ԼՂ կարգավորման միակ հնարավոր ձեւաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է, փաստում են Հայաստանն ու ԵՄ-ն - Mediamax.am
3335 դիտում
ԼՂ կարգավորման միակ հնարավոր ձեւաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է, փաստում են Հայաստանն ու ԵՄ-ն
Հերբերտ Զալբերը եւ Սերժ Սարգսյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ ԼՂ կարգավորման առանցքը Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից ազատ կամարտահայտության միջոցով սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունքն է:
Այդ մասին նախագահն ասել է հոկտեմբերի 16-ին՝ Երեւանում ընդունելով Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումներին՝ Սոչիում եւ Նյուպորտում կայացած Սարգսյան-Ալիեւ հանդիպումների, ինչպես նաեւ ամռանը Հայաստանի հետ սահմանին եւ Արցախի հետ շփման գծում հրադադարի խախտման հետեւանքով առաջացած լարվածության համատեքստում:
Սերժ Սարգսյանը եւ Հերբերտ Զալբերը համոզմունք են հայտնել, որ կարգավորման միակ հնարավոր ձեւաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է: Հերբերտ Զալբերը վերահաստատել է ԵՄ-ի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը բարձր մակարդակով բանակցությունների անցկացմանն ու բոլոր այն գործնական քայլերին, որոնք կարող են ձեւավորվել խաղաղ բանակցային գործընթացում եւ նպաստել հակամարտության հանգուցալուծմանը:

Единственным форматом урегулирования является Минская группа ОБСЕ, уверены Армения и ЕС - Mediamax.am
3339 просмотров
Единственным форматом урегулирования является Минская группа ОБСЕ, уверены Армения и ЕС
Герберт Зальбер и Серж Саргсян
Ереван /Медиамакс/. Президент Армении Серж Саргсян заявил, что ядром урегулирования нагорно-карабахского конфликта является право народа Карабаха распоряжаться собственной судьбой посредством свободного волеизъявления.
Об этом президент сказал, принимая 16 октября в Ереване специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Герберта Зальбера.
Собеседники обсудили последние развития в переговорном процессе в контексте встреч Саргсян-Алиев в Сочи и Ньюпорте, а также напряженностью, вызванной нарушениями режима перемирия на границе с Арменией и линии соприкосновения с Арцахом минувшим летом.
Серж Саргсян и Герберт Зальбер выразили убежденность, что единственным возможным форматом урегулирования является Минская группа ОБСЕ. Герберт Зальбер подтвердил готовность ЕС продолжить содействие переговорам на высшем уровне и тем практическим шагам, которые могут способствовать разрешению конфликта.