Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհուրդը կղեկավարի վարչապետը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհուրդ եւ փորձագիտական հանձնախումբ կստեղծվի:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այս մասին ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծն այսօր արժանացել է գործադիրի հավանությանը:
ՀՀ արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը, ներկայացնելով նախագիծը, նշել է, որ այն բխում է կոռուպցիայի դեմ պայքարի հայեցակարգից:
Նախարարի փոխանցմամբ, նոր ստեղծվող խորհուրդը կղեկավարի ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Խորհրդի կազմում կընդգրկվեն կառավարության աշխատակազմի ղեկավար նախարար Դավիթ Հարությունյանը, ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը, արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանը, գլխավոր դատախազ Գեւորգ Կոստանյանը, Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը: Խորհրդին կմասնակցեն նաեւ Բարձրաստիճան պաշտոնյանների էթիկայի հանձնաժողովի նախագահը, խորհրդարանական խմբակցությունների, համայնքային միության եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
Խորհրդին կից կստեղծվի անկախ փորձագետների խումբ:
«Խորհուրդը ստեղծվում է որպես կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմական մարմին՝ հիմնված կանխարգելիչ ինստիտուցիոնալ մոդելի վրա եւ իրականացնելու է հակակոռուպցիոն ռազմավարություն»,- ասել է Հովհաննես Մանուկյանը:

Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan
The relevant draft decree of the government was today approved by the cabinet of ministers, Mediamax reports.
Presenting the draft decree, Minister of Justice of Armenia Hovhannes Manukyan noted that it stems from the concept of combating corruption.
According to the Minister, the newly established Board will be headed by Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan.
The Board will comprise Chief of Staff of the Armenian government Davit Harutyunyan, Minister of Finance Gagik Khachatryan, Minister of Justice Hovhannes Manukyan, Prosecutor General Gevorg Kostanyan and President of Public Council Vazgen Manukyan. President of Committee on Ethics of Senior Officials, representatives of parliamentary factions, community union and civil society.
A group of independent experts will be attached to the Board.
“The Board is to be established as the main anti-corruption body based on the preventive institutional model and will pursue an anti-corruption strategy'', said Hovhannes Manukyan.
The Minister said that the draft was reviewed on various platforms and submitted to public discussion.