Զանիեր. պայմանավորվածությունները պետք է իրագործվեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերն այսօր ասել է, որ, եթե ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակը կրկին վատթարանա, դրա ողջ պատասխանատվությունը կրելու են կողմերը:
ԵԱՀԿ Նախարարական խորհրդի ընթացքում կայացած ասուլիսում պատասխանելով Մեդիամաքսի թղթակցի հարցին` Լամբերտո Զանիերն ասել է, որ իրավիճակն այժմ էլ մտահոգիչ է:
«Նույնիսկ կայունացումից հետո ծանր զինատեսակներ են կիրառվում, ինչի հետեւանքով կան տուժողներ քաղաքացիական բնակչության շրջանում»,- ասել ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղարը:
Նրա խոսքով, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն առաջարկներ է ներկայացրել, որոնց շուրջ համաձայնության են եկել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները, այն է` ուժեղացնել ԵԱՀԿ դաշտային առաքելությունը, ավելացնել դիտորդների թիվը, ներդնել պատահարների հետաքննության մեխանիզմը:
«Բայց հիմնական հարցն այն է, որ առաջընթացը հնարավոր է միայն կողմերի ցանկությամբ: Մենք չենք կարող որոշում պարտադրել, այլ կարող ենք միայն աջակցել այդ գործընթացին: Ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել համանախագահ-երկրների երեկվա հայտարարության կարեւոր մի դրույթի վրա. եթե տեղում իրավիճակը վատթարանա, դա կլինի միմիայն կողմերի պատասխանատվությունը, որոնք չեն օգտվել առաջընթացի հնարավորությունից»,- ասել է Զանիերը:
Նրա խոսքով, ձեռք բերված պայմանավորվածությունները պետք է իրագործվեն, հակառակ դեպքում կա վտանգ, որ իրավիճակը ավելի կվատթարանա, ինչը չի բխում կողմերի շահերից:

Ереван /Медиамакс/. Генсек ОБСЕ Ламберто Заньер сказал сегодня в Гамбурге, что если ситуация в Карабахе снова обострится, ответственность за это ляжет на стороны стороны конфликта.
Отвечая сегодня на вопрос спецкора Медиамакс, Ламберто Заньер сказал, что нынешняя ситуация вызывает беспокойство.
«Даже после стабилизации применяется тяжелое вооружение, из-за чего есть пострадавшие среди гражданского населения», - сказал генсек ОБСЕ.
По его словам, Минская группа ОБСЕ выступила с предложениями, с которыми на встречах в Вене и Санкт-Петербурге согласились президенты Армении и Азербайджана: усилить полевую миссию ОБСЕ, увеличить число наблюдателей, внедрить систему расследования инцидентов.
«Но главный вопрос заключается в том, что прогресс возможен только при желании сторон. Мы не можем навязать решение – мы можем только оказывать поддержку процессу. Хочу обратить ваше внимание на важное положение вчерашнего заявления стран-сопредседателей: если ситуация на месте ухудшится, ответственность понесут стороны конфликта, которые не воспользовались возможностью добиться прогресса», - сказал Ламберто Заньер.
По его словам, достигнутые договоренности должны быть реализованы, в обратном случае существует опасность дальнейшего обострения ситуации, что не исходит из интересов сторон.