Մեծ Բրիտանիան հորդորել է ուսումնասիրել ընտրական բողոքները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանությունն այսօր հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ապրիլի 2-ին Հայաստանում տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ։
«Միացյալ Թագավորությունը համամիտ է ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) դիտորդական առաքելության գնահատման հետ, ըստ որի՝ այս ընտրությունները լավ էին կազմակերպված եւ, ընդհանուր առմամբ ապահովված էր հարգանքը հիմնարար իրավունքների հանդեպ, սակայն ընտրությունների վրա «հետք են թողել ընտրակաշառքների վերաբերյալ արժանահավատ տեղեկություններն» ու ընտրողների վրա գործադրված ճնշումները»,- ասված է հայտարարությունում:
Դեսպանությունում ողջունել են նոր ընտրական օրենսգրքի մշակման ներառական գործընթացը, որն իրականացվել է կառավարության, ընդդիմադիր կուսակցությունների եւ քաղաքացիական հասարակության կողմից:
Մեծ Բրիտանիան հիշեցրել է, որ իր միջազգային գործընկերների՝ Եվրոպական Միության, Գերմանիայի, Միացյալ Նահանգների եւ Միավորված ազգերի կազմակերպության համատեղ, աջակցել է ընտրողների նույնականացման նոր համակարգի ներդրմանը:
«Մենք ողջունում ենք ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի գնահատումը, ըստ որի՝ այդ սարքավորումները նվազեցրել են ընտրախախտումների շրջանակը: Մենք, այսուհանդերձ, հաշվի ենք առնում ընդհանուր ընտրական գործընթացին վերաբերող բողոքներն ու պնդումները եւ խրախուսում պատկան մարմիններին արդյունավետ կերպով ուսումնասիրել դրանք»,- ասված է հայտարարության մեջ:

UK urges Armenia to examine the electoral complaints - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Embassy of UK in Armenia issued a statement today on the Parliamentary elections, which took place in Armenia on April 2.
“The UK shares the assessment of the OSCE’s Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) Election Observation Mission that these elections were well-administered and fundamental rights were generally respected but that they were “tainted by credible information about vote-buying” and pressure on some voters,” the statement reads.
The UK welcomed the inclusive process pursued by government, opposition parties and civil society in shaping the new electoral code.
The UK reminded that along with other international partners – EU, Germany, US and UN – and the Government of Armenia, the UK supported the introduction of a new voter authentication system.
“We welcome OSCE/ODIHR’s assessment that this technology reduced the scope for voting irregularities. We note, however, the complaints and allegations relating to the overall electoral process and encourage the relevant authorities to deal with them efficiently and effectively,” the statement reads.