Փոխվստահության ամրապնդման միջոցառումները չեն կարող միակողմանի լինել, ասել է ամերիկացի միջնորդը - Mediamax.am
Փոխվստահության ամրապնդման միջոցառումները չեն կարող միակողմանի լինել, ասել է ամերիկացի միջնորդը
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքն մտահոգված է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների եւ հասարակությունների միջեւ առկա անվստահության մթնոլորտով:
«Կողմերի մոտ նկատվում է խորը անվստահություն միմյանց նկատմամբ, եւ ես դա նկատում եմ թե Երեւանում, թե Բաքվում բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ իմ հանդիպումների ժամանակ»,- այսօր Երեւանում լրագրողներին ասել է Ջեյմս Ուորլիքը:
Ամերիկացի դիվանագետը ասել է, որ փոխվստահության մթնոլորտի ամրապնդումն առաջնային լուծում է պահանջում, ինչից հետո հնարավոր կլինի անցնել մյուս հարցերի քննարկմանը:
«Մենք ողջունում ենք կողմերի միջեւ վստահության ամրապնդմանն ուղղված բոլոր առաջարկներն ու քայլերը: Սակայն այն քայլերը, որոնք մենք ակնկալում ենք տեսնել, ցավոք, դեռեւս, չեն ձեռնարկվում: ԵԱՀԿ-ի կողմից առաջարկվել են վստահության ամրապնդման մեխանիզմներ, ինչպես, օրինակ, շփման գծում հրադադարի ռեժիմի խախտումների բացահայտման նպատակով համատեղ հետաքննությունների անցկացումը: Սա շատ կարեւոր առաջարկ է, որը պետք է ընդունվի երկու երկրների կողմից: Կարեւոր է իմանալ, թե ինչպես են սկսվում սահմանային միջադեպերը եւ ով է պատասխանատու դրանց համար: Կողմերը փոխադարձ մեղադրանքներ են հնչեցնում միմյանց հասցեին, բայց երկուսն էլ պետք է հարգեն հրադադարը եւ հասկանան, որ սահմանային լարվածությունը չի կարող նպաստել խաղաղ լուծումների որոնմանը»,- ասել է Ջեյմս Ուորլիքը:
Միջնորդի համոզմամբ, կողմերը պետք է երկուստեք համաձայնեն վստահության ամրապնդման միջոցառումներին՝ դրանք չեն կարող միակողմանի լինել:
«Մենք կարեւորում ենք նաեւ ժողովրդական դիվանագիտության (Track 2 diplomacy) դերը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի հասարակությունների միջեւ փոխվստահության հաստատման գործում: Մենք խրախուսում ենք հասարակությունների միջեւ շփումները եւ համատեղ ծրագրերի իրականացումը: Այդ ծրագրերը մեկ գիշերում հաջողություն չեն բերում, սակայն վստահ ենք, որ դրանց միջոցով հնարավոր է հասնել դրական արդյունքների: Այս մասին ես ասում եմ նաեւ Ադրբեջանում իմ հանդիպումների ժամանակ»,- ասել է ամերիկացի համանախագահը:

Меры по укреплению взаимного доверия не могут быть односторонними, сказал американский посредник - Mediamax.am
2661 просмотров
Меры по укреплению взаимного доверия не могут быть односторонними, сказал американский посредник
Ереван /Медиамакс/. Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик обеспокоен атмосферой недоверия между властями и обществами Армении и Азербайджана.
«Между сторонами наблюдается глубокое недоверие друг к другу, и я замечаю это как в Ереване, так и в Баку во время встреч с высокопоставленными чиновниками»,- сегодня в Ереване сказал журналистам Джеймс Уорлик.
Американский дипломат сказал, что укрепление атмосферы взаимного доверия требует первичного решения, после чего будет возможно перейти к обсуждению других вопросов.
«Мы приветствуем все предложения и шаги, направленные на укрепление доверия между сторонами. Но все шаги, которые мы ожидаем увидеть, к сожалению, еще не предпринимаются. Со стороны ОБСЕ были предложены механизмы по укреплению доверия, как, например, совместное проведение расследований на линии соприкосновения с целью выявления нарушений режима прекращения огня. Это очень важное предложение, которое должно быть принято обеими странами. Важно знать, как начинаются пограничные инциденты и кто несет ответственность за них. Стороны высказывают взаимные обвинения в адрес друг друга, однако они должны уважать перемирие и понимать, что напряжение на границе не может способствовать поиску мирных решений»,- сказал Джеймс Уорлик.
По словам посредника, стороны должны согласиться на меры по укреплению доверия: они не могут быть односторонними.
“Мы также придаем большое значение роли общественной дипломатии (Track 2 diplomacy) в деле установления взаимного доверия между обществами Армении и Азербайджана. Мы поощряем контакты и совместные проекты между обществами. Эти проекты не приносят успеха за одну ночь, однако мы уверены, что с их помощью можно добиться положительных результатов. Об этом я говорю также во время моих встреч в Азербайджане»,- сказал американский сопредседатель.