Երեւանը Բաքվին զգուշացնում է «անկանխատեսելի հետեւանքների» մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունն այսօր հայտարարել է, որ ԼՂ հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի ձգտումներն ու հայտարարություններն ինքնախաբեություն են, «իսկ այդ տրամաբանությամբ ձեռնարկվող սադրանքները Ադրբեջանի բանակի համար հղի են անկանխատեսելի հետեւանքներով»:
«Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը Եվրոպական խաղերից անմիջապես հետո մշտապես ապակայունացնում է իրավիճակը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին եւ ԼՂՀ ՊԲ պատասխանատվության գոտում: Օգոստոսի 11-12 գիշեր միայն 82 մմ-ոց ականանետերից ադրբեջանական ԶՈւ-երը արձակել են 109 ական: Նույն ժամանակահատվածում ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի կողմից ձեռնարկվել է սահմանագոտի ներթափանցելու երկու ձախողված փորձ:
Հայկական կողմը Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը բազմիցս զգուշացրել է, որ հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու ձգտումներն ու հայտարարություններն ինքնախաբեություն են, իսկ այդ տրամաբանությամբ ձեռնարկվող սադրանքները Ադրբեջանի բանակի համար հղի են անկանխատեսելի հետեւանքներով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը կրկին կարեւորում է հակամարտությունը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու եւ այդ նպատակով ուժերի շփման գծում հրադադարի ռեժիմի պահպանման, փոխվստահության միջավայրի ձեւավորման, ինչպես նաեւ հրադադարի խախտումների միջազգային հետաքննության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտությունը», - ասված է հայտարարության մեջ:

Armenia warns Azerbaijan of “unpredictable consequences”
Yerevan/Mediamax/. The Armenian Defense Ministry has stated today that Azerbaijan’s aspirations and statements on the military solution to the NK conflict are "self-delusion”, "and the provocations initiated by this logic are fraught with unpredictable consequences for the Azerbaijani army”.
“Immediately after the European Games, the military and political leadership of Azerbaijan constantly destabilize the situation on the Armenia-Azerbaijan state border and the area controlled by the NKR Defense Army. On only August 11-12 night, the Azerbaijani armed forces have fired 109 times from 82mm mortars. Over the same period, the Azerbaijani subversive groups have initiated two failed attempts to penetrate in the borderline.
The Azerbaijani side has repeatedly warned the Azerbaijani military and political leadership that Azerbaijan’s aspirations and statements on the military solution to the NK conflict are self-delusion, and the provocations initiated by the logic are fraught with unpredictable consequences for the Azerbaijani army.
The Armenian Defence Ministry again highlights the need for settling the conflict in a solely peaceful way as well as introducing international investigative mechanisms to maintain the ceasefire on the contact line and enhance confidence-building”, the statement reads.