100-րդ տարելիցով ոչինչ չի ավարտվում, ասել է ՀՀ նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ասել է, որ «100-րդ տարելիցով ոչինչ չի ավարտվում, եւ մինչեւ չհասնենք Հայոց Ցեղասպանության համընդհանուր ճանաչման՝ այս ուղղությամբ անդադար աշխատելու ենք»:
Այս մասին Սերժ Սարգսյանն ասել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի 24-րդ նիստի ընթացքում:
«Արդեն անցկացված միջոցառումները վկայեցին, որ մեր համախմբվածությունը, միասնական գործելը կարող է շատ-շատերի կամ գրեթե բոլորի համար անսպասելի արդյունք տալ, կարող է լուծել խնդիրներ, որոնք կենսական նշանակություն ունեն մեր ժողովրդի համար»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ ս.թ. սեպտեմբերին Անկախության տոնի շաբաթը լի է լինելու իրադարձություններով:
«Այն կավարտվի սեպտեմբերի 27-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում Սուրբ Մյուռոնի օրհնության արարողությամբ: Նույն օրերին կանցկացվի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 6-րդ նիստը»,- ասել Սերժ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ տարեվերջին խրախուսվելու են 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցած բոլոր պաշտոնատար անձինք:
Անդրադառնալով միջոցառումների ֆինանսավորմանը՝ ՀՀ նախագահն ասել է, որ դրանք անցկացվել եւ անցկացվում են բացառապես մասնավոր նվիրատվությունների հաշվին:
«Մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ, այս անգամ՝ հիմնականում Հայաստանում եւ ՌԴ-ում բնակվող մեր գործարարներն ու կառույցները հովանավորեցին «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ համաժողովը, Ծիծեռնակաբերդում ոգեկոչման արարողություն, System of a Down խմբի համերգը, «Վերածնունդ» համերգ-ակցիան: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի ունեցած Սրբադասման արարողության հովանավորն էր Հայ բարեգործական ընդհանուր միությունը»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:

Столетием Геноцида все не закончится, сказал Серж Саргсян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян сказал сегодня, что «100-летней годовщиной все не закончится, и работа будет продолжена до достижения всеобщего признания Геноцида армян».
Об этом Серж Саргсян сказал на 24-м заседании Совета попечителей всеармянского фонда «Айастан».
«Проведенные мероприятия свидетельствуют о том, что наша сплоченность и совместные старания могут дать неожиданный для многих результат, решить вопросы, имеющие жизненно важное значение для нашего народа»,- сказал Серж Саргсян.
Он сообщил, что в сентябре текущего года неделя праздника Независимости Армении будет полна событиями.
«Она завершится 27 сентября в Святом Первопрестольном Эчмиадзине церемонией освящения миро. В те же дни состоится 6-е заседание Государственной комиссии, координирующей мероприятия к 100-летию Геноцида»,- сказал Серж Саргсян, добавив, что в конце года будут поощрены все официальные лица, участвовавшие в мероприятиях 100-летия.
Говоря о мероприятиях в рамках 100-летия, президент Армении отметил, что все они были профинансированы исключительно на средства частных благотворителей.
«Многие наши соотечественники, на этот раз в основном предприниматели и структуры из Армении и России, профинансировали проведение глобального форума «Против преступлений геноцида», памятные мероприятия в Цицернакаберде, концерт группы System of a Down, а также акцию-концерт «Возрождение». Армянский всеобщий благотворительным союз спонсировал церемонию канонизации в Святом Первопрестольном Эчмиадзине»,- сказал Серж Саргсян.