Փորձագետ. Ռուսական տանկերի վաճառքը Բաքվին առայժմ չի խախտի ռազմական հավասարակշռությունը - Mediamax.am
5248 դիտում
Փորձագետ. Ռուսական տանկերի վաճառքը Բաքվին առայժմ չի խախտի ռազմական հավասարակշռությունը
Լուսանկարը` http://anti-teror.ucoz.ua
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանին ռուսական Տ-90Ս տեսակի տանկերի վաճառքը առայժմ չի խախտի ռազմական հավասարակշռությունը տարածաշրջանում:
Այս մասին Մեդիամաքս-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ռազմական փորձագետ Հրաչյա Պետրոսյանցը:
«100 տանկերի առաքումն Ադրբեջանին առայժմ էական ազդեցություն չի ունենա ռազմական հավասարակշռության վրա: Սակայն փաստը, որ Ադրբեջանը շարունակում է հարձակողական տեխնիկա գնել, չի կարող մեզ չմտահոգել: Վերջին 3 տարիների ընթացքում Ադրբեջանը մոտ 400%-ով ավելացրել է ռազմական, հատկապես, հարձակողական տեխնիկայի գնումները: Եթե այս միտումը շարունակվի, ապա կարող է լուրջ սպառնալիք դառնալ մեզ համար»,- նշել է փորձագետը:
Հրաչյա Պետրոսյանցի խոսքերով, Տ-90Ս տեսակի 100 տանկերի հիմնական առավելությունն այն է, որ դրանք հայտնաբերում եւ ոչնչացնում են լազերային կառավարմամբ գերճշգրիտ օբյեկտները, ինչպես նաեւ թռչող արկերը: «Մի շարք առավելությունների կողքին Տ-90Ս տանկերն ունեն նաեւ թերություններ: Դրանք անխոցելի տանկեր չեն: Բացի այդ, դրանք դեռեւս չեն փորձարկվել պատերազմական գործողություններում»,- ընդգծել է մասնագետը:
Փորձագետի փոխանցմամբ, Հայաստանը ձեռք չի բերում Տ-90Ս տանկեր՝ հաշվի առնելով դրանց շուկայական բարձր գինը եւ մեր տարածաշրջանում դրանց օգտագործման սահմանափակ հնարավորությունները: Հայաստանը նախընտրում է Տ-72 տեսակի տանկեր, որոնք արդեն հասցրել են ցուցադրել իրենց առավելությունները տարբեր ռազմական գործողություններում:

Expert: Sales of Russian tanks to Baku will not upset military balance yet - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The sales of Russian T-90S tanks to Azerbaijan will yet not upset the military balance in the region.
Military expert Hrachya Petrosyants told Mediamax correspondent.
“The delivery of 100 tanks to Azerbaijan will not have any significant impact on the military balance. But we’re concerned about the fact that Azerbaijan keeps on purchasing attacking vehicles. Over the past three years, Azerbaijan has increased its military purchases, particularly the purchases of attacking vehicles for 400%. If this tendency continues, then it might pose a threat for us”, noted the expert.
According to Hrachya Petrosyants, the main privilege of the 100 T-90S tanks is they detect and destroy multi-precision laser objects as well as flying projectiles. “Along with a number of advantages, T-90S tanks come with certain disadvantages. They are not invulnerable tanks. Besides, they have yet not been tested in war actions”, highlighted the expert.
The expert said Armenia does not purchase T-90S tanks considering their high market prices and the limited opportunities to use them in the region. Armenia prefers T-72 tanks, which have already managed to demonstrate their privileges in various military actions.