Բացահայտվել են Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի դեմ Բաքվի քայլերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրությանը ակնհայտ սուտ տեղեկություններ տրամադրել այն մասին, թե ինչու է խոչընդոտում Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի մանդատի երկարաձգմանը:
Այդ մասին է վկայում 2016 թվականի դեկտեմբերի 31-ին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում կայացած քննարկումների արձանագրությունը:
Նիստի սկզբում նախագահողը նշում է, որ մեկ պատվիրակություն (Ադրբեջանը-խմբ.) հարց է բարձրացրել այն մասին, որ Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի նախատեսվող գործունեությունը ականազերծման ոլորտում չի համապատասխանում գրասենյակի մանդատին:
Այնուհետեւ նախագահողը տեղեկացնում է, որ ԵԱՀԿ Գերմանական նախագահությունը ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակ էր գործուղել իր հատուկ պատվիրակին: «Հիմնվելով նրա ներկայացրած փաստերի վրա, մենք եզրակացրեցինք, որ խնդրի առարկա դարձած գործունեությունը չի հակասում գրասենյակի մանդատին», - ասել է նախագահողը:
Նա նաեւ տարակուսանք է հայտնել այն կապակցությամբ, որ
Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի մանդատի երկարաձգման հարցը չի լուծվել, «չնայած որ բովանդակային առումով գտնվել է բոլորի համար ընդունելի լուծում, եւ մնացած խնդիրները բացառապես ընթացակարգային բնույթի են»:
«Ճկունության բացակայությունը նույնիսկ այն պայմաններում, երբ տրվել են բովանդակությանը վերաբերող հարցերի պատասխանները, վնաս են հասցնում մեր աշխատանքին, համագործակցություն եւ անվտանգություն խթանելու մեր ընդհանուր ջանքերին: Եթե նման վերաբերմունքը շարունակվի կամ դառնա տարածված, դա ԵԱՀԿ-ն անգործունակ կդարձնի», - ասել էր Գերմանիան ներկայացնող նախագահողը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում:
Նիստում Ադրբեջանի ներկայացուցիչը պնդել էր, որ չի պատրաստվում տալ իր համաձայնությունը Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի մանդատի երկարաձգման համար, քանի որ վերջինս մտադիր է զբաղվել ականազերծմանը վերաբերող գործունեությամբ, ինչը «հստակ հետճգնաժամային վերականգնման միջոցառում է»:
Մասնավորապես, Ադրբեջանին չի գոհացնում այն փաստը, որ ԵԱՀԿ գրասենյակը աջակցում է Հայաստանի Մարդասիրական ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոնին, որը ականազերծման աշխատանքներ է տանում Ադրբեջանին սահմանակից Հայաստանի բնակավայրերում:
Ադրբեջանի ներկայացուցիչը ափսոսանք էր հայտնել, որ բանակցությունները ԵԱՀԿ գործող գերմանական եւ ապագա ավստրիական նախագահության եւ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի մասնակցությամբ չեն տվել Բաքվի ցանկալի արդյունքը:
Մասնավորապես, Բաքուն ցանկանում էր, որ ԵԱՀԿ գործող գերմանական եւ ապագա ավստրիական նախագահությունները հանդես գային համատեղ փաստաթղթով, որով կոչ կանեին ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակին դադարեցնել ականազերծմանը վերաբերող գործունեությունը:
Հայաստանի ներկայացուցիչն, իր հերթին, ասել էր, որ Ադրբեջանը ԵԱՀԿ ընկալում է «որպես մարտադաշտ՝ պատանդ վերցնելու ոճով հակամարտության մասին իր պատկերացումները ներկայացնելու համար»:
«Մենք չենք կարող տպավորություն ստեղծել, որ հանդուրժելու ենք Ադրբեջանի քայքայիչ քայլերը եւ կոնսենսուսի սկզբունքի չարաշահումը», - շեշտել էր Հայաստանի ներկայացուցիչը:

Baku’s moves against OSCE Office in Yerevan are revealed - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Azerbaijan is trying to provide false information to the international community regarding the reason it hinders extension of the mandate of the OSCE Office in Yerevan.
This is evident from the journal of the discussions that the OSCE Permanent Council held on December 31, 2016.
At the beginning of the meeting the Chairperson noted that “one delegation” (Azerbaijan – editor) raised concerns that a planned activity of the OSCE Office in Yerevan in the field of humanitarian demining.
The Chairperson then informed that the German Chairmanship sent a Special Representative to Yerevan: “Based on his findings, we came to the conclusion that the activity in question does not fall outside the Mission’s mandate.”
He also found it “highly regrettable” that it hadn’t been possible yet to agree on the extension of the mandate of the Office in Yerevan, “in terms of substance, a solution acceptable to everyone has been found”, and “the remaining questions are of purely procedural nature”.
“The lack of flexibility even when concerns of substance have been met is detrimental to our work and to our common endeavours in promoting security and co-operation. Should such attitudes continue or become general practice, it would render the OSCE dysfunctional,” said the German Chairperson at the meeting of the OSCE Permanent Council.
The Azerbaijani delegation claimed it was not in a position to support extension of the mandate of the OSCE Office in Yerevan, as it had been drawn into the demining-related activity, “which is clearly a post-conflict rehabilitation measure”.
In particular, Azerbaijan is unhappy with the OSCE Office allegedly extending support to Armenia’s Centre for Humanitarian Demining and Expertise in settlements on the border with Azerbaijan.
The Azerbaijani delegation expressed regret over the fact that intensive consultations with the German and incoming Austrian OSCE Chairmanships, with participation of the Secretary General, did not produce a result that would accommodate the concerns of Baku.
Specifically, Baku expected the current and incoming Chairmanships to issue a joint political guidance for the OSCE field mission in Yerevan, instructing it to terminate its de-mining related activities.
The Armenian delegation stated in its turn that the OSCE is conceived by Azerbaijan as a “battlefield to promote its conflict perceptions by hostage taking attitude”.
“We cannot create such an impression that OSCE damaging steps and misuse of the principle of consensus by Azerbaijan should be further tolerated,” the Armenian side stressed.