Բաքուն ծանր գին է վճարել, ասել է ՀՀ դեսպանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի առաքելության ղեկավար, դեսպան Արման Կիրակոսյանն ասել է, որ վճռական հարված հասցնելու ու ռազմական հաղթանակ տանելու Ադրբեջանի փորձը ձախողվել է ԼՂ ՊԲ ստորաբաժանումների կողմից, եւ Ադրբեջանը ծանր գին է վճարել իր ռազմական արկածախնդրության համար:
Այս մասին դեսպանն ասել է ապրիլի 5-ին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի 1094-րդ հատուկ նիստի շրջանակում՝ նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ շփման գծի երկայնքով ռազմական առճակատման խնդրին:
Արման Կիրակոսյանն ընդգծել է, որ Ադրբեջանի կողմից ռազմական ագրեսիայի սանձազերծումը նպատակ էր հետապնդում շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը երկրում մարդու իրավունքների ոտնահարման դեպքերից, զսպել հասարակության դժգոհությունը նավթի գների անկմամբ ու գնաճով պայմանավորված սոցիալ-տնտեսական խնդիրներից ու խաթարել ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը՝ փորձելով առավելություններ ձեռք բերել սադրանքների եւ ուժի կիրառման միջոցով:
Հայաստանի դեսպանի խոսքով՝ վերջին առճակատումն առանձնանում է նախորդ սրացումներից տարածքի զավթման փորձերով եւ քաղաքացիական բնակչության ու բնակավայրերի զանգվածային հրետակոծությամբ:
«Ադրբեջանն անգամ չի փորձում թաքցնել սահմանամերձ բնակավայրերի, հատկապես, Մարտակերտ քաղաքի հրետակոծությունն ու անգամ սպառնում է թիրախ դարձնել ԼՂ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը»,- ասել է դեսպանը:
«ԼՂ ժողովուրդն ունի ինքնապաշտպանության իրավունք եւ Հայաստանը՝ որպես նրա ֆիզիկական անվտանգության երաշխավոր, կսատարի Լեռնային Ղարաբաղին: Հայաստանի նախագահը հրահանգել է ԱԳՆ-ին նախապատրաստել Հայաստանի Հանրապետության եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջեւ ռազմական փոխօգնության պայմանագրի նախագիծ»,- հավելել է ՀՀ ներկայացուցիչը:

Баку заплатил высокую цену, сказал посол Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Глава делегации Армении в ОБСЕ, посол Арам Киракосян сказал, что попытка Азербайджана нанести решительный удар и одержать военную победу была остановлена подразделениями Армии обороны Нагорного Карабаха, и Азербайджан дорого заплатил за свою военную авантюру.
Посол сказал об этом 5 апреля на экстренном заседании Постоянного совета ОБСЕ, посвященном вопросу военных столкновений на всей линии соприкосновения Нагорного Карабаха и Азербайджана.
Арман Киракосян подчеркнул, что причиной военной агрессии Азербайджана стала попытка отвлечь внимание мирового сообщества от случаев нарушения прав человека в стране, сдержать общественное недовольство падением цен на нефть и социально-экономических проблемами, вызванными инфляцией, а также сорвать процесс мирного урегулирования карабахского конфликта, чтобы добиться преимущества с помощью провокаций и силы.
По словам армянского посла, последнее столкновение отличалось от предыдущих попыткой захватить территории, а также массовыми обстрелами мирных жителей и поселений.
«Азербайджан даже не пытался скрывать обстрелы населенных пунктов, в частности, Мартакерта, и даже угрожал ударить по столице НКР Степанакерту», - сказал посол.
«Народ Нагорного Карабаха имеет право на самоопределение, и Армения как гарант его физической безопасности, поддержит Нагорный Карабах. Президент Армении поручил МИД подготовить проект договора о военной взаимопомощи между Нагорно-Карабахской Республикой и Арменией»,- добавил представитель Армении.