ՀՀ ԱԳՆ-ն հակադարձել է Բաքվին
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորվելու է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման շրջանակում:
«Բավական է անընդմեջ աղավաղել բանակցային գործընթացի էությունը: Ադրբեջանի ղեկավարությունը վաղուց պետք է հասկանար, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորվելու է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման և Ադրբեջանի՝ ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ագրեսիա կիրառելու համար պատասխանատվության շրջանակում»,- ասել է փոխարտգործնախարարը՝ Արմենպրեսի համար մեկնաբանելով Բաքվից հնչող հայտարարություններն առ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հայտարարությանը՝ օգոստոսին Փարիզում ամենաբարձր մակարդակով հանդիպման անցկացման վերաբերյալ, Շավարշ Քոչարյանն ասել է.
«Մենք բարձր ենք գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բոլոր համանախագահ երկրների ջանքերը՝ ուղղված ամենաբարձր մակարդակով հանդիպումների կազմակերպմանը: Այդուհանդերձ, առնվազն կոռեկտ չէ, երբ ֆրանսիական կողմի՝ համաձայնեցման փուլում գտնվող առաջարկության մասին բարձրաձայնում է ոչ թե հենց հրավիրող կողմը, այլ հրավիրյալներից մեկը»:

Ереван призвал Баку «не извращать суть переговорного процесса»
Ереван /Медиамакс/. Замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян заявил, что карабахский конфликт будет урегулирован в рамках права народа Арцаха на самоопределение.
«Хватит постоянно извращать суть переговорного процесса. Руководству Азербайджана давно пора понять, что нагорно-карабахский конфликт будет разрешен в рамках реализации права народа Нагорного Карабаха на самоопределение и ответственности Азербайджана за агрессию против самоопределившейся Нагорно-Карабахской Республики», - сказал замминистра, комментируя для Арменпресс звучащие в Баку заявления о том, что конфликт должен быть урегулирован в рамках территориальной целостности Азербайджана.
Говоря о заявлении главы МИД Азербайджана о проведении в августе встречи на высшем уровне в Париже, Шаварш Кочарян сказал:
«Мы высоко оцениваем усилия всех стран сопредседателей Минской группы ОБСЕ по организации встреч на высшем уровне. Однако считаю про меньшей мере некорректным, что находящееся в стадии согласования предложение французской стороны озвучивает не приглашающая сторона, а одна из приглашаемых».