Իսրայել. Որպես կանոն չենք օգնում գործածել մեր զենքն այլ երկրի դեմ
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի հետ շփման գծում ռազմական գործողություններ սանձազերծելուց ի վեր Ադրբեջանը կորցրել է 14 անօդաչու թռչող սարք (ԱԹՍ):
Լուրեր են շրջանառվում, թե Ադրբեջանի կորցրած ԱԹՍ-ներն արտադրվել են Իսրայելում: Վարկածներ եղան այն մասին, թե այս օրերին Արցախում  իսրայելական արտադրության մարտական ԱԹՍ-ները կառավարվել են հենց իսրայելացի մասնագետների կողմից:
Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում ՀՀ ՊՆ խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը հաստատել է, որ հայկական կողմի ոչնչացրած ԱԹՍ-ների շարքում եղել են իսրայելական արտադրության սարքեր:
Իսրայելական ԱԹՍ-ների եւ դրանց կիրառության գործում իսրայելացի մասնագետների հնարավոր ներգրավվածության մասին տեղեկատվությունը մեկնաբանելու համար Մեդիամաքս-ը զրուցել է Հայաստանում Իսրայելի դեսպան (նստավայրը՝ Երուսաղեմ) Շմուել Մեիրոմի հետ:
«Ես չգիտեմ որեւէ իսրայելացի մասնագետի կամ մասնագետների, որոնք այս օրերին Ադրբեջանում են՝ օգնելու Ադրբեջանի զինված ուժերին անօդաչու թռչող սարքերի օգտագործման հարցում: Ես որեւէ բան չգիտեմ այս մասին: Չեմ կարող հերքել կամ հաստատել, թե արդյո՞ք Ադրբեջանն օգտագործել է իսրայելական արտադրության ԱԹՍ-ներ:  Դա հնարավոր է, որովհետև, մենք զենք ենք վաճառում Ադրբեջանին, եւ դա գաղտնիք չէ: Սա միակ բանն է, որը ես կարող եմ հաստատել»,- Մեդիամաքսին ասել է Իսրայելի դեսպանը:
Շմուել Մեիրոմը հավելել է, որ Իսրայելը, որպես կանոն, երբեւէ չի ներգրավվում իր քաղաքացիներին, մասնագետներին որեւէ այլ պետության դեմ զենքերը կիրառելու կամ ակտիվացնելու գործում: «Սա ես հստակ կարող եմ ասել»,- նշել է դիվանագետը:
Նա չի բացառել, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչները որոշակի վերապատրաստում անցած լինեն ԱԹՍ-ների կիրառման համար: «Հնարավոր է, նրանք (ադրբեջանցիները-խմբ) եղել են այստեղ (Իսրայելում-խմբ), կամ մեր մասնագետներն են եղել այնտեղ (Ադրբեջանում-խմբ)՝ ցույց տալու, թե ինչպես կիրառել անօդաչու թռչող սարքերը: Դա հնարավոր է: Սակայն, ես չեմ հավատում, որ դա տեղի է ունեցել հակամարտության վերջին լարվածության ընթացքում: Մենք նման բան չենք անում»,- Մեդիամաքսին ասել է Շմուել Մեիրոմը:
Հայաստանում Իսրայելի դեսպան (նստավայրը՝ Երուսաղեմ) Շմուել Մեիրոմը Հայաստանում Իսրայելի դեսպան (նստավայրը՝ Երուսաղեմ) Շմուել Մեիրոմը
Դեսպանի փոխանցմամբ, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Իսրայելի պաշտոնական դիրքորոշումը հետեւյալն է.
«Մենք աջակցում ենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի՝ խաղաղության հասնելու ջանքերը: Մենք մնում ենք այս դիրքորոշմանը: Կարծում եմ՝ դուք չեք հանդիպել հակամարտության կողմերից մեկին Իսրայելի պաշտոնական աջակցության մասին տեղեկատվության կամ հայտարարության»:

Israel: We don’t usually help use our weapons against any country
Yerevan/Mediamax/. Azerbaijan lost 14 unmanned aerial vehicles (UAV) since it began military actions at the Line of Contact with NKR.
Rumours circulated that UAVs used by Azerbaijan were produced in Israel. There were specilations that Israeli specialists navigated the Israeli UAVs those days in Artsakh.
Armenian Defense Minister’s spokesman Artsrun Hovhannisyan told Mediamax that some of UAVs downed by Armenian side were of Israeli production.
Mediamax talked with Israeli Ambassador to Armenia (with residence in Jerusalem) Shmuel Meirom, asking him to comment on Israeli UAVs and information about possible involvement of Israeli specialists in their utilization.
“I don’t know about any specialist, staying in Azerbaijan during these days in order to help Azeri to activate the drones. I know nothing about it. I can’t reject or deny that Azeris used Israeli drones. It might be, because it is not a secret that we are selling Azerbaijan weapons. That is the only thing I can confirm,” Israeli Ambassador told Mediamax.
Shmuel Meirom added that Israel usually doesn’t use Israeli people, Israeli specialists in activating or using weapons against any country. “This is I can deny this definitely,” noted the Ambassador.
He doesn’t rule out the possibility that Azerbaijani Armed Forces had some training to activate the UAVs. “It might be that they were here, in Israel, or our specialists were there in order to show them how to activate the drones. It might be. But I don’t believe that this has happened during the recent escalation of the conflict. We are not used to do such things,” Shmuel Meirom told Mediamax.
Israeli Ambassador to Armenia (with residence in Jerusalem) Shmuel Meirom Israeli Ambassador to Armenia (with residence in Jerusalem) Shmuel Meirom
According to the Ambassador, Israeli official position in Nagorno-Karabakh conflict is the following:
“We are supporting OSCE Minsk Group in order to achieve peace. We are staying on this. I guess you have not seen any official support from Israel to one of the sides of conflict. We don’t take position on or another.”