Հայ դիվանագետը ՄԱԿ-ում ներկայացրել է Բաքվի ագրեսիայի հետեւանքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայ դիվանագետը ՄԱԿ-ի Տնտեսական եւ սոցիալական խորհրդի նիստում քննադատության է ենթարկել Արցախի դեմ Ադրբեջանի վերջին ռազմական ագրեսիան:
ՄԱԿ-ի Տնտեսական եւ սոցիալական խորհրդի Բնակչության եւ զարգացման հարցերով հանձնաժողովի 49-րդ հանդիպմանը, որ կայացել է ապրիլի 13-ին Նյու-Յորքում, Ադրբեջանի ներկայացուցիչն իր ելույթի ժամանակ անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը եւ դրա հետեւանքով Ադրբեջանում ապաստան գտած փախստականների եւ ներքին տեղահանվածների խնդրին:
Այդ հայտարարությանն ի պատասխան, ՄԱԿ-ում Հայաստանի ներկայացուցչության դիվանագետ Սոֆյա Սիմոնյանն ասել է, որ Ադրբեջանը չի դադարում օգտագործել ՄԱԿ-ի ձեւաչափը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շահարկման եւ մեղադրանքներ ներկայացնելու նպատակով:
Հայ դիվանագետի խոսքով` վերջին օրերի ընթացքում սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի ժամանակ Ադրբեջանը վնաս է հասցրել խաղաղ բանակցություններին եւ կոպտորեն խախտել միազգային մարդասիրական իրավունքը:
Սոֆյա Սիմոնյանը հանդիպման ժամանակ ներկաներին պատմել է Ադրբեջանի կողմից քաղաքացիական բնակչության թիրախավորման, մասնավորապես՝ տարեցների եւ երեխաների հանդեպ վայրագ գործողությունների մասին:
Նրա խոսքով` ապրիլի 10-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների ներկայությամբ կայացած զոհված զինվորների մարմինների փոխանակման ժամանակ արձանագրվել է, որ բոլոր հայ զինծառայողների մարմինները խոշտանգվել էին եւ անարգվել ադրբեջանցիների կողմից:
«Այս գործողությունները հանդիսանում են միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներ եւ համապատասխանում են «Իսլամական պետություն» եւ այլ ահաբեկչական խմբավորումների վայրագությունների չափանիշներին»,- ասել է հայ դիվանագետը:
Նա նաեւ հիշեցրել է, որ Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը համաձայնել էին հրադադարի խախտման միջադեպերի հետաքննության ներդրման մեխանիզմին, մինչդեռ Ադրբեջանը շարունակում է մերժել այն:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված վայրագություններն ու ռազմական հանցագործությունները փաստագրված են, եւ Ադրբեջանի ղեկավարությունն անմիջականորեն պատասխանատու է դրանց համար:

Армянский дипломат представила в ООН последствия агрессии Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армянский дипломат подвергла критике недавнюю военную агрессию Азербайджана против Арцаха на заседании Экономического и социального совета ООН.
На 49-й встрече Комиссии по вопросам населения и развития Экономического и социального совета ООН, которая состоялась 13 апреля в Нью-Йорке, представитель Азербайджана в своем выступлении поднял вопрос карабахского конфликта и возникшие в связи с ним проблемы беженцев и внутренних переселенцев в Азербайджане.
В ответ на данное заявление член армянской делегации в ООН Софья Симонян сказала, что Азербайджан не прекращает использовать формат ООН для манипулирования карабахским конфликтом и предъявления обвинений.
По словам армянского дипломата, развязав недавно военную агрессию, Азербайджан нанес ущерб мирным переговорам и грубо нарушил международное гуманитарное право.
Софья Симонян рассказала присутствующим о нападениях Азербайджана на мирное население, в частности, о варварских действиях в отношении стариков и детей.
По ее словам, 10 апреля в ходе обмена телами погибших военнослужащих в присутствии представителей МККК было зафиксировано, что тела всех армянских военных подверглись глумлению азербайджанской стороной.
«Эти действия являются грубым нарушением международного гуманитарного права и сопоставимы с варварством «Исламского государства» и других террористических группировок», - сказала армянский дипломат.
Она также напомнила, что Армения и Нагорный Карабах согласились на внедрение механизма расследования случаев нарушения режима прекращения огня, в то время как Азербайджан продолжает отказываться от него.
По ее словам, варварские действия и военные преступления, совершенные вооруженными силами Азербайджана, документально зафиксированы, и руководство Азербайджана несет прямую ответственность за них.