Հայաստանում կհիմնվի Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հայտնել է, որ մինչեւ տարեվերջ կառավարությանը կից կհիմնվի Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոն:
Կենտրոնի ստեղծումը բխում է կառավարության նոր ծրագրից եւ նպատակ ունի մշակել երկարաժամկետ ռազմավարական ծրագրեր` գործելով մասնավոր հատվածի հետ սերտ համագործակցության սկզբունքով:
Վարչապետը նշել է, որ տարիներ շարունակ տարբեր խորհրդատուների եւ միջազգային կազմակերպությունների օգնությամբ մշակվել ու կառավարության հավանությանն են արժանացել մի շարք ոլորտների վերաբերյալ ռազմավարական հայեցակարգեր:
«Իրավական տեսանկյունից կան այնպիսի հայեցակարգեր, որոնց ուղղությամբ, տարբեր պատճառներով, այս պահին աշխատանք չի կատարվում: Բոլոր նախարարություններին հանձնարարում եմ մեկշաբաթյա ժամկետում ներկայացնել նման հայեցակարգերը, իսկ երեք շաբաթում ներկայացնել դրանց իրագործման համար անհրաժեշտ ռեսուրսների առկայության վերաբերյալ տեղեկանքներ»,- ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ ուժերը ճիշտ կենտրոնացնելու համար պետք է ստեղծել առկա տվյալների ամփոփ բազա:

Center of strategic initiatives to be established in Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Karen Karapetyan announced today that Center of strategic initiatives under the Armenian government will be established until the end of this year.
The creation of this center is conditioned by the government’s new programme and is aimed at developing long-term strategic programs in close cooperation with private sector.
Prime Minister remarked that with the help of different advisors and international organizations, strategic concepts, relating a number of sectors, have been elaborated and approved by the government for many years.
“There are concepts from a legal point of view, which are not being developed currently due to various reasons. I assign all the ministries to present such concepts in one-week period, and introduce receipts on available resources, necessary for the implementation of those projects,” Prime Minister said, adding that common database needs to be created.