Փորձագետ. Ռուսական տանկերի վաճառքը Բաքվին առայժմ չի խախտի ռազմական հավասարակշռությունը - Mediamax.am
5248 դիտում
Փորձագետ. Ռուսական տանկերի վաճառքը Բաքվին առայժմ չի խախտի ռազմական հավասարակշռությունը
Լուսանկարը` http://anti-teror.ucoz.ua
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանին ռուսական Տ-90Ս տեսակի տանկերի վաճառքը առայժմ չի խախտի ռազմական հավասարակշռությունը տարածաշրջանում:
Այս մասին Մեդիամաքս-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ռազմական փորձագետ Հրաչյա Պետրոսյանցը:
«100 տանկերի առաքումն Ադրբեջանին առայժմ էական ազդեցություն չի ունենա ռազմական հավասարակշռության վրա: Սակայն փաստը, որ Ադրբեջանը շարունակում է հարձակողական տեխնիկա գնել, չի կարող մեզ չմտահոգել: Վերջին 3 տարիների ընթացքում Ադրբեջանը մոտ 400%-ով ավելացրել է ռազմական, հատկապես, հարձակողական տեխնիկայի գնումները: Եթե այս միտումը շարունակվի, ապա կարող է լուրջ սպառնալիք դառնալ մեզ համար»,- նշել է փորձագետը:
Հրաչյա Պետրոսյանցի խոսքերով, Տ-90Ս տեսակի 100 տանկերի հիմնական առավելությունն այն է, որ դրանք հայտնաբերում եւ ոչնչացնում են լազերային կառավարմամբ գերճշգրիտ օբյեկտները, ինչպես նաեւ թռչող արկերը: «Մի շարք առավելությունների կողքին Տ-90Ս տանկերն ունեն նաեւ թերություններ: Դրանք անխոցելի տանկեր չեն: Բացի այդ, դրանք դեռեւս չեն փորձարկվել պատերազմական գործողություններում»,- ընդգծել է մասնագետը:
Փորձագետի փոխանցմամբ, Հայաստանը ձեռք չի բերում Տ-90Ս տանկեր՝ հաշվի առնելով դրանց շուկայական բարձր գինը եւ մեր տարածաշրջանում դրանց օգտագործման սահմանափակ հնարավորությունները: Հայաստանը նախընտրում է Տ-72 տեսակի տանկեր, որոնք արդեն հասցրել են ցուցադրել իրենց առավելությունները տարբեր ռազմական գործողություններում:

Ереван /Медиамакс/. Продажа Азербайджану российских танков Т-90С пока не нарушает военное равновесие в регионе.
Об этом в беседе с корреспондентом Медиамакс сказал военный эксперт Грачья Петросянц.
«Поставка Азербайджану 100 танков пока не будет иметь значительного влияния на военное равновесие. Однако тот факт, что Азербайджан продолжает покупать технику атакующего значения, не может не озадачивать нас. За последние 3 года Азербайджан почти на 400% увеличил покупки военной, особенно атакующей техники. Если тенденция продолжится, это может стать серьезной угрозой для нас»,- отметил эксперт.
По словам Грачья Петросянца, основным преимуществом 100 танков Т-90С является то, что они определяют и уничтожают сверхточные объекты с лазерным управлением, а также летающие ракеты. «Помимо преимуществ, у танков Т-90С есть также недостатки. Это не неуязвимые танки. Кроме того, они еще не испытывались в военных действиях»,- подчеркнул эксперт.
По словам эксперта, Армения не приобретает танки Т-90С, учитывая их высокую рыночную цену, а также ограниченные возможности их использования в регионе. Армения предпочитает танки Т-72, которые успели продемонстрировать свои преимущества в военных действиях.