ՀՀ ԱԳՆ-ն հակադարձել է Բաքվին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորվելու է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման շրջանակում:
«Բավական է անընդմեջ աղավաղել բանակցային գործընթացի էությունը: Ադրբեջանի ղեկավարությունը վաղուց պետք է հասկանար, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորվելու է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման և Ադրբեջանի՝ ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ագրեսիա կիրառելու համար պատասխանատվության շրջանակում»,- ասել է փոխարտգործնախարարը՝ Արմենպրեսի համար մեկնաբանելով Բաքվից հնչող հայտարարություններն առ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հայտարարությանը՝ օգոստոսին Փարիզում ամենաբարձր մակարդակով հանդիպման անցկացման վերաբերյալ, Շավարշ Քոչարյանն ասել է.
«Մենք բարձր ենք գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր համանախագահ երկրների ջանքերը՝ ուղղված ամենաբարձր մակարդակով հանդիպումների կազմակերպմանը: Այդուհանդերձ, առնվազն կոռեկտ չէ, երբ ֆրանսիական կողմի՝ համաձայնեցման փուլում գտնվող առաջարկության մասին բարձրաձայնում է ոչ թե հենց հրավիրող կողմը, այլ հրավիրյալներից մեկը»:

Yerevan urges Baku to stop distorting the essence of the talks
Yerevan /Mediamax/. Deputy Foreign Minister of Armenia Shavarsh Кocharyan stated that the Nagorno-Karabakh conflict will be resolved within the framework of implementation of the Artsakh people’s right to self-determination.
“It is enough to distort the essence of the negotiation process. It is high time the Azerbaijani leadership understands that the Nagorno-Karabakh issue will be resolved within the framework of implementation of the right of the people of Nagorno-Karabakh to self-determination and Azerbaijan’s responsibility for the aggression against the self-determined Nagorno-Karabakh Republic,” said Deputy Foreign Minister, while answering the questions from Armenpress on statements voiced in Baku that the NK conflict should be resolved within the framework of territorial integrity of Azerbaijan.
Touching upon the statement of Azerbaijani Foreign Minister regarding a meeting on the highest level in August in Paris, Shavarsh Кocharyan said:
“We highly value the efforts of all the OSCE Minsk Group Co-Chair countries aimed at organizing  meetings on the highest level. However, to say the least, it is improper, when not France - the inviting side, but one of the invitees voices the French proposal which is still under consideration.”