Ալեքսանդր Արզումանյան. Մաքսային միությունում գործում է ուժային պետության մոդելը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը «հոժարակամ որոշել է անդամակցել մի տնտեսական կառույցի, որը պատժամիջոցների է ենթարկվում» Արեւմուտքի կողմից:
«Այսօր, երբ մեր գործընկեր Ռուսաստանը մեկուսացման մեջ է, եւ որեւէ  նշույլ չկա, որ վերջինս Արեւմուտքի հետ կառուցողական երկխոսության մեջ կարող է մտնել, մենք պատրաստվում ենք անդամակցել մի միության, որը ենթարկվում է պատժամիջոցների: Մենք հոժարակամ գնում ենք դեպի այդ պատժամիջոցները»,-  այսօր Երեւանում կայացած «Ի՞նչ գիտենք մեր արտաքին քաղաքականության տարբերակների մասին» թեմայով քննարկման ժամանակ ասել է ՀՀ ԱԳ նախկին նախարարը:
Նրա խոսքերով, անցյալում Հայաստանի համար ռազմավարական բարեկամ է եղել ժողովրդավարական Ռուսաստանը:
«Մենք ռազմավարական գործընկեր ենք եղել Ելցինի կառավարության հետ, որը տարել է Ռուսաստանը մեզ համար կանխատեսելի ուղղությամբ, ունեցել է հրաշալի հարաբերություններ Եվրամիության, ՆԱՏՕ-ի հետ: Դա այլ Ռուսաստան էր: Մենք ընտրել ենք պետականության եվրոպական մոդելը, որի հիմքում եղել է ազատ տնտեսությունը, մարդու իրավունքները եւ օրենքի գերակայությունը: Այն մոդելը, որը գործում է  այսօր Մաքսային միությունում, խորհրդային, ուժային պետության մոդելն է»,- նշել է Ալեքսանդր Արզումանյանը:

Alexander Arzumanyan: Model of a state of power functions in Customs Union - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Former Foreign Minister of Armenia, MP of Armenian National Assembly Alexander Arzumanyan said today that Armenia ''has decided to voluntarily join an economic structure which is sanctioned by West''.
''Currently, when our partner Russia is in isolation and there is no chance that it may start a constructive dialogue with the West, we are going to join a union which is sanctioned. We voluntarily pursue the path to these sanctions'', former Armenian FM said this during the discussion on ''What Do We Know about Our Foreign Policy Options?''.
According to him, democratic Russia used to be a strategic partner for Armenia in past.
''We were strategic partners with Yeltsin's government which led Russia to the direction predictable for us, which had excellent relations with the EU and NATO. It was a different Russia. We have adopted the European model of statehood which was based on free economy, human rights and rule of law. The model which is functioning in the Customs Union is a Soviet model of state of force'', noted Alexander Arzumanyan.