Սեպտեմբերի վերջին կմեկնարկեն Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման բանակցությունները - Mediamax.am
5886 դիտում
Սեպտեմբերի վերջին կմեկնարկեն Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման բանակցությունները
Գունար Վիգանդ
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպական Հանձնաժողովը որոշել է սեպտեմբերի վերջին կայանալիք Արեւելյան Համագործակցության գագաթաժողովում հայտարարել Հայաստանի հետ արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման բանակցություններ սկսելու մասին:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այսօր Երեւանում այս մասին ասել է ԵՄ-ի գլխավոր բանակցող Գունար Վիգանդը:
Այսօր Երեւանում կայացել է Հայաստան-ԵՄ համագործակցության կոմիտեի հերթական նիստը:
Եվրոպացի պաշտոնյայի խոսքերով, արտոնագրային ռեժիմի դյուրացումը Հայաստանի քաղաքացիների համար կնշանակի վիզայի գնի իջեցում եւ դրա ստացման գործընթացի հեշտացում:
Սեպտեմբերի 29-ից 30-ը Վարշավայում կայանալիք Արեւելյան համագործակցության գագաթաժողովին կմասնակցեն ծրագրի անդամ-պետությունների ղեկավարները, այդ թվում` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Խոսելով ազատ առեւտրային գոտու ստեղծման բանակցություններ սկսելու ժամկետների մասին` եվրոպացի դիվանագետը հիշեցրել է, որ այդ փաստաթուղթը Ասոցացման համաձայնագրի մաս է կազմում եւ նշել է, որ բանակցությունները սկսելու համար ՀՀ կառավարությանը պետք է օրենսդրական եւ վարչական բնույթի  քայլեր ձեռնարկի:
«Մենք բանակցություններ ենք վարում ՀՀ կառավարության հետ եւ վստահ ենք, որ մոտ ժամանակներս այդ քայլերը կձեռնարկվեն», - ամփոփել է Գունար Վիգանդը:

В конце сентября будет объявлено о начале переговоров по облегчению визового режима между Арменией и ЕС - Mediamax.am
5885 просмотров
В конце сентября будет объявлено о начале переговоров по облегчению визового режима между Арменией и ЕС
Гунар Виганд
Ереван/Медиамакс/. Европейская Комиссия приняла решение объявить о начале переговоров по облегчению визового режима с Арменией на саммите Восточного Партнерства в конце сентября.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване сказал главный переговорщик ЕС Гунар Виганд. Сегодня в Ереване прошло заседание Комитета сотрудничества Армения-ЕС.
По словам европейского чиновника, облегчение визового режима будет означать для граждан Армении снижение стоимость въездной визы и облегчение процедуры ее получения.
В саммите Восточного партнерства, который пройдет в Варшаве 29-30 сентября, примут участие главы государств-участниц программы, в том числе и президент Армении Серж Саргсян.
Отвечая на вопрос о сроках начала переговоров о создании зоны свободной торговли, европейский дипломат напомнил, что этот документ является составной частью Соглашения об ассоциировании и отметив, что для начала переговоров правительству Армении необходимо предпринять шаги законодательного и административного характера.
«Мы ведем переговоры с правительством Армении и уверены, что эти шаги будут предприняты в ближайшее время»,- резюмировал Гунар Виганд.