ԼՂ-ն իրավունք ունի ինքնապաշտպանվելու, ասել է Տոնոյանը ՆԱՏՕ-ում
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն այսօր ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում հանդիպել է դաշինքի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ դեսպան Ալեքսանդր Վերշբոուի հետ:
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից, Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ իրականացրած ագրեսիայի մանրամասները՝ մասնավորապես նախապես պլանավորված նախահարձակ գործողությունները եւ այդ ընթացքում միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի խախտումներն ապացուցող հիմնավորումները:
Փոխնախարարը նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը չի կարող կասեցվել ռազմական ուժի կիրառմամբ: Նա վերահաստատել է, որ համայն հայությունը մոբիլիզացված է եւ բոլոր միջոցներով կպաշտպանի այդ իրավունքը:
Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն իրավունք ունի ինքնապաշտպանվելու եւ բարելավելու իր անվտանգության միջավայրը:
Ալեքսանդր Վերշբոուն, բարձր գնահատելով Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը, հույս է հայտնել, որ այն կշարունակի պահպանել զարգացման դինամիկան:
Ապրիլի 22-ին Դավիթ Տոնոյանը կմասնակցի Հայաստան-ՆԱՏՕ «Պլանավորման եւ վերանայման գործընթաց» փաստաթղթի քննարկմանը:

Photo: http://nato.int/
According to Armenian Defense Ministry press service, Davit Tonoyan presented the details of the aggression Azerbaijan conducted against Nagorno-Karabakh in early April, partucilarly planned attacks and arguments proving violations of the international humanitarian law during the attacks.
The Deputy Minister noted that the right of self-determination of NKR cannot be annulled by use of force. He reaffirmed that Armenians around the world are mobilized and will defend that right through any means.
Davit Tonoyan stressed that the people of NKR have a right to defend themselves and improve their safety environment.
Alexander Vershbow appreciated the current level of Armenia-NATO relations and expressed a hope that they will maintain the development dynamics.
Davit Tonoyan will participate in the discussion of Armenia-NATO Planning and Review Process on April 22.