Արցախի ԱԳՆ գործունեությունը «հասնում է նոր մակարդակի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն այսօր ասել է, որ միջազգային կառույցներում Արցախի ԱԳՆ գործունեությունը հասնում է նոր մակարդակի:
«Արցախյան կողմը սկսել է, առաջին հերթին՝ մարդու իրավունքների ոլորտին առնչվող միջազգային համաձայնագրերի դրույթների իրականացման վերաբերյալ ազգային զեկույցներ ներկայացնելու գործընթաց»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է նախարարը:
Անդրադառնալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին՝ Մասիս Մայիլյանն ասել է, որ Արցախի միջազգային ճանաչման, միջազգային գործընթացներում նրա ներգրավվածության ընդլայնման եւ հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունների հետ կապված գործընթացներն ընթանում են զուգահեռ:
«Արցախի միջազգային ճանաչմանն ուղղված նախաձեռնությունները եւ արձանագրված հաջողությունները ոչ միայն թույլ կտան մեղմել Ադրբեջանի անզիջում բանակցային դիրքերը, այլեւ կնպաստեն Արցախի անվտանգության եւ տարածաշրջանային կայունության մակարդակի բարձրացմանը»,- ասել է Արցախի արտգործնախարարը:

Yerevan /Mediamax/. Foreign Minister of Artsakh Masis Mayilyan has stated that the activity of his ministry in international organizations has reached a new level.
“Primarily, Artsakh started releasing national reports on implementation of human rights-related provisions of international agreements,” Mayilyan has told the press.
Touching on the process of the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement, Masis Mayilyan stated that the international recognition of Artsakh, broadening of Artsakh’s involvement in international developments, and negotiations on peaceful settlement of the conflict all proceed simultaneously.
“Efforts and achievements regarding the international recognition of Artsakh will not only make it possible to soften Azerbaijan’s non-compromising position in the peace talks, but also facilitate increasing the level of security of Artsakh and stability in the region,” added Mayilyan.