Փաշինյան. «Վճռական ենք նոր խթան հաղորդել հայ-ռուսական կապերին» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «իր կողմից ղեկավարվող Հայաստանի նոր կառավարությունը վճռական է նոր խթան հաղորդել հայ-ռուսական բարեկամական հարաբերություններին»:
Այս մասին վարչապետը նշել է Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 7-րդ ֆորումի մասնակիցներին ուղղված իր ուղերձում:
«Ակնկալում ենք, որ ֆորումի անցկացմանը, որը չի սահմանափակվում պլենար նիստերով, այլ ներառում է նաեւ մի շարք թեմատիկ կլոր սեղաններ, կհետեւի նման նախաձեռնությունների աճը: Եվ այդ ձգտումները մենք կպաշտպանենք պետական մակարդակով՝ ստեղծելով անհրաժեշտ պայմաններ ներուժի բացահայտման եւ միջտարածաշրջանային համագործակցության արդյունավետության բարձրացման, տարածաշրջանների կայուն զարգացման համար»,- նշել է կառավարության ղեկավարը:
Նա հույս է հայտնել, որ ֆորումի ընթացքում ներկայացված առաջարկությունները կգտնեն իրենց գործնական կիրառումը եւ կծառայեն խնդիրների լուծմանը:
«Երիտասարդ սերունդը պետք է շարունակի հայ-ռուսական համագործակցությունը եւ հանդես գա այն ընդլայնելու նոր նախաձեռնություններով: Ողջունում ենք ակտիվ երկխոսությունը, մեր եղբայրական երկրների երիտասարդների միջեւ ուսանողական փոխանակումները»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян: «Мы решительны в вопросе придачи нового импульса армяно-российским связям» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «возглавляемое им новое правительство настроено решительно в вопросе придачи нового стимула армяно-российким дружественным отношениям».
Об этом премьер-министр отметил в своем послании участникам 7-го армяно-российкого межрегионального форума.
«Мы ожидаем, что за проведением форума, который не ограничивается пленарными заседаниями, а включает также ряд тематических круглых столов, последует рост подобных инициатив. И эти стремления мы защитим на государственном уровне, создавая необходимые условия для выявления потенциала и повышения эффективности межрегионального сотрудничества для устойчивого развития регионов»,- отметил глава правительства.
Он выразил надежду, что представленные в ходе форума предложения найдут свое практическое применение и будут служить решению проблем.
«Молодое поколение должно продолжать армяно-российское сотрудничество и выступать с новыми инициативами по его расширению. Мы приветствуем активный диалог, студенческие обмены между нашими братскими странами»,- заявил Никол Пашинян.