Բացահայտվել են Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի դեմ Բաքվի քայլերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրությանը ակնհայտ սուտ տեղեկություններ տրամադրել այն մասին, թե ինչու է խոչընդոտում Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի մանդատի երկարաձգմանը:
Այդ մասին է վկայում 2016 թվականի դեկտեմբերի 31-ին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում կայացած քննարկումների արձանագրությունը:
Նիստի սկզբում նախագահողը նշում է, որ մեկ պատվիրակություն (Ադրբեջանը-խմբ.) հարց է բարձրացրել այն մասին, որ Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի նախատեսվող գործունեությունը ականազերծման ոլորտում չի համապատասխանում գրասենյակի մանդատին:
Այնուհետեւ նախագահողը տեղեկացնում է, որ ԵԱՀԿ Գերմանական նախագահությունը ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակ էր գործուղել իր հատուկ պատվիրակին: «Հիմնվելով նրա ներկայացրած փաստերի վրա, մենք եզրակացրեցինք, որ խնդրի առարկա դարձած գործունեությունը չի հակասում գրասենյակի մանդատին», - ասել է նախագահողը:
Նա նաեւ տարակուսանք է հայտնել այն կապակցությամբ, որ
Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի մանդատի երկարաձգման հարցը չի լուծվել, «չնայած որ բովանդակային առումով գտնվել է բոլորի համար ընդունելի լուծում, եւ մնացած խնդիրները բացառապես ընթացակարգային բնույթի են»:
«Ճկունության բացակայությունը նույնիսկ այն պայմաններում, երբ տրվել են բովանդակությանը վերաբերող հարցերի պատասխանները, վնաս են հասցնում մեր աշխատանքին, համագործակցություն եւ անվտանգություն խթանելու մեր ընդհանուր ջանքերին: Եթե նման վերաբերմունքը շարունակվի կամ դառնա տարածված, դա ԵԱՀԿ-ն անգործունակ կդարձնի», - ասել էր Գերմանիան ներկայացնող նախագահողը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում:
Նիստում Ադրբեջանի ներկայացուցիչը պնդել էր, որ չի պատրաստվում տալ իր համաձայնությունը Երեւանում ԵԱՀԿ գրասենյակի մանդատի երկարաձգման համար, քանի որ վերջինս մտադիր է զբաղվել ականազերծմանը վերաբերող գործունեությամբ, ինչը «հստակ հետճգնաժամային վերականգնման միջոցառում է»:
Մասնավորապես, Ադրբեջանին չի գոհացնում այն փաստը, որ ԵԱՀԿ գրասենյակը աջակցում է Հայաստանի Մարդասիրական ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոնին, որը ականազերծման աշխատանքներ է տանում Ադրբեջանին սահմանակից Հայաստանի բնակավայրերում:
Ադրբեջանի ներկայացուցիչը ափսոսանք էր հայտնել, որ բանակցությունները ԵԱՀԿ գործող գերմանական եւ ապագա ավստրիական նախագահության եւ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի մասնակցությամբ չեն տվել Բաքվի ցանկալի արդյունքը:
Մասնավորապես, Բաքուն ցանկանում էր, որ ԵԱՀԿ գործող գերմանական եւ ապագա ավստրիական նախագահությունները հանդես գային համատեղ փաստաթղթով, որով կոչ կանեին ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակին դադարեցնել ականազերծմանը վերաբերող գործունեությունը:
Հայաստանի ներկայացուցիչն, իր հերթին, ասել էր, որ Ադրբեջանը ԵԱՀԿ ընկալում է «որպես մարտադաշտ՝ պատանդ վերցնելու ոճով հակամարտության մասին իր պատկերացումները ներկայացնելու համար»:
«Մենք չենք կարող տպավորություն ստեղծել, որ հանդուրժելու ենք Ադրբեջանի քայքայիչ քայլերը եւ կոնսենսուսի սկզբունքի չարաշահումը», - շեշտել էր Հայաստանի ներկայացուցիչը:

Раскрыты действия Баку против офиса ОБСЕ в Ереване - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Азербайджан пытается навязать мировой общественности очевидную ложь о причинах, по которым препятствует продлению мандата офиса ОБСЕ в Ереване.
Об этом свидетельствует протокол обсуждений заседания Постоянного совета ОБСЕ, состоявшегося 31 декабря 2016 года.
В начале заседания председатель отметил, что одна из делегаций (Азербайджан – ред.) подняла вопрос о том, что запланированная деятельность ереванского офиса ОБСЕ в области разминирования не соответствует мандату организации.
Затем он сообщил, что германское председательство ОБСЕ направило в ереванский офис специального делегата. «Основываясь на представленных им фактах, мы пришли к выводу, что деятельность, ставшая предметом спора, не противоречит мандату офиса»,- сказал председатель.
Он также выразил недовольство тем фактом, что вопрос продления мандата ереванского офиса ОБСЕ не решен, «хотя найдено приемлемое для всех в содержательном плане решение, а все остальные проблемы носят исключительно процедурный характер».
«Отсутствие гибкости даже в том случае, когда даны ответы на существенные вопросы, наносят вред нашей работе и нашим общим усилиям по стимулированию сотрудничества и безопасности. Если подобное отношение продолжится или получит распространение, это приведет к недееспособности ОБСЕ»,- сказал представляющий Германию председательствующий на заседании Постоянного совета ОБСЕ.
Представитель Азербайджана на заседании заявил, что не собирается давать согласие на продление мандата ереванского офиса ОБСЕ, поскольку офис планирует деятельность, связанную с разминированием, что «является очевидным мероприятием по посткризисной реабилитации».
В частности, Азербайджан недоволен тем фактом, что офис ОБСЕ поддерживает армянский Центр гуманитарного разминирования и экспертизы, который проводит работы по разминированию в армянских населенных пунктах, находящихся на границе с Азербайджаном.
Представитель Азербайджана выразил сожаление, что переговоры с действующим германским и будущим австрийским председательствами с участием генсека ОБСЕ не дали желательного для Баку результата.
В частности, Баку добивался, чтобы действующее и будущее председательства ОБСЕ выступили с совместным политическим документом, в котором призвали бы ереванский офис ОБСЕ прекратить деятельность, связанную с разминированием.
Представитель Армении, в свою очередь, сказал, что Азербайджан воспринимает ОБСЕ как «поле боя».
«Мы не должны создавать впечатление, что намерены и дальше терпеть разрушительные действия Азербайджана и злоупотребление им принципа консенсуса»,- подчеркнул представитель Армении.