«Երեւանում որեւէ մեկը կասկածի տակ չի դնում հայ-ռուսական կապերը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սոչիում մեկնարկել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը:
Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին վարչապետ ընտրվելու կապակցությամբ եւ նշել, որ «Հայաստանը Ռուսաստանի ամենամոտ դաշնակիցն ու գործընկերն է տարածաշրջանում»:
«Դա վերաբերում է թե՛ տնտեսական փոխգործակցությանը, թե՛ անվտանգության հարցերին»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը:
Անդրադառնալով տնտեսական կապերին՝ ՌԴ նախագահը նշել է, որ երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունն անընդհատ ավելանում է:
«Սա շատ լավ դինամիկա է, ես հույս ունեմ, որ մեզ կհաջողվի այս տեմպը ոչ միայն պահպանել, այլեւ բազմապատկել: Ձեզ մաղթում եմ հաջողություն կառավարության ղեկավարի պաշտոնում: Հույս ունեմ, որ մեր հարաբերությունները կզարգանան նույն տեմպերով»,- ասել է Վլադիմիր Պուտինը:
Նիկոլ Փաշինյանն էլ նշել է, որ ՀՀ ղեկավարությունն ու ժողովուրդը շատ բարձր են գնահատում Հայաստանի ներքաղաքական ճգնաժամի հարցում Ռուսաստանի հավասարակշռված քաղաքականությունը։
«Հայ-ռուսական հարաբերություններում կան հարցեր, որոնք պետք է քննարկվեն եւ հարցեր, որոնք քննարկման կարիք չունեն: Մասնավորապես, քննարկման կարիք չունի հայ-ռուսական ռազմավարական-դաշնակցային համագործակցությունը: Որեւէ մեկը Հայաստանում կասկածի տակ չի դրել եւ չի դնի հայ-ռուսական եղբայրական հարաբերությունները: Մենք տրամադրված ենք նոր խթան հաղորդելու մեր հարաբերություններին ինչպես քաղաքական, այնպես էլ առեւտրատնտեսական ոլորտներում»,- հայտարարել է Հայաստանի վարչապետը:

Пашинян: «В Ереване никто не ставит под вопрос армяно-российские связи» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В Сочи стартовала встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента России Владимира Путина.
Владимир Путин поздравил Пашиняна в связи с избранием премьер-министром и отметил, что «Армения – самый близкий союзник и партнер России в регионе».
«Это касается как экономического сотрудничества, так и вопросов безопасности»,- заявил Владимир Путин.
Говоря об экономических связях, президент России отметил, что товарооборот между двумя странами постоянно растет.
«Это очень хорошая динамика, и я надеюсь, что нам удастся не только сохранить, но и преумножить этот темп. Желаю Вам успехов на посту руководителя правительства. Надеюсь, что наши отношения будут развиваться теми же темпами»,- заявил Владимир Путин.
Никол Пашинян отметил, что руководство и народ Армении очень высоко ценят сбалансированную политику России в ходе внутриполитического кризиса в Армении.
«В армяно-российских отношениях есть вопросы, которые должны обсуждаться, и вопросы, которые не нуждаются в обсуждении. В частности, не нуждается в обсуждении армяно-российское стратегическое союзническое сотрудничество. Никто в Армении не ставил и не будет ставить под вопрос братские армяно-российские отношения. Мы настроены придать новый импульс нашим отношениям как в политической, так и в торогово-экономической сфере»,- заявил премьер-министр Армении.