Միրզոյան. Անցումային արդարադատությունը կզտի դատական համակարգը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «անցումային արդարադատությունը պետք է զտի դատական համակարգը, որն ունի լրջագույն խնդիրներ»։
«Անցումային արդարադատության նպատակն անկախ դատարանների ձեւավորումն է, այն նաեւ նպատակ ունի ոչ թե ավելի սրել եղած խնդիրները, այլ տալ լուծում, հանգեցնել հանրային համերաշխության»,- ասել է Արարատ Միրզոյանն ԱԺ-ում անցումային արդարադատության թեմայով լսումների ընթացքում։
Նրա խոսքով՝ պետք է հասկանալ, թե արդյոք ներկայում գործող դատական համակարգն իրականացնում է քաղաքացիների կողմից պատվիրակված լիազորությունները։
«Անցումային արդարադատությունը եռյակ, արտակարգ դատարանների ձեւավորումը չէ, երբ զանազան մարդիկ կարող են հավաքվել եւ վճիռներ կայացնել։ Այն պետք է օրինական ճանապարհով աջակցի, մաքրի եւ կայացնի գործող դատական համակարգը»,- հայտարարել է ԱԺ նախագահը։

Armenian speaker: Transitional justice will cleanse the judiciary - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. President of National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan has stated today that "transitional justice should cleanse the judiciary, which is suffering from grave issues”.
“The purpose of transitional justice is to create independent courts, find solutions and lead to public accord, not aggravate the existing problems,” Mirzoyan said during the transitional justice discussions at the National assembly.
According to him, Armenia needs to determine if current judiciary actually fulfills the duties assigned to it by the citizens.
“Transitional justice does not mean arbitration tribunals, where various people can make decisions. It should support, cleanse and establish the existing judicial system in a legitimate way,” noted Mirzoyan.