ԱԳՆ. ԼՂՀ ճանաչման դեպքում ՀՀ նախագահը կտեղեկացնի գործընկերներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտգործնախարարությունն այսօր հայտարարություն է տարածել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման օրենսդրական նախաձեռնության վերաբերյալ կառավարության եզրակացության վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարությունն այսօր հավանություն էր տվել «Արցախի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ կառավարության եզրակացության նախագծին:
«ՀՀ Ազգային ժողովի երկու պատգամավորների` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման մասին նախաձեռնության վերաբերյալ կառավարության եզրակացության շուրջ ասեկոսեներն անտեղի են: Կառավարության եզրակացությունը չի նշանակում հավանություն այդ նախաձեռնությանը։ Հայաստանը բազմիցս հստակ հայտարարել է, թե որ դեպքում կճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը։
Որպես կանխատեսելի եւ վստահելի գործընկեր՝ նման կարեւոր որոշման կայացման պարագայում Հայաստանի Հանրապետության նախագահը նախապես կտեղեկացնի իր գործընկերներին, առաջին հերթին` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարներին:
Մենք հուսով ենք, որ Ադրբեջանն իր մեջ բանականություն կգտնի եւ զերծ կմնա ապրիլի սկզբին սանձազերծած արկածախնդրության կրկնությունից: Ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանքի բացակայության գիտակցմամբ է միայն հնարավոր վերադարձնել գործընթացը բանակցային դաշտ եւ գտնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրագործման արդար եւ արդյունավետ ուղին»,- ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

МИД Армении: В случае признания НКР президент заранее сообщит партнерам - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министерство иностранных дел Армении сделало сегодня заявление в связи с заключением правительства по законодательной инициативе о признании Нагорно-Карабахской Республики.
Напомним, что правительство Армении сегодня одобрило заключение по проекту закона Армении «О признании Республики Арцах».
«Слухи вокруг заключения правительства по поводу инициативы двух депутатов Национального собрания Армении по признанию Нагорно-Карабахской Республики не обоснованны. Заключение правительства не означает одобрения этой инициативы. Армения неоднократно четко заявляла, в каком случае признает Нагорно-Карабахскую Республику.
Как предсказуемый и надежный партнер, в случае принятия подобного решения президент Армении заранее поставит в известность своих партнеров, и, в первую очередь, руководителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Мы надеемся, что Азербайджану хватит рассудительности воздержаться от повторения авантюры, предпринятой в начале апреля. Только с осознанием отсутствия альтернативы мирному урегулированию Карабахского конфликта возможно вернуть процесс в переговорное поле и найти справедливый и эффективный путь для полноценной реализации права народа Нагорного Карабаха на самоопределение», - говорится в заявлении МИД.