Գլոբալիզացիան ավելի է արագանալու, ասել է Հայաստանի նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ գլոբալիզացիան չի ավարտվել, այն շարունակվելու է եւ լինելու է ավելի արագ:
«Այն չի սկսվել այսօր, տարիներ կամ տասնամյակներ առաջ, այն սկսվել է հարյուրավոր, հազարավոր տարիներ առաջ՝ Մետաքսի ճանապարհից ու դրանից էլ առաջ»,- ասել է Արմեն Սարգսյանն Ալմաթիում՝ Եվրասիական 16-րդ մեդիա ֆորումի շրջանակում:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, թե արդյոք սոցիալական մեդիան կարող է փոխարինել ավանդական մեդիային՝ նա նշել է. «Ոչ թե մեկը փոխարինելու է մյուսին, այլ երկուսը դառնալու են մեկ ամբողջություն»:
Նախագահը նշել է նաեւ, որ Հայաստանը կարող է դառնալ Եվրասիայի ու Եվրամիության միջեւ համագործակցության կամուրջ։
«Հայաստանն ունի առավելություն, եւ միջազգային հանրությունը պետք է փորձի օգտվել այդ առավելությունից, քանի որ Հայաստանը միակն է, որը խորը հարաբերություններ ունի թե՛ Եվրամիության, թե՛ Ռուսաստանի եւ Եվրասիայի հետ: Ուստի ինչո՞ւ չօգտագործել որպես կամուրջ հանդես եկող Հայաստանի հնարավորությունները»,- ասել է Արմեն Սարգսյանը:

Темпы глобализации еще более ускорятся, уверен президент Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Президент Армении Армен Саргсян заявил, что глобализация не закончилась – она продолжится, и ее темпы еще более ускорятся.
«Этот процесс начался не сегодня и не годы или десятилетия назад, он начался сотни и тысячи лет назад – со времен Шелкового пути и ранее»,- сказал Армен Саргсян на 16-м Евразийском медиафоруме.
Комментируя наблюдение, что социальные медиа могут заменить традиционные, он отметил: «Это не будет заменой одного на другое,  они станут одним целым».
Президент также отметил, что Армения может стать мостом сотрудничества между Евразией и Евросоюзом.
«У Армении есть преимущество, и международное сообщество должно попробовать воспользоваться им. Ведь Армения – единственная, кто имеет глубокие отношения и с Евросоюзом, и с Россией, и с Евразией. Так почему бы не воспользоваться возможностями Армении, выступающей в качестве моста?»,- подчеркнул Армен Саргсян.