Զանիեր. պայմանավորվածությունները պետք է իրագործվեն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերն այսօր ասել է, որ, եթե ղարաբաղյան հակամարտության գոտում իրավիճակը կրկին վատթարանա, դրա ողջ պատասխանատվությունը կրելու են կողմերը:
ԵԱՀԿ Նախարարական խորհրդի ընթացքում կայացած ասուլիսում պատասխանելով Մեդիամաքսի թղթակցի հարցին` Լամբերտո Զանիերն ասել է, որ իրավիճակն այժմ էլ մտահոգիչ է:
«Նույնիսկ կայունացումից հետո ծանր զինատեսակներ են կիրառվում, ինչի հետեւանքով կան տուժողներ քաղաքացիական բնակչության շրջանում»,- ասել ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղարը:
Նրա խոսքով, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն առաջարկներ է ներկայացրել, որոնց շուրջ համաձայնության են եկել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները, այն է` ուժեղացնել ԵԱՀԿ դաշտային առաքելությունը, ավելացնել դիտորդների թիվը, ներդնել պատահարների հետաքննության մեխանիզմը:
«Բայց հիմնական հարցն այն է, որ առաջընթացը հնարավոր է միայն կողմերի ցանկությամբ: Մենք չենք կարող որոշում պարտադրել, այլ կարող ենք միայն աջակցել այդ գործընթացին: Ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել համանախագահ-երկրների երեկվա հայտարարության կարեւոր մի դրույթի վրա. եթե տեղում իրավիճակը վատթարանա, դա կլինի միմիայն կողմերի պատասխանատվությունը, որոնք չեն օգտվել առաջընթացի հնարավորությունից»,- ասել է Զանիերը:
Նրա խոսքով, ձեռք բերված պայմանավորվածությունները պետք է իրագործվեն, հակառակ դեպքում կա վտանգ, որ իրավիճակը ավելի կվատթարանա, ինչը չի բխում կողմերի շահերից:

Zannier: Agreements on NK issue must be fulfilled - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. OSCE Secretary General Lamberto Zannier said today that if the situation in the NK conflict zone deteriorated again, the parties of the conflict would bear full responsibility.
At a news conference at the OSCE Ministerial Council in Hamburg Lamberto Zannier said in his answer to the question from Mediamax correspondent that the situation was concerning.
“Heavy weapons are applied even after the situation stabilized, which leads to suffering among the civilian population,” OSCE Secretary General said.
According to him, the OSCE Minsk Group made proposals that Presidents of Armenia and Azerbaijan agreed upon, which is strengthening of the OSCE field mission, increase of the observers’ number, and introduction of the incident investigation mechanism.
“However, the main issue is that progress is possible only with the wish of both sides. We cannot impose a decision; we can only assist in the process of decision making. I would like to draw your attention to an important point in the statement made by the Co-Chair states yesterday – if the situation on the spot worsens, it will be solely the responsibility of the parties that did not use the opportunity for progress,” Zannier said.
According to him, the reached agreements must be fulfilled, as otherwise there is a danger of further deterioration, which is not in the parties’ interest.