Արցախի Ազգային ժողովը հատուկ նիստ կգումարի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 7-ին հատուկ նիստ կգումարի՝ նվիրված Արցախի նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը:
Ս.թ. հուլիսի 19-ին Արցախի Ազգային ժողովը փակ գաղտնի քվեարկությամբ նախագահ էր ընտրել գործող նախագահ Բակո Սահակյանին: Քվեարկությանը մասնակցած 32 պատգամավորից 28-ը քվեարկել էին նրա օգտին։
Ս.թ. փետրվարի 20-ին անցկացված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի արդյունքում Արցախում հաստատվել է կառավարման լիարժեք նախագահական համակարգ:
Նոր Սահմանադրությամբ 2017-2020 թթ. ընկած ժամանակահատվածը երկրի համար սահմանվել է անցումային շրջան, որի ընթացքում օրենսդրությունն ու կառավարման կարգը պետք է համապատասխանեցվեն կառավարման նոր մոդելին:
Արցախում որոշել էին անցումային ժամանակաշրջանի համար նախագահ ընտրել ոչ թե համաժողովրդական քվեարկությամբ, այլ՝ Ազգային ժողովի կողմից։

Парламент Арцаха проведет специальное заседание - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Национальное собрание Арцаха 7 сентября проведет специальное заседание, посвященное вступлению президента Арцаха в должность.
19 июля текущего года Национальное собрание Арцаха тайным голосованием избрало президентом действующего президента Бако Саакяна. 28 из 32 депутатов, участвовавших в голосовании, проголосовало за его кандидатуру.
В результате проведенного 20 февраля текущего года референдума в Арцахе была установлена полная президентская система правления.
Согласно новой Конституции, промежуток с 2017 по 2020 г. установлен как переходный период, в течение которого законодательство и система правления должны быть приведены в соответствие с новой моделью.
В Арцахе было решено избрать президента на переходный период в Национальном собрании, а не всенародным голосованием.
Бако Саакян является президентом НКР с 7 сентября 2007 года, он был переизбран на этот пост в 2012 году.