Ալեքսանդր Արզումանյան. Մաքսային միությունում գործում է ուժային պետության մոդելը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախկին նախարար, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ալեքսանդր Արզումանյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանը «հոժարակամ որոշել է անդամակցել մի տնտեսական կառույցի, որը պատժամիջոցների է ենթարկվում» Արեւմուտքի կողմից:
«Այսօր, երբ մեր գործընկեր Ռուսաստանը մեկուսացման մեջ է, եւ որեւէ  նշույլ չկա, որ վերջինս Արեւմուտքի հետ կառուցողական երկխոսության մեջ կարող է մտնել, մենք պատրաստվում ենք անդամակցել մի միության, որը ենթարկվում է պատժամիջոցների: Մենք հոժարակամ գնում ենք դեպի այդ պատժամիջոցները»,-  այսօր Երեւանում կայացած «Ի՞նչ գիտենք մեր արտաքին քաղաքականության տարբերակների մասին» թեմայով քննարկման ժամանակ ասել է ՀՀ ԱԳ նախկին նախարարը:
Նրա խոսքերով, անցյալում Հայաստանի համար ռազմավարական բարեկամ է եղել ժողովրդավարական Ռուսաստանը:
«Մենք ռազմավարական գործընկեր ենք եղել Ելցինի կառավարության հետ, որը տարել է Ռուսաստանը մեզ համար կանխատեսելի ուղղությամբ, ունեցել է հրաշալի հարաբերություններ Եվրամիության, ՆԱՏՕ-ի հետ: Դա այլ Ռուսաստան էր: Մենք ընտրել ենք պետականության եվրոպական մոդելը, որի հիմքում եղել է ազատ տնտեսությունը, մարդու իրավունքները եւ օրենքի գերակայությունը: Այն մոդելը, որը գործում է  այսօր Մաքսային միությունում, խորհրդային, ուժային պետության մոդելն է»,- նշել է Ալեքսանդր Արզումանյանը:

Александр Арзуманян: В ТС действует модель силового государства
Ереван /Медиамакс/. Бывший министр иностранных дел, депутат НС Армении Александр Арзуманян сказал сегодня, что Армения «добровольно решила присоединиться к экономической структуре, которая подвергается санкциям» со стороны Запада.
«Сегодня, когда наш партнер - Россия - находится в изоляции, и нет малейшего намека на то, что она может вступить в конструктивный диалог с Западом, мы собираемся вступить в союз, который подвергается санкциям. Мы добровольно идем в сторону этих санкций»,- сказал сегодня в Ереване в ходе обсуждения на тему «Что мы знаем о вариантах нашей внешней политики?» бывший глава МИД Армении.
По его словам, в прошлом стратегическим партнером Армении была демократическая Россия.
«Мы были стратегическим партнером с правительством Ельцина, когда Россия шла в предсказуемом для нас направлении, была в замечательных отношениях с Европейским Союзом, НАТО. Это была другая Россия. Мы выбрали европейскую модель государственности, в основе которой лежали свободная экономика, права человека и верховенство закона. А сегодня в Таможенном союзе действует советская модель - модель силового государства»,- отметил Александр Арзуманян.