Հրապարակվել է Ալխանլուի մոտ տեղակայված կայանքների տեսանյութը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ Պաշտպանության բանակն այսօր տեսանյութ է հրապարակել, որում երեւում է Ալխանլու բնակավայրին կից տարածքում տեղակայված հրանոթը:
Պաշտպանության բանակում կրկին ընդգծել են, որ իրենք երբեք քաղաքացիական բնակչությանը եւ օբյեկտները չեն թիրախավորել:
«Բայց երբ հակառակորդը, իր բնակչությունն օգտագործելով որպես կենդանի վահան, խաղաղ բնակավայրերում տեղակայված կրակակետերից կրակ է վարում արցախյան դիրքապահների ուղղությամբ, այդ կրակակետերը այսուհետ եւս լռեցվելու են»,- ասված է հաղորդագրությունում:
Անդրադառնալով հուլիսի 6-ին Ադրբեջանում հավատարմագրված ռազմական կցորդների եւ օտարերկրյա ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների այցին Ալխանլու բնակավայր, որտեղ իբր նրանց են տրամադրվել ադրբեջանական կրակակետերի եւ ռազմական շտաբի բացակայության մասին «անհերքելի» ապացույցներ, ՊԲ-ն նշել է, որ Ադրբեջանում միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու մարտավարությունը նոր երեւույթ չէ:
«Դեռեւս 2016թ. ապրիլյան ռազմագործողություններից հետո կազմակերպվեց վերջիններիս այցը Ջոջուկ Մարջանլու բնակավայր, որտեղ նրանց ներկայացվեց ադրբեջանական «փառահեղ» բանակի հաջողությունները, որոնց արդյունքում «ազատագրվել» է այդ բնակավայրը: Մինչդեռ Ջոջուկ Մարջանլուն ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության տակ էր գտնվում 1994թ. հունվարից ի վեր»,- նշել են Պաշտպանության բանակում:

Опубликовано видео о расположенных близ Алханлу гаубицах - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Армия обороны НКР опубликовала сегодня видео, в котором виден расположенный у села Алханлу танк.
В Армии обороны еще раз подчеркнули, что они никогда не целились в гражданское население и объекты.
«Но когда противник, используя свое население в качестве живого щита, открывает огонь с военных позиций, расположенных в мирных поселениях, в направлении арцахских военнослужащих, эти позиции также будут усмиряться и впредь»,- говорится в сообщении.
Говоря о визите 6 июля аккредитованных в Азербайджане военных атташе и представителей иностранных СМИ в Алханлу, где им якобы были предоставлены «неоспоримые» доказательства об отсутствии азербайджанских позиций и военного штаба, Армия обороны отметила, что стратегия обмана международного сообщества - не новое явление в Азербайджане.
«Еще в 2016 году после апрельских военных действий был организован их визит в поселение Джоджук Марджанлу, где им были представлены успехи «доблестной» азербайджанской армии, в результате которых было «освобождено» это село. Между тем Джоджук Марджанлу находится под контролем вооруженных сил Азербайджана с января 1994 года»,- отметили в Армии обороны НКР.