ԼՂ կարգավորման միակ հնարավոր ձեւաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է, փաստում են Հայաստանն ու ԵՄ-ն - Mediamax.am
3335 դիտում
ԼՂ կարգավորման միակ հնարավոր ձեւաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է, փաստում են Հայաստանն ու ԵՄ-ն
Հերբերտ Զալբերը եւ Սերժ Սարգսյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ ԼՂ կարգավորման առանցքը Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից ազատ կամարտահայտության միջոցով սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրավունքն է:
Այդ մասին նախագահն ասել է հոկտեմբերի 16-ին՝ Երեւանում ընդունելով Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումներին՝ Սոչիում եւ Նյուպորտում կայացած Սարգսյան-Ալիեւ հանդիպումների, ինչպես նաեւ ամռանը Հայաստանի հետ սահմանին եւ Արցախի հետ շփման գծում հրադադարի խախտման հետեւանքով առաջացած լարվածության համատեքստում:
Սերժ Սարգսյանը եւ Հերբերտ Զալբերը համոզմունք են հայտնել, որ կարգավորման միակ հնարավոր ձեւաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է: Հերբերտ Զալբերը վերահաստատել է ԵՄ-ի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունը բարձր մակարդակով բանակցությունների անցկացմանն ու բոլոր այն գործնական քայլերին, որոնք կարող են ձեւավորվել խաղաղ բանակցային գործընթացում եւ նպաստել հակամարտության հանգուցալուծմանը:

OSCE Minsk Group is the only possible format of NK peace process, Armenia and EU state - Mediamax.am
3333 views
OSCE Minsk Group is the only possible format of NK peace process, Armenia and EU state
Herbert Salber and Serzh Sargsyan
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan said that the axis of NK peace process is the right of Artsakh people to decide their own fate through free expression of will.
The President stated it receiving EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Herbert Salber in Yerevan on October 16.
The interlocutors touched upon the latest developments in the negotiation process with regard to Sargsyan-Aliyev meetings in Sochi and Newport, and the tension that emerged as a result of ceasefire violations on the Armenian border and Artsakh contact line in summer.
Serzh Sargsyan and Herbert Salber said they are convinced the only possible NK peace process format is the OSCE Minsk Group. Herbert Salber reaffirmed EU’s readiness to continue supporting high-level negotiations and all practical steps that might occur in the peace process and contribute to the conflict settlement.