Միրզոյան. Անցումային արդարադատությունը կզտի դատական համակարգը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն այսօր ասել է, որ «անցումային արդարադատությունը պետք է զտի դատական համակարգը, որն ունի լրջագույն խնդիրներ»։
«Անցումային արդարադատության նպատակն անկախ դատարանների ձեւավորումն է, այն նաեւ նպատակ ունի ոչ թե ավելի սրել եղած խնդիրները, այլ տալ լուծում, հանգեցնել հանրային համերաշխության»,- ասել է Արարատ Միրզոյանն ԱԺ-ում անցումային արդարադատության թեմայով լսումների ընթացքում։
Նրա խոսքով՝ պետք է հասկանալ, թե արդյոք ներկայում գործող դատական համակարգն իրականացնում է քաղաքացիների կողմից պատվիրակված լիազորությունները։
«Անցումային արդարադատությունը եռյակ, արտակարգ դատարանների ձեւավորումը չէ, երբ զանազան մարդիկ կարող են հավաքվել եւ վճիռներ կայացնել։ Այն պետք է օրինական ճանապարհով աջակցի, մաքրի եւ կայացնի գործող դատական համակարգը»,- հայտարարել է ԱԺ նախագահը։

Мирзоян: «Переходное правосудие очистит судебную систему» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Председатель Национального собрания Армении Арарат Мирзоян заявил сегодня, что «переходное правосудие должно очистить судебную систему, которая сталкивается с серьезнейшими проблемами».
«Цель переходного правосудия - формирование независимых судов. Оно нацелено не на обострение ситуации, а на поиск решений и общественный консенсус»,- отметил Арарат Мирзоян на слушаниях в парламенте на тему переходного правосудия.
По его словам, нужно понять, осуществляет ли действующая судебная система свои полномочия, делегированные гражданами.
«Переходное правосудие - не формирование «чрезвычайных судов», когда разные люди собираются и выносят решения. Оно должно законным путем поддержать, очистить и сформировать судебную систему»,- заявил председатель Национального собрания.