ԼՂ-ն իրավունք ունի ինքնապաշտպանվելու, ասել է Տոնոյանը ՆԱՏՕ-ում
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն այսօր ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում հանդիպել է դաշինքի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ դեսպան Ալեքսանդր Վերշբոուի հետ:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից, Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ իրականացրած ագրեսիայի մանրամասները՝ մասնավորապես նախապես պլանավորված նախահարձակ գործողությունները եւ այդ ընթացքում միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի խախտումներն ապացուցող հիմնավորումները:
Փոխնախարարը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը չի կարող կասեցվել ռազմական ուժի կիրառմամբ: Նա վերահաստատել է, որ համայն հայությունը մոբիլիզացված է եւ բոլոր միջոցներով կպաշտպանի այդ իրավունքը:
Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն իրավունք ունի ինքնապաշտպանվելու եւ բարելավելու իր անվտանգության միջավայրը:
Ալեքսանդր Վերշբոուն, բարձր գնահատելով Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը, հույս է հայտնել, որ այն կշարունակի պահպանել զարգացման դինամիկան:
Ապրիլի 22-ին Դավիթ Տոնոյանը կմասնակցի Հայաստան-ՆԱՏՕ «Պլանավորման եւ վերանայման գործընթաց» փաստաթղթի քննարկմանը:

У Нагорного Карабаха есть право на самоопределение, сказал Тоноян в НАТО
Ереван /Медиамакс/. Первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян сегодня в штаб-квартире НАТО встретился с заместителем генсека НАТО Александром Вершбоу.
Как сообщает пресс-служба минобороны Армении, Давид Тоноян представил подробности агрессии, совершенной Азербайджаном против Нагорного Карабаха в начале апреля, в частности, запланированные заранее наступательные действия, и привел аргументы, доказывающие нарушения норм международного права со стороны Азербайджана.
Замминистра отметил, что право Нагорного Карабаха на самоопределение не может быть отобрано с применением военной силы. Он подтвердил, что армяне всего мира мобилизованы и готовы встать на защиту этого права.
Давид Тоноян подчеркнул, что у народа Нагорного Карабаха есть право на самозащиту и укрепление своей безопасности.
Александр Вершбоу, высоко оценив нынешний уровень отношений Армения-НАТО, выразил надежду, что они сохранят динамику развития.
22 апреля Давид Тоноян примет участие в обсуждении документа Армения-НАТО «Процесс планирования и пересмотра».