Հայաստանում կհիմնվի Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոն - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հայտնել է, որ մինչեւ տարեվերջ կառավարությանը կից կհիմնվի Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոն:
Կենտրոնի ստեղծումը բխում է կառավարության նոր ծրագրից եւ նպատակ ունի մշակել երկարաժամկետ ռազմավարական ծրագրեր` գործելով մասնավոր հատվածի հետ սերտ համագործակցության սկզբունքով:
Վարչապետը նշել է, որ տարիներ շարունակ տարբեր խորհրդատուների եւ միջազգային կազմակերպությունների օգնությամբ մշակվել ու կառավարության հավանությանն են արժանացել մի շարք ոլորտների վերաբերյալ ռազմավարական հայեցակարգեր:
«Իրավական տեսանկյունից կան այնպիսի հայեցակարգեր, որոնց ուղղությամբ, տարբեր պատճառներով, այս պահին աշխատանք չի կատարվում: Բոլոր նախարարություններին հանձնարարում եմ մեկշաբաթյա ժամկետում ներկայացնել նման հայեցակարգերը, իսկ երեք շաբաթում ներկայացնել դրանց իրագործման համար անհրաժեշտ ռեսուրսների առկայության վերաբերյալ տեղեկանքներ»,- ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ ուժերը ճիշտ կենտրոնացնելու համար պետք է ստեղծել առկա տվյալների ամփոփ բազա:

В Армении будет основан Центр стратегических инициатив - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Сегодня на заседании правительства премьер-министр Армении Карен Карапетян сообщил, что до конца года при правительстве будет создан Центр стратегических инициатив.
Создание центра исходит из новых планов правительства и нацелено на разработку долгосрочных стратегических программ в тесном сотрудничестве с частным сектором.
Премьер-министр отметил, что годами при помощи разных консультантов и международных организаций разрабатывались и получали одобрение правительства стратегические концепции, относящиеся к ряду сфер.
«С юридической точки зрения есть такие концепции, в направлении которых на данный момент работа по разным причинам не ведется. Я поручаю всем министерствам в недельный срок представить подобные концепции, а через три недели представить справки относительно существования ресурсов, необходимых для их реализации», - сказал премьер-министр, добавив, что для лучшего фокусирования сил необходимо создать полную базу данных.