Նալբանդյան. Բաքվում հակասում են Վիեննայի հայտարարությանը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը արդյունավետ է գնահատել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների՝ Վիեննայում կայացած հանդիպումը:
Այս մասին Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է Եվրոպական միության եւ Արեւելյան գործընկերության արտգործնախարարների 7-րդ հանդիպման շրջանակում:
«Վիեննայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ անցյալ շաբաթ կայացած հանդիպումը արդյունավետ էր՝ հստակ համաձայնություններով եւ հանձնառություններով, ներառյալ՝ 1994-1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերի անվերապահ իրականացումը, հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացումը»,- ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նա ընդգծել է, որ հանդիպումից օրեր անց ադրբեջանական պաշտոնյաները դրա արդյունքը կասկածի տակ դնող ապարդյուն փորձեր են կատարում`«ներկայացնելով իրենց սեփական խեղաթյուրված մեկնաբանությունները, որոնք հակասում են հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ համանախագահ երկրների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների կողմից արված համատեղ հայտարարությանը»:
Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքով՝ Բաքուն շինծու մեղադրանքներով փորձում է շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը ադրբեջանական զինուժի կողմից գործած հանցագործություններից եւ մարդու իրավունքների կոպտագույն ոտնահարումների աղաղակող փաստերից։
«Հայաստանը համանախագահ երկրների հետ միասին անելու է առավելագույնը` կյանքի կոչելու Վիեննայում ձեռք բերված համաձայնությունները եւ շարունակելու ղարաբաղյան հիմնահարցի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանն ուղղված ջանքերը»,- նշել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Налбандян: в Баку противоречат Венскому заявлению - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян назвал продуктивной встречу президентов Армении и Азербайджана в Вене.
Эдвард Налбандян заявил об этом на встрече глав МИД стран Европейского Союза и Восточного партнерства.
«Встреча президентов Армении и Азербайджана в Вене была продуктивной, с четкими обязательствами, включая безоговорочное соблюдение соглашений о перемирии 1994-1995 гг., внедрение механизмов расследования, расширение возможностей команды личного представителя Действующего председателя ОБСЕ», - сказал глава МИД Армении.
Он подчеркнул, что уже через несколько дней после встречи в Вене азербайджанские руководители стали делать тщетные попытки поставить под сомнение ее результаты, «представляя свои искаженные представления, противоречащие совместному заявлению высокопоставленных представителей стран-сопредседателей».
По словам Эдварда Налбандяна, ложными обвинениями Баку старается отвлечь внимание мирового сообщества от преступлений, совершенных вооруженными силами Азербайджана и грубейших нарушений прав человека.
«Армения вместе со странами-сопредседателями Минской группы будет делать все возможное, чтобы осуществить достигнутые в Вене соглашения и продолжить усилия по исключительно мирному урегулированию карабахского конфликта», -  отметил Эдвард Налбандян.