Հայաստանը կոչ է անում «սանձել» Ադրբեջանին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանն ասել է, որ «Բաքվի կողմից իրավիճակի լարմանը միտված գործողությունները, զուգակցվելով ռազմատենչ հռետորաբանության հետ, խաթարում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ու միջազգային հանրության կողմից խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձեւավորմանն ուղղված ջանքերը»:
Տիգրան Բալայանն այդ մասին ասել է՝ մեկնաբանելով սեպտեմբերի 19-ին տեղի ունեցած միջադեպը, որի հետեւանքով ադրբեջանական կողմի կրակոցներից Հայաստանի Տավուշի մարզում զոհվել էր ՀՀ զինծառայող, շարքային Հայկազ Մաթեւոսյանը։
«Խստորեն դատապարտելով Ադրբեջանի քայլերը՝ միջազգային հանրության՝ առաջին հերթին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ուշադրությունն ենք հրավիրում իրադրության հետագա սրումը կանխելու նպատակով Բաքվին սանձելու եւ կառուցողական դաշտ բերելու հրատապ անհրաժեշտության վրա», - հայտարարել է ԱԳՆ խոսնակը:

Армения призвала «обуздать» Азербайджан - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян заявил, что «действия Баку, нацеленные на эскалацию ситуации и чередующиеся воинственной риторикой, подрывают усилия стран-сопредседателей и международного сообщества по формированию способствующей миру атмосферы».
Тигран Балаян заявил об этом, комментируя инцидент 19 сентября, в результате которого в Тавушской области Армении от выстрела с азербайджанской стороны погиб армянский военнослужащий, рядовой Айказ Матевосян.
«Решительно осуждая действия Азербайджана, мы обращаем внимание международного сообщества, прежде всего, сопредседателей Минской группы ОБСЕ, на немедленную необходимость обуздать Баку и вернуть его в конструктивное русло с целью предотвращения дальнейшей эскалации ситуации», - подчеркнул пресс-секретарь МИД.