ՊԲ-ն ներկայացրել է հրադադարի առաջարկը քննարկելու պայմանը - Mediamax.am
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանության բանակը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված` մարտական գործողությունների միակողմանի դադարեցնելու մասին հայտարարությունն ապատեղեկատվություն է:
«Ապրիլի 1–ի լույս 2-ի գիշերը ադրբեջանական կողմը Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սկսել է լայնածավալ հարձակողական գործողություններ, կիրառել է իր զինանոցում եղած ռազմական տեխնիկայի գրեթե բոլոր հնարավոր տեսակները, ավելին՝ նույն հայտարարության տարածումից հետո ՄՄ-21 ("Գրադ") տիպի հրթիռահրետանային կայանքներից և 152 միլիմետրանոց հրանոթներից արկակոծել հայկական խաղաղ բնակավայրերը, մասնավորապես՝ Մարտակերտ քաղաքը:
Նշված փաստերն, ինչպես նաև հայտարարության մեջ «հակահարձակողական գործողություններ» և «ազատագրված տարածքների ամրապնդում» եզրույթների օգտագործումը ի ցույց են դնում այդ փաստաթղթի կեղծ բնույթը, որի իրական նպատակը բացահայտ նախապայմաններով լի կրակի դադարեցման իմիտացիան է»,- ասված է ԼՂՀ ՊԲ հայտարարության մեջ:
«ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը պատրաստ է ընդառաջել և քննարկել կրակի դադարեցման մասին առաջարկը՝ նախնական դիրքերի վերականգնման համատեքստում», - ասված է փաստաթղթում:

Степанакерт озвучил условие для обсуждения перемирия - Mediamax.am
Армия обороны Нагорно-Карабахской Республики заявила, что распространенное министерством обороны Азербайджана сообщение об одностороннем прекращении боевых действий является дезинформацией.
«В ночь с 1 на 2 апреля азербайджанская сторона начала широкомасштабное наступление на Нагорный Карабах с применением почти всех видов военной техники, имеющихся у нее на вооружении. Более того, уже после заявления о прекращении боевых действий она подвергла обстрелу мирные армянские поселения, в частности, город Мартакерт, из ракетно-артиллерийской установок БМ-21 («Град») и 152-мм пушек.
Указанные факты, а также употребленные в заявлении выражения «контрнаступление» и «укрепление освобожденных территорий» говорят о фальшивости документа, цель которого - имитация прекращения огня, имеющая множество предусловий», - говорится в сообщении Армии обороны НКР.
«Армия обороны НКР готова пойти навстречу и обсудить предложение о прекращении огня в контексте восстановления начальных позиций», - говорится в документе.