձակել են 109 ական: Նույն ժամանակահատվածում ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի կողմից ձեռնարկվել է սահմանագոտի ներթափանցելու երկու ձախողված փորձ:
Հայկական կողմը Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը բազմիցս զգուշացրել է, որ հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու ձգտումներն ու հայտարարություններն ինքնախաբեություն են, իսկ այդ տրամաբանությամբ ձեռնարկվող սադրանքները Ադրբեջանի բանակի համար հղի են անկանխատեսելի հետեւանքներով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կրկին կարեւորում է հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու եւ այդ նպատակով ուժերի շփման գծում հրադադարի ռեժիմի պահպանման, փոխվստահության միջավայրի ձեւավորման, ինչպես նաեւ հրադադարի խախտումների միջազգային հետաքննության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը», - ասված է հայտարարության մեջ:

Ереван предупредил Баку о «непредсказуемых последствиях» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министерство обороны Армении заявило сегодня, что намерения и заявления Азербайджана о военном разрешении Карабахского конфликта являются «самообманом», а «предпринимаемые провокации чреваты непредсказуемыми последствиями».
«Военно-политическое руководство Азербайджана после Европейских игр постоянно дестабилизирует ситуацию на армяно-азербайджанской государственной границе и в зоне, контролируемой Армией обороны НКР. Только в ночь с 11 на 12 августа азербайджанские вооруженные силы выпустили 109 зарядов из 82 мм миномета. За тот же период азербайджанские диверсионные группы предприняли две неудачные попытки проникновения через границу.
Армянская сторона неоднократно предупреждала азербайджанское военно-политическое руководство о том, что намерения и заявления Азербайджана о военном разрешении Карабахского конфликта являются самообманом, а предпринимаемые провокации чреваты для азербайджанской армии непредсказуемыми последствиями.
Минобороны Армении еще раз подчеркивает важность исключительно мирного урегулирования конфликта, для чего необходимо внедрить механизмы поддержания режима прекращения огня, формирования атмосферы доверия и проведения международных расследований нарушений режима перемирия», - говорится в заявлении.