Վրաց-ռուսական պատերազմի մասին զեկույցի հեղինակը գլխավորել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունը ՀՀ-ում - Mediamax.am
5301 դիտում
Վրաց-ռուսական պատերազմի մասին զեկույցի հեղինակը գլխավորել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունը ՀՀ-ում
Հայդի Տալյավինին
Լուսանկարը` Rferl.org
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունը գլխավորած Հայդի Տալյավինին Կովկասում աշխատելու մեծ փորձ ունի:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ հենց շվեյցարացի դիվանագետ Հայդի Տալյավինին էր գլխավորել 2008 թվականի վրաց-ռուսական պատերազմի հանգամանքները պարզելու համար ստեղծված ԵՄ հատուկ հանձնաժողովը:
Հանձնաժողովի զեկույցը հրապարակվել էր 2009թ. սեպտեմբերի 30-ին:
Աշնանը հանդիպելով նախկին իշխող «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության անդամների հետ, Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին ասել էր.
«Այդ մեծ սադրանքը կազմակերպել էիք դուք եւ ձեր գլխավոր գերագույն  հրամանատարը: Այդ մասին ասված է նաեւ Տալյավինիի հայտարարության մեջ»:
Հայդի Տալյավինին ծնվել է 1950 թվականին: 1995 թվականին աշխատել է Չեչնիայում ԵԱՀԿ առաքելության կազմում: 1998-1999 թթ. եղել է Վրաստանում ՄԱԿ-ի դիտորդական առաքելության  (Unomig) ղեկավարի տեղակալ, իսկ 2002-2006 թթ. գլխավորել է այդ առաքելությունը:
2010 թվականին Հայդի Տալյավինին ղեկավարել էր ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունը Ուկրաինայի նախագահական ընտրություններում:

Автор доклада о грузино-российской войне возглавила миссию наблюдателей БДИПЧ/ОБСЕ в Армении - Mediamax.am
5285 просмотров
Автор доклада о грузино-российской войне возглавила миссию наблюдателей БДИПЧ/ОБСЕ в Армении
Хайди Тальявини
Фото: Rferl.org
Ереван, 10 января. /Медиамакс/. Хайди Тальявини, возглавившая миссию наблюдателей БДИПЧ/ОБСЕ за президентскими выборами в Армении, имеет большой опыт работы на Южном и Северном Кавказе.
Медиамакс напоминает, что именно швейцарский дипломат Хайди Тальявини возглавила комиссию ЕС по расследованию обстоятельств грузино-российской войны 2008 года.
Доклад комиссии был опубликован 30 сентября 2009 года.
Ссылаясь на этот доклад, премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили заявил на встрече с представителями экс-правящей партии «Единое национальное движение» осенью 2012 года:
«Эта большая провокация была спланирована вашим главнокомандующим и вами. Об этом сказано и в заявлении Тальявини. Признают это американцы и все европейцы. Эти процессы могли не случиться, если бы у нас было нормальное руководство».
Хайди Тальявини родилась в 1950 году. В 1995 году работала в Чечне в составе миссии ОБСЕ. В 1998-1999 гг. была заместителем главы наблюдательской миссии ООН в Грузии (Unomig). В 2002-2006 гг. Хайди Тальявини возглавляла наблюдательскую миссию ООН в Грузии.
В 2010 году Хайди Тальявини возглавила миссию наблюдателей БДИПЧ/ОБСЕ за президентскими выборами в Украине.