Արցախի ԱԳՆ գործունեությունը «հասնում է նոր մակարդակի» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Արցախի արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն այսօր ասել է, որ միջազգային կառույցներում Արցախի ԱԳՆ գործունեությունը հասնում է նոր մակարդակի:
«Արցախյան կողմը սկսել է, առաջին հերթին՝ մարդու իրավունքների ոլորտին առնչվող միջազգային համաձայնագրերի դրույթների իրականացման վերաբերյալ ազգային զեկույցներ ներկայացնելու գործընթաց»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է նախարարը:
Անդրադառնալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին՝ Մասիս Մայիլյանն ասել է, որ Արցախի միջազգային ճանաչման, միջազգային գործընթացներում նրա ներգրավվածության ընդլայնման եւ հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունների հետ կապված գործընթացներն ընթանում են զուգահեռ:
«Արցախի միջազգային ճանաչմանն ուղղված նախաձեռնությունները եւ արձանագրված հաջողությունները ոչ միայն թույլ կտան մեղմել Ադրբեջանի անզիջում բանակցային դիրքերը, այլեւ կնպաստեն Արցախի անվտանգության եւ տարածաշրջանային կայունության մակարդակի բարձրացմանը»,- ասել է Արցախի արտգործնախարարը:

Деятельность МИД Арцаха «выходит на новый уровень» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян заявил сегодня, что «деятельность МИД Арцаха в международных структурах выходит на новый уровень».
«В первую очередь, арцахская сторона начала процесс представления национальных докладов о выполнении положений международных соглашений по правам человека»,- отметил министр на встрече с журналистами.
Коснувшись карабахского урегулирования, Масис Маилян подчеркнул, что параллельно идут процессы по международному признанию Арцаха, расширению его участия в международных процессах.
«Инициативы, направленные на международное признание Арцаха, и достигнутые успехи позволят не только смягчить бескомпромиссные переговорные позиции Азербайджана, но и будут способствовать повышению уровня безопасности Арцаха и региональной стабильности»,- отметил глава внешнеполитического ведомства Арцаха.